صعود بسکتبال به جام‌ جهانی ۲۰۱۹
استقلال، پاسخ به وزیر: کمی شرافت، دهان‌تان را ببندید!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۵ اسفند ۱٣۹۷ -  ۲۴ فوريه ۲۰۱۹بخش ورزشی: بشنو و بگو! تعدادی از سایت های خبری روایت کرده اند که وزیر ورزش و جوانان نظام جمهوری اسلامی در نشست شورای راهبردی کمیته ملی المپیک طی سخنانی گفته اند:
«ورزشکاران باید درک کنند اگر فشارهای اقتصادی وجود دارد نتیجه تحریم ناعادلانه است و آنها هم بایستی کمی تحمل داشته باشند.»
مسعود سلطانی‌فر که در سخنانش با اظهارات جنجالی وریا غفوری و علی کریمی، دو بازیکن فوتبال ایران، مقابله می‌کرد، در ادامه گفت: «اگر دستمزدی دیر پرداخت می‌شود لازم است درک صحیحی از شرایط اقتصادی مملکت داشته باشند. ورزشکاران تصور نکنند که شرایط عادی است و همان ادعاهای گذشته را داشته باشند.»
در این روایت از موضع گیری منفی و انتقادی و حتی تهاجمی تعدادی از ورزشکاران (البته بدون فوتبالیست ها) در مقابل سخنان وزیر نقل شده است و مثلا علیرضا کریمی ستاره کشتی ایران در اظهارنظر خود نوشت: «در این شرایط غیرعادی شما و معاونین هم بدون حقوق و مزایا کار کنید و در کنار مردم، سختی‌ها را تحمل کنید.»
محمد ارزنده، رکورددار پرش طول ایران و نماینده ایران در دو دوره بازی‌های المپیک، خطاب به وزیر ورزش نوشت: «آقای سلطانی‌فر لطفاً دهان‌تان را ببندید و حرف نزنید.»
مهدی پوررهنما، قهرمان پاراتکواندوی جهان، نیز خطاب به وزیر ورزش نوشت: «همیشه طلبکارید. کاش کمی شرافت داشتید. سر سوزن صداقت. آخر چقدر دروغ؟»
اما از طرف وزارت نیز علاوه بر وزیر محمدرضا داورزنی که تا توانسته ریشه ورزشکاران را زده است منت گذاشته اند و گفته اند:
«ورزشکاران تحمل کنند. در یک جنگ اقتصادی با دشمن به سر می‌بریم. دشمن تلاش کردند مردم فجر چهلم را نبینند.»
داورزنی در ادامه گفت: «راه عبور از این شرایط سخت، همدلی است. زمان جنگ موشک می‌زدند و به مردم حمله می‌کردند اما همه خود را ملزم به دفاع می‌دانستند. اگر در صحبت‌ها بی‌تدبیری کنیم به دشمن کمک کرده‌ایم.»
ای کاش یکی از فوتبالیست ها ملی پوش نیز مطرح می کرد که از آن چمدان پول نقد (مبلغ ۴۵۰ هزار یورو معادل ۶۰۰ هزار دلار) که در اختیار مرد زدن ها در امارات و جام ملتهای آسیا بود چه مقدار به تیم ملی رسید و چه مقدار به جیب مبارک شان!
ادامه مطالب را بخوانیم:

تیم ملی بسکتبال ایران با غلبه بر استرالیا سهمیه حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۹ چین را به دست آورد. این سومین حضور بسکتبال ایران درادوار مختلف این رقابت‎ها است.
به گزارش خبرنگار مهر، آخرین دیدار تیم ملی بسکتبال ایران در مجموع ۶ پنجره انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ چین امروز یکشنبه در تالار بسکتبال آزادی و برابر تیم استرالیا برگزار شد.
در این دیدار شاگردان مهران شاهین طبع با نتیجه ۸۵ بر ۷۴ حریف خود را شکست دادند. این نتیجه در حالی به دست آمد که ملی پوشان بسکتبال ایران در دیدار رفت برابر استرالیا که در چارچوب پنجره پنجم و در ملبورن برگزار شد متحمل شکست شده بودند. البته تیم ملی استرالیا در دیدار امروز با ترکیبی کاملا متفاوت نسبت به دیدار رفت و در واقع با جوانان خود مقابل ایران قرار گرفت.
