فیفا سر عقل آمد
شماره های ۱۰، روی عدد ۲۰، مصدومیت یا ترفند، رویای فینالاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۱ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱۱ ژوئن ۲۰۱٨برترین شماره ۱۰‌های جام جهانی روسیه
در آستانه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، بهترین بازیکنان شماره ۱۰ تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها معرفی شدند.
در آستانه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، بهترین بازیکنان شماره ۱۰ تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها معرفی شدند. بر اساس این رده بندی منتشر شده، لیونل مسی فوق ستاره تیم ملی آرژانتین بهترین شماره ۱۰ حاضر در جام جهانی لقب گرفت. نیمار شماره ۱۰ تیم برزیل در رده دوم قرار دارد و محمد صلاح ستاره تیم ملی مصر در این رده بندی در رتبه سوم قرار دارد. کریم انصاری فرد شماره ۱۰ تیم ملی ایران در بین ۳۲ تیم حاضر در رقابت‌ها در رتبه بیست و هشتم قرار دارد.
رنکینگ بازیکنان شماره ۱۰ جام جهانی:
لیونل مسی (آرژانتین)
نیمار (برزیل)
محمد صلاح (مصر)
ادن هازارد (بلژیک)
کیلیان امباپه (فرانسه)
رحیم استرلینگ (انگلیس)
خامس رودریگز (کلمبیا)
کریستین اریکسن (دانمارک)
لوکا مودریچ (کرواسی)
سادیو مانه (سنگال)
تیاگو (اسپانیا)
مسوت اوزیل (آلمان)
سیگوردسون (ایسلند)
شینجی کاگاوا (ژاپن)
گرانیت ژاکا (سوئیس)
دوسان تادیچ (صربستان)
فائو ماریو (پرتغال)
امیل فورسبرگ (سوئد)
کریستو ویاک (لهستان)
آراسکائتا (اروگوئه)
جان اوبی میکل (نیجریه)
یونس بالهندا (مراکش)
دوس سانتوس (مکزیک)
فئودور اسمدلوف (روسیه)
برایان رویز (کاستاریکا)
جفرسون فارفان (پرو)
لی سئونگ وو (کره جنوبی)
کریم انصاری فرد (ایران)
وهبی خزری (عربستان)
رابی کروس (استرالیا)
محمد السهلاوی (عربستان سعودی)
اسماعیل دیاز (پاناما)
منبع: باشگاه خبرنگاران

تغییر اساسی در رده بندی فیفا از ماه آینده
فیفا از ماه آینده قرار است تغییرات اساسی در رده بندی تیم‌های ملی اعمال کند و امتیاز دیدارهای دوستانه را پایین‌تر از دیگر دیدارها لحاظ کند.
‌به نقل از بی بی سی اسپورت، در جلسه کمیته‌ فنی فیفا یک تصمیم مهم گرفته شد و قرار شد از ماه آینده در رده بندی فیفا ملاک امتیاز دادن به تیم‌ها تغییر کند و بر مبنای قدرت حریف و اعتبار مسابقه یا تورنمنت امتیاز داده شود. بر این اساس امتیاز بازی و پیروزی برابر تیم‌های قدرتمند و یا تورنمنت‌های معتبر مانند جام جهانی، جام ملت‌ها و رقابت‌های انتخابی بیشتر از بازی‌های دوستانه خواهد بود.
در روش فعلی که از سال ۲۰۰۶ اعمال شده است و انتقادات زیادی نیز بر آن وارده بوده، به کشورها این اجازه داده می‌شد که با برگزاری بازی با تیم‌های ضعیف‌تر، امتیاز بیشتری به دست بیاورند و جایگاه خودشان را در رده بندی فیفا بهبود ببخشند. اما اکنون قدرت تیم مقابل نیز برای امتیاز دادن و همین طور اعتبار آن بازی نیز مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
رده بندی آتی فیفا بعد از جام جهانی روسیه قرار است منتشر شود.

