نه آمریکا - نه مراکش؛ بدعت جدید!!
به بهانه بازی افتتاحیه، قاشق های روسی، شب نشینی ایرانیاناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٣ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱٣ ژوئن ۲۰۱٨شرایط عجیب ایران در کنگره مهم فیفا
میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ امروز مشخص می شود و فدراسیون فوتبال ایران هنوز از هیچ نامزدی حمایت نکرده است.
به گزارش "ورزش سه"، رقابت های جام جهانی ۲۰۱٨ از پنجشنبه شب رسما آغاز می شود و تب فوتبال در دنیا به مدت یک ماه به اوج خود خواهد رسید.
اما اتفاق مهم دیگری در عرصه جهانی فوتبال، قبل از شروع جام جهانی در شهر مسکو خواهد افتاد. پایتخت روسیه در فاصله ۲۴ ساعت مانده به آغاز جام جهانی ۲۰۱٨، میزبان شصت و هشتمین کنگره فیفا است که در آن کشور میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ رسما معرفی و اعلام خواهد شد.از ماه ها قبل، دو نامزد نهایی میزبانی بیست و سومین دوره جام جهانی یعنی کشور مراکش و مجموعه (آمریکا – کانادا – مکزیک) مشخص شده اند و به دنبال جلب رضایت کشورهای مختلف دنیا رفته اند. اگرچه به نظر می رسد از لحاظ امکاناتی کشورهای قاره آمریکا وضعیت مناسب تری نسبت به مراکش داشته باشند، اما حامیان بزرگی از جمله فرانسه و بلژیک و روسیه به قدرت مراکش برای پیروزی در این نبرد کمک می کنند. تعدادی از کشورهای آفریقایی هم در این مسیر حمایت رسمی خود را از مراکش اعلام کرده اند. حتی کشورهایی مثل کامرون و الجزایر که از لحاظ سیاسی مشکلات مهمی با مراکش دارند، توسط فدراسیون این کشور برای حمایت از میزبانی شیرهای اطلس جذب شدند. در سمت مقابل آمریکا، کانادا و مکزیک هم حامیان مهمی دارند که به میزبانی آنها رای داده اند و می توانند ورق را به سمت این ٣ کاندیدا برگردانند. عمده حامیان آمریکا، کشورهای قاره آمریکای جنوبی و مرکزی هستند. یکی از برتری های این مجموعه، تعدد کشورها است. از آنجا که تعداد تیم ها در جام جهانی ۲۰۲۶ به ۴٨ خواهد رسید، اینکه تورنمنت در چند کشور برگزار شود، می تواند مورد توجه ویژه فیفا قرار بگیرد.
اما یکی از مسائل جالب توجه در بحث حمایت کشورهای مختلف از این دو کاندیدا، عدم اظهار نظر فدراسیون فوتبال ایران است. چند روز پیش حتی فدراسیون افغانستان، که تیم ملی قدرتمند و در سطح جام جهانی ندارد، حمایت رسمی خود را از آمریکا و کانادا و مکزیک اعلام کرد. با این وجود هیچ نظر و حمایتی از فدراسیون فوتبال ایران برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام نشده است. البته شاید این موضوع به خاطر بحث روابط نامطلوب سیاسی باشد که چندی است بین ایران و مراکش حکمفرما شده و بحث رابطه ایران با آمریکا نیز که به وضوح مشخص است.
در این فهرست هم ایران بین ۱٣٣ کشوری قرار گرفته که رسما نه حمایتی از نامزدهای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ کرده و نه تمایلی از خود برای میزبانی هیچ یک از آنها نشان داده است. استرالیا، کرواسی، دانمارک، ایتالیا، غنا، هلند، ایسلند، چین، پرتغال، سنگال، کره جنوبی و اسپانیا دیگر کشورهای مطرحی هستند که هنوز مانند ایران نظری به صورت رسمی اعلام نکرده اند.
حمیدرضا آصفی، مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال، در گفت و گو با ورزش سه در این خصوص اظهار داشت: ما بررسی هایی انجام داده ایم و نظر فدراسیون در خصوص میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ قطعی شده اما این موضع در رای گیری نهایی مشخص خواهد شد.
این در حالی است که امروز فیفا میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ را رسما اعلام می کند و با این حساب احتمالا فدراسیون ایران به صورت محرمانه از یک نامزد این امر حمایت کرده و به آن رای می دهد یا اینکه خیال حمایت از هیچ نامزدی را ندرد.

