ببخشید کلوپ، جام برای پپ بود
۳۸۰ بازی، ۱۰۷۲ گل و قهرمانی منچستر سیتی!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۲ ارديبهشت ۱٣۹٨ -  ۱۲ می ۲۰۱۹منچسترسیتی موفق شد با ارائه یک نمایش فوق العاده برابر برایتون، قهرمان لیگ برتر شود.
اگرچه سیتی گل اول را برابر برایتون پذیرفت و این اتفاق امیدواری هواداران لیورپول را در پی داشت، اما در ادامه طوفان شاگردان پپ گواردیولا باعث شد آنها در نهایت ۱-۴ برابر برایتون به برتری رسیده و برای دومین سال متوالی لیگ برتر جزیره را فتح کنند. در دقایق ابتدایی بازی اتفاق خاصی رخ نداد و اولین فرصت بازی در دقیقه ۱۱ برای برایتون ایجاد شد اما حرکت تماشایی و ضربه علیرضا جهانبخش از پشت محوطه با فاصله کمی از کنار ادرسون به بیرون رفت. دقایقی بعد سیتی اولین موقعیت خود را ایجاد کرد اما ضربه زمینی ریاض محرز با عکس العمل خوب رایان همراه گشت.
اما بر خلاف تصور برایتون در دقیقه ۲۷ به گل رسید. ارسال گراب از روی نقطه کرنر با ضربه سر دقیق مورای در دهانه دروازه همراه شد تا برایتون از سیتی پیش افتد. اما سیتی خیلی زود به بازی بازگشت و به گل تساوی رسید. پاس داوید سیلوا در محوطه، سرخیو آگوئرو را صاحب موقعیت کرد و او با ضربه ای دقیق از گوشه محوطه موفق شد گل تساوی را به ثمر برساند.
۲دقیقه بعد و روی ارسال زینچنکو، برناردو سیلوا می توانست با ضربه سر گل دوم را به ثمر برساند اما ضربه سر او روی خط توسط رایان مهار شد.
اما در دقیقه ٣٨ سیتی به گل دوم رسید. این بار ارسال ریاض محرز از روی نقطه کرنر با ضربه سر چکشی آیمریک لاپورته همراه شد و سیتی از برایتون پیش افتاد. در لحظات پایانی نیمه اول دانک از پشت محوطه با ضربه ای محکم دروازه سیتی را تهدید کرد اما ادرسون واکنش خوبی نشان داد و در نهایت نیمه نخست با برتری ۱-۲ سیتی به اتمام رسید.
در دقایق ابتدایی نیمه دوم بازی آرام دنبال شد و اولین فرصت در دقیقه ۵۵ برای سرخیو آگوئرو ایجاد شد اما ضربه او با حضور به موقع مدافعان برایتون دفع شد. دقایقی بعد رحیم استرلینگ شانس خود را برای گلزنی امتحان کرد اما ضربه او در اختیار رایان قرار گرفت. در دقیقه ۶٣ سیتی به گل سوم هم رسید. ریاض محرز در پشت محوطه به زیبایی مدافع برایتون را جا گذاشت و با یک ضربه محکم و تماشایی به گوشه دروازه، موفق شد گل سوم را به ثمر برساند.
این پایان کار نبود و دقایقی بعد این بار ایلکای گوندوغان با نواختن یک ضربه ایستگاهی فوق العاده موفق شد گل چهارم سیتی را نیز وارد دروازه برایتون کند. در دقیقه ۷۹ آگوئرو با حرکتی انفرادی در محوطه برایتون موقعیت خوبی برای گلزنی داشت اما مدافعان برایتون دروازه را نجات دادند. در دقایق پایانی سیتی به کنترل جریان بازی پرداخت و در نهایت موفق شد با ارائه نمایش فوق العاده و برتری ۱-۴، لیگ برتر را فتح کند.

گواردیولا: فصل بعد قهرمان شدن دشوارتر است
پپ گواردیولا، سرمربی سیتی، این فصل را سخت ترین مقطع دوران مربیگری اش توصیف کرد.
به گزارش "ورزش سه"، در کورسی دشوار و نفسگیر، سیتی در نهایت موفق شد با برتری امروز برابر برایتون برای دومین سال متوالی عنوان قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کند. گواردیولا پس از پایان جشن قهرمانی مدعی شد لیورپول باعث شده سیتی تبدیل به تیم بهتری شود و فصل بعد شرایط از این هم دشوارتر خواهد بود.
گواردیولا گفت: "ما باید به لیورپول تبریک هم بگوییم و از آنها بسیار سپاسگزارم، زیرا لیورپول ما را وادار به بهبود استانداردهای خود در این فصل کرد. عملکردی باور نکردنی ارائه دادیم و موفق شدیم نزدیک به صد امتیاز کسب کنیم.
ما حتی نمی توانستیم یک امتیاز نیز از دست بدهیم و عملکرد لیورپول باعث شد ما ۱۴ بازی پیاپی به پیروزی دست یابیم و از فصل قبل بهتر باشیم. این فصل دشوارترین عنوان خود را در تمام دوران مربیگری ام به دست آوردم. به دست آوردن ۱۹٨ امتیاز در دو فصل باورنکردنی است و ما برای فتح عنوان زحمت زیادی کشیدیم.
کسب دو عنوان متوالی آنهم در لیگ دشواری مانند جزیره با این همه ستاره فوق العاده و سرمربیان بزرگ نشان می دهد ما عملکرد واقعا خوبی داشته ایم زیرا در انگلیس تیم ها سرمایه گذاری بالایی دارند. فصل بعدی قهرمانی سخت تر خواهد شد اما ما نیز قوی تر خواهیم بود. متاسفانه احساس من اینگونه است و سال آتی ما تلاش می کنیم بتوانیم عملکردی همانند امسال ارائه دهیم."

