شهر اولین‌ها
پدیده آمد، پرسپولیس می رود، بانوان پا در هوا!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ٣ اسفند ۱٣۹۷ -  ۲۲ فوريه ۲۰۱۹شهر اولین‌ها، بی قرارِ اولین برد نفت یا پرسپولیس
یکی به صدر می‌اندیشد؛ دیگری به فرار از منطقه‌ی خطر
تاکنون در جدال های بین پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان در لیگ برتر هیچ یک به پیروزی نرسیده است.
به گزارش وب سایت نود، اولین شنبه آخرین ماه سال ۱٣۹۷ شاهد برگزاری یک بازی حساس در چارچوب هفته نوزدهم رقابت های لیگ برتر ایران خواهد بود. جایی که نفت مسجد سلیمان باید در ورزشگاه هشت هزار نفری شهید بهنام محمدی از مدافع عنوان قهرمانی، پرسپولیس میزبانی کند.
نفتی ها در این فصل کارشان را با عبدالله ویسی آغاز کردند اما بعد از ۵ هفته راه آنها از یکدیگر جدا شد و علیرضا مرزبان هدایت این تیم را بر عهده گرفت. مرزبان طی ۱۴ بازی در لیگ و جام حذفی به ٣ برد، ۴ تساوی و ۷ باخت دست پیدا کرده و مسجد سلیمانی ها را به یک ثبات قابل قبول رسانده است. با این حال آنها نسبت به برهه کنونی در حضور قبلی شان تنها یک امتیاز بیشتر جمع آوری کرده اند و برای بقا در بالاترین سطح فوتبال ایران، نیازمند امتیازات بیشتری هستند.
این دو تیم تا به حال سه بار در لیگ برتر رو در روی هم قرار گرفته اند که حاصل آن سه تساوی بوده است. هیچ یک از این دو تیم تاکنون نتوانسته مقابل دیگری به برتری برسد. این دو تیم در لیگ چهاردهم دو بار به مصاف هم رفتند. در ورزشگاه آزادی و در اولین روز سرمربیگری حمید درخشان، پرسپولیس مقابل مهمان خود تن به تساوی ۱-۱ داد. گل تساوی بخش سرخپوشان توسط مرحوم هادی نوروزی از روی یک ضربه ایستگاهی و لحظاتی بعد از ورودش به زمین زده شد. دیدار برگشت دو تیم هم در حالی با تساوی ۲-۲ خاتمه پیدا کرد که رضا کرملاچعب جوان گمنام نفتی ها در دقیقه ۹٣ گل تساوی بخش تیمش را وارد دروازه سوشا مکانی کرد. سومین تقابل پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان هم هفته چهارم این فصل برگزار شد که در نهایت شاگردان برانکو نتوانستند قفل دروازه تیم عبدالله ویسی را باز کنند.
پرسپولیس بعد از استقلال بهترین خط دفاعی لیگ را با ٨ گل خورده به خود اختصاص داده و در سوی مقابل نفتی ها تنها تیم لیگ هجدهم هستند که هنوز تعداد گل های زده شان دو رقمی نشده است و فقط ۹ بار موفق به گلزنی شده اند. حالا سرخپوشان بدون جلال حسینی و شجاع خلیل زاده دو مدافع میانی خود به دنبال سومین برد خارج از خانه خود هستند. آنها در آخرین بازی بیرون از آزادی با نتیجه ۲-۱ به دیگر تیم خوزستانی یعنی فولاد باختند و حالا اصلا دوست ندارند بار دیگر این اتفاق تکرار شود. نمایندگان شهر اولین ها هم در پی این هستند تا بعد از برد مقابل پیکان، با شکست دیگر تیم تهرانی به دومین برد خانگی خود در این فصل دست پیدا کنند.
برانکو و شاگردانش با پیروزی در این دیدار موقتا به صدر جدول رده بندی صعود می کنند و باید دید می توانند مانند رقیب سنتی خود استقلال این سه امتیاز حساس را در مسجد سلیمان به دست بیاورند یا مرزبان به اولین برد خود مقابل پرسپولیس می رسد و از قعر جدول جدا می شود.

هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال پدیده جای پرسپولیس را گرفت
اولین برد نساجی و پیکان با مربیان جدید
در ادامه هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال سه دیدار همزمان برگزار شد که تیم‌های نساجی و پیکان اولین بردهای خود را با سرمربیان جدید به دست آوردند و پدیده با برد خانگی جانشین پرسپولیس شد.
سه دیدار همزمان از هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال آغاز شد. تیم پدیده با پیروزی مقابل سپیدرود رشت ۳۸ امتیازی شد و به طور موقت جانشین پرسپولیس در رده دوم جدول لیگ شد. نساجی مازندران هم اولین برد خود را با جلالی جشن گرفت و اولین شکست افشین قطبی در فولاد را هم رقم زد. پیکان هم بعد از ۷ شکست متوالی رنگ برد را دید و از بحران خارج شد. این نخستین پیروی پیکان با حسین فرکی بود.
نتایج این سه دیدار به شرح زیر است:

نساجی مازندران ۲ - فولاد صفر
داور: پیام حیدری
کمک داوران: رضا سخندان – بابک عباسقلی زاده
کارت زرد: محمد مهدی نظری، فرشاد فرجی (نساجی) آکا هوشی، میرصابر حردانی (فولاد خوزستان)
کارت قرمز:-
گل: مهرداد عبدی (دقیقه ۳۴) جورج ولیسانی ( ۷۲ - پنالتی)

ماشین سازی تبریز صفر- پیکان یک
داور: شاهو اصلانی
کمک داوران: محمدرضا مدیرروستا –محمدعلی پورمتقی
کارت زرد: آرمان قاسمی (پیکان)
کارت قرمز:-
گل: سعید واسعی (دقیقه ۴۴)
در دقیقه ۹۵ دخسوس دروازه بان ماشین سازی با یک ضربه سر توانست یک ضربه پنالتی بگیرد که رضا خالقی فرد این پنالتی را از دست داد تا پیکان اولین برد خود را بعد از ۹ مسابقه و ۷ شکست متوالی رنگ برد را ببیند.

پدیده شهر خودرو ۲- سپیدرود رشت صفر
داور: علی صفایی
کمک داوران: محمدرضا منصوری - فرزاد بهرامی
کارت زرد: محمدحسین مرادمند( پدیده)
کارت قرمز:-
گل: یونس شاکری( دقیقه ۴۰ و ٨۰)


