انتخابات ترکیه، اردوغان پیروز شد


• بر اساس نتایج اولیه غیر رسمی و شمارش ۹۹.۹۱ درصد آرا، رجب طیب اردوغان با ۵۲.۵۴ درصد آرا، اکثریت مطلق آرای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده و پیروز انتخابات است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ٣ تير ۱٣۹۷ -  ۲۴ ژوئن ۲۰۱٨هواداران حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات ترکیه - رویترز

سعدی گوون رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که نتایج قطعی و نهایی انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس ترکیه ۱۱ روز بعد و پس از بررسی شکایات و اعتراضات اعلام می شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، گوون در مصاحبه با خبرنگاران انتخابات روز گذشته ترکیه را انتخاباتی سالم و با مشارکت گسترده مردم ارزیابی کرد و گفت: ما سعی کردیم که نتایج انتخابات را به سرعت اعلام کنیم.
وی تاکید کرد: به شکایت انتخاباتی در چارچوب قانون و طی زمان تعیین شده رسیدگی کرده و نتایج انتخابات را به صورت حضوری به احزاب نیز اعلام خواهیم کرد.
بر اساس نتایج اولیه غیر رسمی و شمارش ۹۹.۹۱ درصد آرا، رجب طیب اردوغان با ۵۲.۵۴ درصد آرا، اکثریت مطلق آرای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده و پیروز انتخابات است.
محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق و نزدیک ترین رقیب اردوغان نیز ٣۰.۶۷ درصد مجموع آرای انتخاباتی ریاست جمهوری ترکیه را به خود اختصاص داده است.
اینجه دیشب در نخستین واکنش به نتایج انتخابات ترکیه اعلام کرد که پیروزی اردوغان را در انتخابات می پذیرد. او انتخابات برگزار شده را نابرابر و رقابتی غیرعادلانه خواند.

همچنین بنا به اعلام خبرگزاری آناتولی به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام نتایج انتخابات ترکیه، نتایج اولیه شمارش آرا حاکی است که احزاب عدالت و توسعه٬ جمهوری خلق٬ دموکراتیک خلق ها٬ حرکت ملی گرا٬ سعادت و نیک حد نصاب ۱۰ درصدی لازم را برای حضور در مجلس ترکیه کسب کرده اند و هیچ کدام از احزاب اکثریت کرسی های مجلس ترکیه را کسب نکرده است.

بر اساس گزارش این رسانه، ائتلاف جمهور متشکل از حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی در قالب ائتلافی ۵٣.۶۵ درصد آرای انتخابات را کسب کرده و این ائتلاف ٣۴٣ کرسی مجلس ۶۰۰ نفره ترکیه را در اختیار خواهد داشت.

به گزارش این رسانه، ائتلاف ملت متشکل از حزب جمهوری خواه خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو، حزب نیک به رهبری مرال آکشنر و حزب سعادت به رهبری تمل کاراملا اوغلو در قالب ائتلافی ٣٣.۹۶ درصد آرای انتخابات را کسب کرده و این ائتلاف ۱۹۰ کرسی مجلس ۶۰۰ نفره ترکیه را در اختیار خواهد داشت.

آناتولی همچنین اعلام کرد که در این انتخابات حزب دموکراتیک خلق ها که به صورت غیرائتلافی در انتخابات شرکت کرده بود، با کسب ۱۱.۶۹ درصد مجموع آرا، ۶۷ نماینده در مجلس ملی ترکیه خواهد داشت.

انتخابات همزمان ریاست جمهوری با حضور ۶ نامزد و مجلس ترکیه با حضور هشت حزب در روز سوم تیرماه ۱٣۹۷ (دیروز) و با مشارکت گسترده نزدیک ٨۷ درصدی مردم ترکیه برگزار شد.