در فصلی پر از جذابیت، آمارهای جالبی نیز به ثبت رسید.
به گزارش نود، منچسترسیتی برای دومین بار متوالی و برای چهارمین بار در تاریخ لیگ برتر و ششمین بار در تاریخ فوتبال انگلیس، قهرمان جزیره شد. در فصلی که لیورپول با وجود شایستگی نایب قهرمان شد، رقابت قهرمانی بسیار جذاب بود و قرمزها ناکام ترین نایب قهرمان لیگ برتر لقب گرفتند.
اما با پایان یافتن این فصل فوتبال انگلیس، بد نیست نگاهی بیندازیم به آمار ثبت شده در فصل ۲۰۱٨-۲۰۱۹ فوتبال انگلیس:
در این فصل مجموعاً ٣٨۰ بازی انجام شد که طی آن، ۱۰۷۲ گل به ثمر رسید که این یک رکورد در فوتبال انگلیس به حساب می آید. میانگین ۲.٨۲ گل در هر بازی نیز در این فصل به ثبت رسید. منچسترسیتی و لیورپول روی هم رفته ۱٨۴ گل به ثمر رساندند که بیش از ۱۰ درصد از گل های لیگ است. از این تعداد ۶۶ گل سهم سه گلزن برتر لیگ بود: صلاح، مانه و اوبامیانگ. که هر سه ۲۲ گل زدند. البته صلاح با هشت پاس گل، عملکرد بهتری از نظر فردی نسبت به دو بازیکن دیگر به ثبت رساند.
بهترین بردهای خانگی و خارج از خانه هر دو متعلق به منچسترسیتی بود. سیتی در فوریه ۲۰۱۹ توانست چلسی را در خانه خود ۶-۰ شکست دهد و سپتامبر ۲۰۱٨ هم در ولز موفق شد کاردیف سیتی را ۵-۰ از پیش رو بردارد. در این فصل در دو مسابقه هشت گل به ثمر رسید که این دو بازی، رکوردار گل های زده در یک مسابقه لقب گرفتند: پیروزی ۶-۲ تاتنهام مقابل اورتون در دسامبر ۲۰۱٨ و برد ۵-٣ کریستال پالاس مقابل بورنموث در روز پایانی فصل.
منچسترسیتی برای قهرمانی به ۱۴ برد پیاپی در ۱۴ بازی آخر فصلش دست یافت که رکورد بیشترین برد متوالی در این فصل بود. همچنین آنها در کل نیم فصل دوم ۱٨ برد داشتند. بیشترین بازی بدون شکست متعلق به لیورپول بود. لیورپول بعد از ۲۰ هفته در هفته ۲۱ مقابل منچسترسیتی شکست خورد. آن باخت تنها شکست این تیم در کل فصل بود، شکستی که در نهایت به قیمت از دست دادن قهرمانی تمام شد.
هادرزفیلد تیم قعرنشین جدول لیگ برتر در این فصل ۱۴ بازی پیاپی بدون برد را تجربه کرد و عملاً با شایستگی به دسته پایین تر رفت! فولام دیگر تیم سقوط کرده این فصل نیز، تجربه ۹ شکست پیاپی را پشت سر گذاشت.
بیشترین رکورد جمعیت حاضر در ورزشگاه، متعلق به دیدار دربی شمال لندن بین تاتنهام و آرسنال در ومبلی بود که بیش از ٨۱ هزار نفر از نزدیک به نظاره بازی نشستند. کمترین تماشاگر برای یک مسابقه نیز در بازی بورنموث - هادرزفیلد رقم خورد که حدود ۹ هزار و ۹۰۰ نفر از نزدیک بازی را تماشا کردند. در کل فصل ۱۴.۱٣۵.٨۷۰ نفر بازی های لیگ برتر را از نزدیک در ورزشگاه ها به نظاره نشستند که متوسط جمعیت حاضر در بازی ها، حدود ٣٨ هزار نفر بود.
در طول این فصل، ۱۱ هتریک به ثبت رسید که سه مورد از این هتریک ها، متعلق به آگوئرو بود. به نوعی او تقریباً نیمی از گل هایش را در سه مسابقه مقابل آرسنال، چلسی و هادرزفیلد به ثمر رساند. ادن هازارد در این فصل با ارسال ۱۵ پاس گل، بهترین پاسور لیگ لقب گرفت. رایان فریزر از بورنموث نیز با ثبت ۱۴ پاس گل، در رده دوم قرار گرفت. در رده سوم نیز به طور مشترک آرنولد از لیورپول و اریکسن از تاتنهام ایستادند.
دو دروازه بان برزیلی لیگ برتر، این فصل بهترین آمار کلین شیت را داشتند. آلیسون با ثبت ۲۱ کلین شیت در لیورپول، دستکش طلایی را برد و ادرسون با ۲۰ کلین شیت بعد از وی قرار گرفت. بعد از این دو، کپا و پیکفورد با ۱۴ کلین شیت سوم شدند.
اتین کاپوئه با دریافت ۱٣ کارت زرد بیشترین کارت را در این فصل دریافت کرد. هویبرگ از ساوتهمپتون و مورگان از لسترسیتی با دو کارت قرمز، بدترین آمار اخراج را داشتند. همچنین واتفورد با ۷۶ کارت زرد، بدترین آمار انضباطی را داشت. لسترسیتی هم با دریافت ۵ کارت قرمز رکورددار شد.