قاشق های روسی» جایگزین «ووووزلای آفریقایی» در استادیوم های روسیه
اغلب آنهایی که جام جهانی فوتبال آفریقای جنوبی را دنبال کردند، به جز قهرمانی اسپانیا و اشتباه داور در دیدار آلمان و انگلستان و عدم حضور تیم ملی ایران در این جام، ووووزلا، بوق های پرسروصدای استادیوم ها را خوب به خاطر دارند.
جایگزین این بوق ها امسال در جام جهانی روسیه «قاشق های روسی» هستند.
به زبان روسی این قاشق ها را لوژکاش می نامند. این قاشق های چوبی بنوعی جزء وسایل موسیقی سنتی روسیه هستند. فروش این قاشق ها در روسیه هفته هاست که آغاز شده است و برای هودارانی که طرز استفاده از آنها را بلد نیستند مدل های ساده تر پلاستیکی نیز در بازار وجود دارد.

میدان سرخ مسکو، استادیوم بزرگ هواداران فوتبال
با نزدیک شدن به سوت آغاز رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای فوتبال در بین هواداران کشورهای مختلف رنگ هیجان به خود می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا،‌ این روزها میدان سرخ مسکو، تبدیل به استادیوم بزرگ هواداران ملیت‌های مختلف فوتبال شده است. هر چند که در سطح شهر مسکو، چندان هیجان و نمادهای جام جهانی فوتبال به چشم نمی‌خورد، اما میدان سرخ مسکو کانون تمرکز هواداران فوتبال برای به رخ کشیدن کری‌های هوادارای شده است.
شهرداری مسکو با هماهنگی ستاد برگزاری رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ در میدان سرخ شهر مسکو اقدام به نصب سکوهای تماشاگر و نمایشگرهای بزرگ پخش فوتبال کرده است. نمایشگرهایی که قرار است در طول برگزاری رقابت‌های جام جهانی، رقابت‌های فوتبال را به صورت زنده پخش کند و هواداران مختلف می‌توانند با حضور در این میدان به تماشای دیدار تیم‌های محبوب خود بپردازند.
در طول یک هفته‌ گذشته هر شب میدان سرخ مسکو یک استادیوم ورزشی بوده است. به گونه‌ای که هواداران فوتبال از کشورهای مختلف عموما آرژانتین، مکزیک، ایران، مراکش، روسیه و برزیل با تجمع در بخش‌هایی از این میدان و با تشویق‌های خاص خود ابراز وجود کردند. این هیجان هواداران تا بامداد ادامه‌ دارد و معمولا تیم‌های حاضر در یک گروه هواداران آن به صورت کری‌های دو طرفه در کنار یکدیگر تیم محبوبشان را تشویق می‌کنند.

به بهانه بازی افتتاحیه جام بیست و یکم
از شگفتی در اروپا تا میزبانانی که نباخته‌اند

تب فوتبال در جهان به بالاترین درجه‌ خود نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. بیست و یکمین دوره رقابت‌های جام جهانی از فردا با بازی دو تیم روسیه و عربستان در ورزشگاه «لوژنیکی» شهر مسکو آغاز می‌شود.
به گزارش سایت نود، در این دوره از رقابت‌های جام جهانی، برای اولین بار است که یک تیم از قاره‌ آسیا در بازی افتتاحیه‌ بزرگ‌ترین فستیوال فوتبالی جهان به میدان می‌رود. برگزاری بازی افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۸ بهانه‌ای شد تا با توجه به افتتاحیه‌های قبلی جام‌های جهانی شرایط این بازی را مورد بررسی قرار دهیم.