نتیجه کامل دیدار تیم های ملی بسکتبال ایران و استرالیا به این شرح است:

* ایران ۸۵ - استرالیا ۷۴
(۲۵ بر ۱۵)، (۱۸ بر ۱۵)، (۲۰ به ۲۲) و (۲۲ بر ۲۲)
تیم ملی بسکتبال ایران با کسب این پیروزی و با توجه به نتایجی که در دیگر دیدارهای همزمان به دست آمد، سهمیه حضور در مسابقات جام جهانی را به دست آورد. این سهمیه در حالی برای بسکتبال ایران قطعی شد که پیش از پنجره ششم مسابقات و با ۷ پیروزی به دست آمده از مجموع ۱۰ دیدار، تیم ملی ایران خود را به جام جهانی و سهمیه آن تا حد زیادی نزدیک کرده بود. نهایی شدن این سهمیه نیازمند کسب یک برد در پنجره ششم بود که امروز در مصاف با استرالیا به دست آمد.
البته پیش از پایان دیدار ایران برابر استرالیا، تیم ملی بسکتبال ژاپن هم در مصاف با قطر به برتری دست یافت و همین نتیجه هم جهانی شدن بسکتبال ایران را قطعی کرد.
تیم ملی بسکتبال ایران در چارچوب پنجره ششم انتخابی جام جهانی، پنجشنبه گذشته در تالار آزادی مقابل ژاپن متحمل شکست شد.
به گزارش مهر، حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین سومین حضور بسکتبال ایران در ادوار مختلف این رقابت ها است. تیم ملی بسکتبال ایران پیش از این در جام جهانی جام جهانی ٢٠١٠ ترکیه و جام جهانی ٢٠١٤ اسپانیا شرکت داشت.


دیدار تیم های فوتبال سایپا و تراکتورسازی در شرایطی با تساوی به پایان رسید که یک امتیاز این دیدار تاثیری بر موقعیت دو تیم نداشت.
در ادامه رقابتهای فوتبال لیگ برتر در هفته نوزدهم، تیم فوتبال سایپا در ورزشگاه شهر قدس به مصاف تیم تراکتورسازی رفت که این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید.
دو تیم در شرایطی به مصاف هم رفتند که تراکتورسازی به دنبال کسب سه امتیاز و نزدیک شدن به صدر جدول بود و سایپا هم می خواست از جمع تیم های انتهای جدول فاصله بگیرد و به میانه های جدول برسد.
با این حال تلاش شاگردان دایی و لیکنز در پایان بازی به آنچه مد نظرشان بود ختم نشد و امتیازات بین دو تیم تقسیم شد تا دو تیم جابجایی خاصی در جدول رده بندی نداشته باشند. تنها ضرر تراکتورسازی از این بازی چهار کارته شدن اشکان دژاگه بود که دیدار برابر سپاهان را از دست داد.
تراکتورسازی با این تساوی ۳۴ امتیازی شد و همچنان در رده چهارم باقی ماند. تیم سایپا هم ۱۹ امتیازی شد و به خاطر تفاضل گل بهتر جای صنعت نفت را در رده یازدهم گرفت.

پیروزی پر گل شاگردان شفر مقابل منصوریان و ذوب آهن
استقلال بالاتر از تراکتورسازی
استقلال توانست با سه گل ذوب آهن را شکست دهد و با تفاضل گل بهتر نسبت به تراکتورسازی به رده چهارم جدول صعود کند.
به گزارش ایسنا، در دیدار معوقه از هفته هفدهم لیگ برتر، استقلال از ساعت ۱۸:۳۰ در ورزشگاه آزادی میزبان ذوب آهن بود که این دیدار با نتیجه پر گل ۳ بر صفر به سود استقلال خاتمه یافت.
فرشید اسماعیلی (دقیقه ۷)، آیاندا پاتوسی (دقیقه ۴۰) و محمد دانشگر (دقیقه ۵۱) برای استقلال گل زدند.