روسیه روی عدد ۲۰
در شرایطی که سه روز دیگر به شروع رقابت‌های جام جهانی مانده است، تیم‌ها یکی پس از دیگری به کمپ‌های موردنظرشان در روسیه وارد می‌شوند تا با قرارگرفتن کامل در حال‌وهوای جام جهانی، مهیای برگزاری مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی دنیا شوند. در این بین البته موضوعات مهمی قرار دارد که در زیر به ۲۰ مورد از آنها اشاره شده است.
٣۲: شاید این جام جهانی آخرین جامی باشد که با حضور ٣۲-تیم برگزار می‌شود. مسئولان فیفا در حال رایزنی هستند تا در صورت امکان از جام جهانی بعدی در قطر تعداد تیم‌ها را به ۴٨ تیم افزایش دهند.
۶۴: در جام جهانی ۶۴-مسابقه برگزار می‌شود. روسیه و عربستان دیدار افتتاحیه را روز پنجشنبه ۱۴ ژوئن در ورزشگاه لوژنیکی مسکو برگزار می‌کنند. این تورنمنت روز ۱۵ جولای در همین ورزشگاه شاهد دیدار پایانی‌اش خواهد بود.
۱۱: بازی‌های جام جهانی در ۱۱-شهر مختلف برگزار می‌شود: مسکو، سن‌پترزبورگ، سوچی، کازان، نوفگراد، اکاترینبورگ، سارانسک، سامارا، فولگوراد، روستوف و کالینینگراد.
۱۲: تعداد ورزشگاه‌هایی که بازی‌های جام جهانی در آنها برگزار می‌شود. مسکو تنها شهری است که دو ورزشگاه دارد: لوژنیکی و اسپارتاک.
۲۵۰۰: فاصله بین غربی‌ترین ورزشگاه جام جهانی در کالینینگراد تا اکاترینبورگ، شرقی‌ترین ورزشگاه روسیه، میزبان جام جهانی ۲۵۰۰ کیلومتر است.
۱۲ میلیارد دلار: گفته می‌شود برگزاری این جام جهانی ۱۲‌‌میلیارد دلار برای روسیه هزینه برداشته است. روس‌ها بااین‌حال امیدوارند خیلی بیشتر از اینها گیرشان بیاید!
۱ ‌میلیون: نزدیک به یک‌ میلیون هوادار برای دیدن جام جهانی به روسیه می‌آیند. آمریکایی‌ها با وجود اینکه تیمشان به جام جهانی صعود نکرده ٨۰‌ هزار بلیت خریده‌اند. البته بدون تردید بیشتر این بلیت‌ها توسط علاقه‌مندان لاتین و اهل آمریکای‌جنوبی خریداری شده است.
۱ میلیارد: برآورد شده که نزدیک به یک‌ میلیارد نفر در سراسر دنیا بازی‌های جام جهانی را از طریق تلویزیون تماشا خواهند کرد.
۴٣ میلیون دلار: روس‌ها برای جابه‌جایی رایگان هواداران بین شهرهای میزبان جام جهانی از طریق قطار نزدیک به ۴٣‌ میلیون دلار هزینه کرده‌اند.
۷: هفت کشوری که قبلا جام جهانی را برده‌اند، در این جام حضور دارند. آلمان سعی می‌کند با رکورد پنج قهرمانی برزیل برابری کند. آرژانتین (۲) و اوروگوئه (۲) در تعقیب دو تیم مذکور هستند و انگلیس، اسپانیا و فرانسه هم در این جام با سابقه یک قهرمانی به میدان می‌روند. عجیب آنکه ایتالیا با چهار عنوان قهرمانی به جام جهانی صعود نکرده است. اولین‌بار بعد از ۶۰ سال است که ایتالیایی‌ها به جام جهانی نمی‌روند.
۲: دو کشور هستند که برای اولین‌بار طعم حضور در جام جهانی را می‌چشند: ایسلند و پاناما.
۲۱: برزیل با پنج قهرمانی در جام جهانی برای بیست‌ویکمین‌بار است که حضور در این تورنمنت را تجربه می‌کند. برزیلی‌ها تنها کشوری هستند که از زمان پیدایش جام جهانی در سال ۱۹٣۰ تاکنون، در همه ادوارش حاضر بوده‌اند.
٣۰%: ٣۰-درصد از کشورهایی که میزبان جام جهانی بوده‌اند دست آخر قهرمان شده‌اند. روسیه اما از زمان فروپاشی شوروی فقط سه بار به جام جهانی رسیده که هر سه بار هم در مرحله گروهی کنار رفته است.
۹: در بسیاری از سایت‌های پیش‌بینی جام جهانی آلمان با ۹-امتیاز از ۱۰-امتیاز ممکن پیشتاز است. برزیل، فرانسه، اسپانیا و آرژانتین دیگر مدعیان قهرمانی قلمداد شده‌اند.
۱: اولین‌بار است که سیستم کمک‌داور ویدئویی در جام جهانی استفاده می‌شود. از این سیستم در چهار مورد می‌شود استفاده کرد: گل، پنالتی، کارت قرمز و اشتباه در دادن کارت زرد یا قرمز به بازیکن.
٨۰: اولین‌بار در ٨۰-سال گذشته است که هیچ داوری از بریتانیا برای سوت‌زدن در جام جهانی انتخاب نشده است.
۴۵: دروازه‌بان تیم مصر، عصام الحدری، با ۴۵-سال سن، مسن‌ترین بازیکن تاریخ جام جهانی خواهد بود.
۱۹: دنیل ارزانی بازیکن تیم ملی استرالیا با سبقت‌گرفتن از کیلیان امباپه، مهاجم جوان فرانسه، با نوزده‌و‌نیم سال سن، جوان‌ترین بازیکن حاضر در جام جهانی است.
٨۰۰۰۰: گنجایش ورزشگاه لوژنیکی که میزبان دیدار افتتاحیه و اختتامیه خواهد بود، ٨۰‌ هزار نفر است.
٣۶.٨: کاپ معروف جام جهانی ٣۶.٨ سانتی‌متر ارتفاع و ۶.۱ کیلوگرم وزن دارد. این جام از طلای ۱٨عیار ساخته شده است.