شگفتی‌های اروپا
این دوره از رقابت‌های جام جهانی در حالی در روسیه برگزار می‌شود که روس‌ها یازدهمین تیم اروپایی‌ هستند که این جام را میزبانی می‌کنند. در ادوار گذشته‌، افتتاحیه‌های جام‌های جهانی که در اروپا برگزار شده بدون شگفتی هم نبوده است. به طور کلی می‌توان گفت در ۹ دوره‌ گذشته جام جهانی، ۲ شگفتی از ۳ شگفتی در میزبانی اروپایی‌ها شکل گرفت. اولین شگفتی‌ در ۹ دوره‌ گذشته در افتتاحیه‌ جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا رخ داد. در آن بازی آرژانتین با ستارگان سرشناسی مانند دیه‌گو مارادونا، دانیل پاسارلا و ماریو کمپس مقابل بلژیک تن به شکست عجیب یک بر صفر داد تا تبدیل به اولین قهرمان جام جهانی شود که در بازی افتتاحیه دوره بعد رقابت‌ها حضور داشته و شکست خورده است. آرژانتینی‌ها دومین حضور خود در افتتاحیه‌ جام جهانی را هم با شکست پشت سر گذاشتند. آن‌ها بعد از قهرمانی سزاوارانه در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک در بازی افتتاحیه‌ جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا باز هم تن به شکست یک بر صفر دادند و این بار کامرونی‌ها بودند که از سد آرژانتین در بازی افتتاحیه گذشتند تا در ایتالیا هم جام جهانی با شگفتی آغاز شود. آرژانتینی‌ها با وجود شکست در بازی افتتاحیه مقابل کامرون در آن دوره از رقابت‌ها به فینال رسیدند و در آن بازی با شکست یک بر صفر مقابل آلمان نایب قهرمان جام جهانی شدند.

فقط یک باخت
بعد از یک وقفه ‌۱۲ ساله با شروع دوباره‌ جام جهانی در سال ۱۹۵۰ در ۲ دوره از این رقابت‌ها در سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۶۲ در کنار بازی افتتاحیه، ۳ بازی هم به صورت همزمان برگزار شده است. اروپایی‌ها در ۸ دوره از ۱۰ دوره‌ای که میزبان بوده‌اند در بازی افتتاحیه حضور داشتند. از این ۸ حضور، اروپایی‌ها در ۷ مورد با تیم‌های سایر قاره‌ها روبه‌رو شدند و فقط یک بار در جام‌جهانی ۱۹۹۸ در قالب تیم ملی اسکاتلند بازی را به رقیبی از قاره‌ای دیگر (برزیل) واگذار کردند. آن‌ها در ۶ تقابل دیگر خود در افتتاحیه‌های جام‌های جهانی ۴ برد و ۲ تساوی بدست آورده‌اند.

بدون شکست
روس‌ها دهمین میزبان جام جهانی هستند که در بازی افتتاحیه به میدان می‌روند. در دوره‌های گذشته جام‌های جهانی، میزبانان رقابت‌ها نوسان زیاد در افتتاحیه نداشته‌اند. انگلیس، مکزیک و آفریقای جنوبی تنها میزبانان تاریخ این رقابت‌ها هستند که در بازی افتتاحیه موفق به پیروزی نشده‌اند. انگلیسی‌ها در بازی افتتاحیه جام جهانی ۱۹۶۶ مقابل اروگوئه با تساوی بدون گل متوقف شدند تا اولین میزبان جام جهانی باشند که نتوانسته بازی افتتاحیه خود را ببرد. بعد از آن‌ها، مکزیکی‌ها در بازی افتتاحیه جام جهانی ۱۹۷۰ مقابل شوروی تن به تساوی بدون گل دادند. آفریقای جنوبی هم آخرین میزبانی بود که در بازی افتتاحیه موفق نشد پیروز شود و در جام جهانی ۲۰۱۰ مقابل مکزیک به تساوی یک بر یک رضایت داد. ایتالیا، برزیل (۲ بار) ، سوئد، شیلی و آلمان دیگر میزبانان جام جهانی بوده‌ که در بازی افتتاحیه به میدان رفته‌اند. پیروزی این تیم‌ها در افتتاحیه‌های جام جهانی سبب شد تا هیچ میزبانی طعم شکست را در افتتاحیه این رقابت‌ها تجربه نکند.