این برد استقلال را با ۳۴ امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به تراکتورسازی در رده چهارم جدول قرار داد و در عوض ذوب آهن کماکان با ۱۴ امتیاز در رده چهاردهم باقی ماند تا همچنان خطر سقوط به لیگ پایین‌تر را احساس کند.
نیمه اول
در حالی که بازی دو تیم پایاپای دنبال می‌شد، استقلال خیلی زود و در دقیقه هفتم به گل نخست دست یافت. شوت آیاندا پاتوسی از پشت محوطه جریمه با دفع ناقص مظاهری مقابل فرشید اسماعیلی قرار گرفت و او به راحتی گل نخست تیمش را به ثمر رساند.
بعد از گل نخست استقلال، ذوب آهن کماکان توان حمله روی دروازه استقلال را نداشت و یاران شفر به فکر زدن گل‌های بعدی بودند. وریا غفوری در دقیقه ۱۸، فرصت بسیار خوبی برای آیاندا پاتوسی خلق کرد که ضربه محکم و تک ضرب این بازیکن با اختلاف اندک از بالای دیرک عمودی بیرون رفت. آبی‌های پایتخت در ادامه حملات خود چندین بار از طریق نفوذهای غفوری به دروازه ذوب آهن نزدیک شدند ولی در زدن ضربات نهایی کم دقت بودند.
ذوب‌آهن در نخستین موقعیت جدی خود، در دقیقه ۳۱ با شوت سید محمدرضا حسینی دیرک دروازه استقلال را از روی ضربه ایستگاهی به لرزه درآورد.
در دقیقه ۴۰ بازی، کار ترکیبی استقلالی‌ها با ضربه پاتوسی به گل دوم این تیم تبدیل شد. پاس خوب الله‌یار صیادمنش از کنار زمین، در داخل محوطه جریمه به غفوری رسید و او با یک پاس رو به عقب، دروازه‌بان و مدافعان ذوب آهن را عقب گذاشت و پاتوسی در مقابل محوطه شش قدم گل دوم را وارد دروازه کرد.
نیمه دوم
استقلال در نیمه دوم هم تیم برتر میدان بود. پاس بسیار خوب و تماشایی صیادمنش پشت سر مدافعان ذوب آهن به باقری رسید اما شوت این بازیکن با برخورد به پای مظاهری به کرنر رفت. در دقیقه ۵۱، ارسال پاتوسی از روی نقطه کرنر با ضربه سر دانشگر به گل سوم این تیم تبدیل شد.
در دقیقه ۶۴، استقلال فرصت خوب دیگری را مقابل دروازه مظاهری خلق کرد که فرشید اسماعیلی با بی‌دقتی توپ را به بیرون زد. دقایقی بعد، استقلال در دقیقه ۷۰ صاحب موقعیت بسیار خطرناکی شد که شوت محسن کریمی در موقعیت تک به تک به بیرون رفت اما داور قبل از این موقعیت، حرکت منشا را خطای هند تشخیص داد. در دقیقه ۸۸ استقلال با خطای مدافع ذوب آهن روی کریمی صاحب ضربه پنالتی شد. محسنی کریمی پشت ضربه پنالتی قرار گرفت و توپ را به گل تبدیل کرد اما فغانی رای به تکرار ضربه داد که در مرتبه دوم مظاهری توانست شوت کریمی را در دو مرحله کنترل کند.
در نهایت استقلال با حساب سه بر صفر پیروز این دیدار شد.
ترکیب استقلال: مهدی رحمتی، امید نورافکن، محمد دانشگر، پژمان منتظری، وریا غفوری، روزبه چشمی (کارت زرد)، فرشید باقری، گادوین منشأ (داریوش شجاعیان ۷۴)، آیاندا پاتوسی (مرتضی تبریزی ۸۱)، فرشید اسماعیلی (محسن کریمی ۷۰) و اللهیار صیادمنش.
ترکیب ذوب آهن: رشید مظاهری، محمد نژاد مهدی، هادی محمدی (کارت زرد)، حمید بوحمدان، محمدرضا حسینی (حبیب‌زاده ۶۵)، قاسم حدادی فر، اوساگونا (کارت زرد ۷۳)، مسعود ابراهیم زاده (حمید ملکی ۵۸)، میلاد فخرالدینی، ارسلان مطهری (ملکی ۷۵) و مارین سیلوا.