فغانی: رویای قضاوت در فینال جام جهانی را داریم
داور بین‌المللی کشورمان از رویای تیم داوری ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ سخن گفت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا فغانی که در جام جهانی ۲۰۱٨ دومین دوره حضورش در این تورنمنت معتبر را تجربه خواهد کرد، در گفت‌وگو با سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در مورد انتخابش به عنوان یکی از داورانی که قرار هستند در جام بیست‌ویکم سوت بزنند، گفت: در AFC همیشه تیمی پشت ما است که از تمامی جنبه‌ها - پزشکی، فیزیکی و فنی - در حال کار کردن است. ما در هر سمینار آموزش عملی داریم و همه ما خودمان را اینچنین برای تمامی تورنمنت‌ها آماده می‌کنیم و رقابت سالمی با داوران دیگر AFC و نقاط دیگر جهان داریم. با وجود این عناصر کلیدی، داوران آسیایی در تورنمت‌های فیفا عملکردی عالی از خود ارائه می‌دهند.
داور بین‌المللی کشورمان در مورد آرزوهای خودش و تیم داوری ایران در جام جهانی ۲۰۱٨ برای آینده هم اظهار داشت: رویای ما قضاوت در دیدار فینال جام جهانی است و برای تحقق بخشیدن به این رویا در حال تلاش هستیم. امیدواریم که یک داور آسیایی این شانس را داشته باشد که بتواند در دیدار فینال جام جهانی قضاوت کند.
وی صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد: امیدواریم که نمایندگان آسیا بتوانند به فینال جام جهانی ۲۰۱٨ برسند، اما اگر این اتفاق نیفتد، ما داوران بااستعداد زیادی داریم که با کیفیت داوری خوبی که دارند، می‌توانند در فینال این رقابت‌ها سوت بزنند. ما تجربه قضاوت در دیدار افتتاحیه را داریم و اکنون این شانس را داریم که با داوران دیگر نقاط جهان برای قضاوت در بالاترین سطح فوتبال چالش و رقابت کنیم.

گزارش تمرین تیم ملی
غیبت چهار ستاره، مصدومیت یا ترفند مربی؟

به گزارش وبسایت نود، تمرین بعدازظهر (یکشنبه) ملی‌پوشان در کمپ استروگینوی روسیه با حلقه آنها دور کادرفنی و صحبت‌های فنی سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران آغاز شد.
* این تمرین تحت تأثیر حضور علی کفاشیان، نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال قرار گرفته بود و اعضای کادرفنی تیم ملی نیز پس از مشاهده کفاشیان مدتی را به گفت‌و‌گو با او اختصاص دادند.
* مرحله نخست تمرینات ملی‌پوشان با انجام پاسکاری آغاز شد و به محض پایان این مرحله و آغاز تمرینات تاکتیکی، طبق قانون خبرنگاران به خارج از کمپ راهنمایی شدند.
* دروازه‌بانان تیم ملی نیز از ابتدا و به صورت جداگانه در گوشه‌ای از زمین مشغول انجام تمرینات اختصاصی بودند.
نکته مهم تمرینات امروز ملی‌پوشان عدم حضور مهدی ترابی، مهدی طارمی، اشکان دژآگه و رامین رضائیان در تمرینات همراه سایر بازیکنان بود.
طارمی با لباسی متفاوت نسبت به سایر بازیکنان در کنار زمین حضور داشت اما دژاگه در محل تمرین حضور نداشت و به فیزیوتراپی پرداخت.
همراهان تیم ملی نیز در پاسخ به دلایل عدم تمرینات این چهار بازیکن و مصدومیت آنها سکوت کردند و هیچ حرفی نزدند. باید دید با توجه به حضور خبرنگاران در تمرین تیم ملی عدم حضور این چهار بازیکن در تمرین یک مسئله و ترفند تاکتیکی از طرف کادرفنی تیم ملی برای گمراهی حریفان بوده است یا آنها دچار مصدومیت هستند.