آخرین شگفتی
اگر عربستانی‌ها بتوانند از سد روسیه در ورزشگاه «لوژنیکی» شهر مسکو بگذرند، جام جهانی ۲۰۱۸ با شگفتی آغاز می‌شود. از آخرین باری که در بازی افتتاحیه‌ جام جهانی نتیجه‌ای رقم خورده که همه را شگفت زده کرده است، ۱۶ سال می‌گذرد. در بازی اول جام‌جهانی ۲۰۰۲ فرانسه به مصاف تیم ملی سنگال رفت. سنگالی‌ها اولین حضور خود در جام جهانی را تجربه می‌کردند و کمتر کسی شانسی برای آن‌ها در بازی مقابل فرانسه متصور بود. با وجود شانس کم سنگالی‌ها، آن‌ها دست به کار بزرگی زده و در بازی افتتاحیه جام جهانی ۲۰۰۲ کره ژاپن با یک گل از سد فرانسه گذشتند تا شروع آن جام جهانی با شگفتی همراه باشد. بعد از شگفتی سنگال در جام جهانی ۲۰۰۲، جام‌های جهانی دیگر در بازی افتتاحیه خود شگفتی‌ نداشته‌ است.
* پارسا شیرازی‌نژاد

ایران در بازی نخست یک محروم دارد
سعید عزت اللهی، بازیکن تیم‌ ‌ملی فوتبال کشورمان تنها غایب هفته اول جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا،‌ تیم‌ ‌ملی فوتبال کشورمان در حالی خود را آماده حضور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ می‌کند که قرار است امشب (چهارشنبه) از مسکو عازم سن پترزبورگ شود تا در این شهر اولین دیدارش در مقابل تیم‌ ‌ملی فوتبال مراکش را برگزار کند.
تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران تنها تیم حاضر در جام جهانی است که یک بازیکن محروم در هفته‌ اول رقابت‌های جام جهانی دارد. سعید عزت اللهی، بازیکنی است که به دلیل محرومیت نمی‌تواند تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران را مقابل مراکش همراهی کند.
دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و مراکش روز جمعه ۲۵ خرداد در سن پترزبورگ برگزار می‌شود. این بازی ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران و ۱۸ به وقت مسکو برگزار خواهد شد.

نامداران فوتبال در موزه فیفا
فیفا هم‌زمان با برگزاری رقابت‌های جام جهانی اقدام به بر پایی موزه در شهر مسکو کرده است. موزه‌ای که در آن نمادها و لحظه‌های پر افتخار جام جهانی به چشم می‌آید.
تصاویر لحظات خاطره‌انگیز با حضور چهره‌های مطرح فوتبال از جمله پله، مارادونا، کرایف، پوشکاش، مسی، رونالدو و... در این موزه به چشم می‌خورد.
عکس‌هایی از هواداران فوتبال ملت‌های مختلف بخش دیگری از تصاویر این موزه کم نظیر است. در بخش ایران نیز عکس‌هایی از تماشاگران ایرانی به همراه تیم‌ ‌ملی فوتبال و پیراهن مهدی مهدوی کیا در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۸ از دریچه آمار
دو تیم ملی روسیه و عربستان آغازگر بیست و یکمین دوره جام جهانی هستند.
به گزارش ایسنا، جام جهانی روسیه پنج‌شنبه آغاز می‌شود و در اولین دیدار روسیه میزبان این رویداد باید برابر عربستان قرار گیرد. این دیدار را از جنبه آماری مورد بررسی قرار می‌دهیم.
این دو تیم تنها یک بار برابر هم قرار گرفتند که این بازی در اکتبر ۱۹۹۳ برگزار شد و در نهایت عربستان ۴ بر ۲ در خانه به برتری رسید.
غیر از آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰، همیشه میزبان‌های جام جهانی موفق به صعود به دور دوم شدند و آخرین باری هم که یک تیم میزبان به قهرمانی در جام جهانی رسید به سال ۱۹۹۸ بر می گردد که فرانسه قهرمان شد.
روسیه در ۵ دیدار اخیر خود در جام جهانی بدون برد بوده است و دو تساوی و ۳ باخت داشته است. بعد از فروپاشی شوروی، روسیه تنها ۲ برد در جام جهانی داشته که هر دو برد برابر تیم‌های آفریقایی بوده است. برتری ۶ بر یک برابر کامرون در ۱۹۹۴ و ۲ بر صفر برابر تونس در ۲۰۰۲ بوده است.
عربستان در ۱۳ بازی خود در تاریخ جام های جهانی تنها یک کلین شیت داشته است که برابر بلژیک در سال ۱۹۹۴ بوده که عربستان یک بر صفر برنده شد. آن‌ها هم‌چنین در ۹ بازی اخیر خود در جام جهانی عملکرد ضعیفی در گلزنی داشتند و در ۷ دیدارشان بدون گل بودند.