از بی خبری مسئولان تا جا ماندن دختران از پرواز
دیدار تیم‌های آذرخش تهران و شهرداری سیرجان در هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال بانوان حاشیه‌هایی داشت که علاوه بر تاخیر در آغاز بازی دختران فوتبالیست، تیم‌ها به سختی وارد ورزشگاه شدند.
به گزارش ایسنا، در هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال بانوان تیم‌های آذرخش تهران و شهرداری سیرجان امروز (جمعه) به مصاف هم رفتند که دیدار این دو تیم با نتیجه ۱۳ بر صفر به سود نماینده کرمان به پایان رسید.
این دیدار حاشیه‌هایی داشت که باعث اعتراض و ناراحتی مسئولان تیم سیرجان شد. ماجرا از این قرار است که مسئولان تیم آذرخش شب قبل بازی از تیم سیرجان می‌خواهند که با تغییر ورزشگاه مسابقه از اکباتان به رسالت موافقت کنند. اما روز مسابقه مسئولان حراست مجموعه مانع از ورود تیم‌ها به ورزشگاه می‌شوند.
مستوره یزدانی سرپرست تیم شهرداری سیرجان در این باره به ایسنا گفت: شب مسابقه به ما خبر دادند زمین مسابقه عوض می‌شود و از ما خواستند موافقت کنیم بازی ساعت ۱۲ در ورزشگاه دیگری برگزار شود. با وجود اینکه اکثر بازیکنانمان برای شهرهای خود بلیت گرفته بودند اما سرمربی تیم ما قبول کرد. آقای خدایار مسئول تیم آذرخش هم قول داد که بازی دقیقاً ۱۲ شروع شود. ساعت ۱۱ که به استادیم رفتیم حراست ما را راه نداند و گفتند اصلاً خبر نداریم و هیچ نامه نگاری برای هماهنگی با ما انجام نشده است.
او در این مورد افزود: از طرف حراست ورزشگاه خیلی با ما بدرفتاری شد. بازیکنانمان تا ساعت ۱۳ کنار پیاده رو مانده بودند تا اینکه ۱۳ و ۳۰ دقیقه اجازه ورود دادند و ساعت ۱۴ هم بازی شروع شد. اما تمام بازیکنانمان که بین ساعت ۱۴ تا ۱۶ بلیت داشتند از پرواز خود جا ماندند.
یزدانی بیان کرد: برای نوع میزبانی پایتخت تاسف می‌خوریم. وقتی اینگونه در لیگ شرکت می‌کنند لیگ بانوان و سازمان فوتبال را زیر سوال می‌برند. مگر می‌شود تا این حد ناهماهنگی وجود داشته باشد. آخر بازی هم به مسئول آذرخش گفتم اما اصلاً هیچ جوابی به من نداد و انگار نه انگار اتفاقی افتاده است.
او افزود: در شهرهای لب مرز هم تلاش می‌کنند تا لیگ را به خوبی برگزار کنند. حیف است در پایتخت اینگونه لیگ بانوان را زیر سوال می‌برند. ما هزینه‌های زیادی کرده بودیم و هزینه پرواز را ضرر کردیم اما کسی معذرت خواهی هم نکرد. بازیکنانمان خیلی اذیت شدند.
بارها پیش آمده تیم‌هایی که برای بازی با تنها نماینده تهران به پایتخت سفر می‌کنند، از وضعیت زمین و نحوه میزبانی رضایت چندانی ندارند. چندی پیش هم بازی تیم آذرخش با ذوب آهن در ورزشگاهی برگزار شد که پر از گل و لای بود به گونه‌ای که بازیکنان تیم ذوب آهن مجبور شدند برای شروع نیمه دوم لباس‌های خود را تعویض کنند. کیفیت زمین در آن بازی هم مورد اعتراض مسئولان ذوب آهن قرار گرفت. در حالی که انتظار تیم‌ها بر این است که تهران میزبانی بهتری از فوتبال بانوان داشته باشد اما اینگونه نیست و گویا مسئولان پایتخت نگاهی جدی به بانوان فوتبالیست ندارند. نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال بانوان به پایان رسید و انتظار بر این است که مسئولان تیم آذرخش نسبت به شیوه‌ی میزبانی در لیگ بانوان تجدید نظر و با در نظر گرفتن کیفیت‌های لازم برای بانوان فوتبالیست اقدام به برگزاری بازی‌ها کنند.


قرعه‌کشی دومین مرحله حذفی رقابت‌های لیگ اروپا امروز (جمعه) در مقر یوفا در شهر نیون سوئیس برگزار شد تا ۱۶ تیم راه یافته به این مرحله از جمله زنیت سنت پترزبورگ که سردار آزمون را در اختیار دارد، رقبای خود را بشناسند.
در این مرحله زنیت سن‌پترزبورگ روسیه که سردار آزمون را در اختیار دارد، باید به مصاف ویارئال اسپانیا تیم بحران‌زده لالیگا که هم‌اکنون در رده هجدهم جدول ایستاده، برود. دینامو زاگرب که صادق محرمی را در اختیار دارد قرعه سخت‌تری دارد چرا که حریف بنفیکای پرتغالی شده است.
بر این اساس برنامه دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا به شرخ زیر است:
چلسی (انگلیس) - دیناموکیف (اوکراین)
اینتراخت فرانکفورت (آلمان) - اینتر (ایتالیا)
دیناموزاگرب (کرواسی) - بنفیکا (پرتغال)
ناپولی (ایتالیا) - سالزبورگ (اتریش)
والنسیا (اسپانیا) - کراسنودار (روسیه)
سویا (اسپانیا) - اسلاویا پراگ (جمهوری چک)
آرسنال (انگلیس) - رن (فرانسه)
زنیت (روسیه) - ویارئال (اسپانیا)