تظاهرات جهانی صدها هزار نفری علیه قوانین مالکیت سلاح در آمریکا


• شش هفته پس از حمله مسلحانه به دبیرستانی در پارکلند با ۱۷ کشته صدای اعتراض مخالفان قوانین سلاح در آمریکا بلندتر شده است. صدها هزار نفر در سراسر جهان دردفاع از لزوم تغییر این قوانین دست به تظاهرات زدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۵ فروردين ۱٣۹۷ -  ۲۵ مارس ۲۰۱٨شش هفته پس از حمله مسلحانه به دبیرستانی در پارکلند با ۱۷ کشته صدای اعتراض مخالفان قوانین سلاح در آمریکا بلندتر شده است. به دعوت دانش‌آموزان صدها هزار نفر در سراسر جهان دردفاع از لزوم تغییر این قوانین دست به تظاهرات زدند.

به گزارش دویچه وله، چند روزی است که دانش‌آموزان دبیرستان مارجری استونمن داگلاس آمریکا در خیابان‌های واشنگتن مقدمات برگزاری راهپیمایی بزرگی را تدارک دیدند. آنها با نمایندگان مدارس و قربانیان خشونت‌های مسلح دیدار کرده‌اند.

با فراخوان دانش‌آموزان این دبیرستان یک راه‌پیمایی‌ صدها هزار نفری روز شنبه ۲۴ مارس (۴ فروردین) در واشنگتن و صدها شهر دیگر آمریکا و دنیا برگزار شد. هدف راه‌پیمایی تأکید بر لزوم کنترل مالکیت سلاح و تغییر در قوانین مربوطه در آمریکاست.

سام زایف، دانش‌آموز دبیرستان مارجری استونمن در شبکه تلویزیونی "سی‌ان‌ان" درخواست دانش‌آموزان را این‌چنین خلاصه کرد: «ما اصلا نمی‌خواهیم متمم دوم قانون اساسی را از میان برداریم. اما در آن‌جا (متمم دوم) صحبت از یک سازمان منظم شهروندان مسلح است و نه ۳۰۰ میلیون سلاحی که در سطح کشور خودسرانه توزیع شده است.»

او همچنین گفت، قصد نزاع با مردم بر سر سلاح‌هایشان را ندارد بلکه مقصود او سلاح‌های مرگباری است که نباید در اختیار شهروندان باشد. زایف خاطرنشان ساخت که قصد مبتکران این حرکت تماس با دانش‌آموزان و همچنین بزرگسالان و تأکید بر این است که این‌گونه تیراندازی‌ها دیگر نباید به روزمرگی‌های آمریکا تعلق داشته باشد.

راه‌پیمایان که شامل دانش‌‌آموزان و سایر گروه‌های سنی می‌شوند در واشنگتن از کنار کاخ سفید، محل سکونت‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز عبور کردند.

ترامپ جمعه ۲۳ مارس بودجه ۱۳۰۰ میلیارد دلاری را امضا کرد که از جمله شامل اقدامات متعادلی برای سخت‌گیری در قوانین اسلحه آمریکا نیز می‌شود. تد دویچ، نماینده دمکرات کنگره آمریکا می‌گوید، این کافی نیست.

این سیاستمدار فلوریدا که روز شنبه با دانش‌‌اموزان پارکلند به راه‌پیمایی رفت می‌گوید، در حالی لابی انجمن ملی سلاح (NRA) سعی در بی‌نتیجه گذاشتن اعتراض به قوانین مالکیت سلاح دارد این دانش‌آموزان می‌توانند با حرکت خود تغییراتی را موجب شوند، از جمله در شرکت‌ها. او سیتی‌بانک را مثال می‌زند که مقررات خود را تغییر داده و خرید اسلحه با کارت اعتباری را محدود کرده است.

"راه‌پیمایی برای زندگی ‌ما" روز شنبه علاوه بر واشنگتن در ۸۰۰ شهر دیگر در سراسر دنیا برگزار شد. در آلمان نیز تظاهراتی برای حفاظت از "همه در برابر تفنگ" در مونیخ، برلین و هامبورگ برگزار شده است.
 

بی بی سی نیز گزارش داده است، ده‌ها هزار نفر که اکثر آنها دانش‌آموزند در پایتخت آمریکا و ۸۰۰ شهر دیگر از جمله لندن، سیدنی و توکیو با هدف اصلاح قوانین خرید و مالکیت اسلحه در ایالات متحده راهپیمایی کرده‌اند.

ایده برگزاری این راهپیمایی ماه گذشته در شهر پارکلند فلوریدا رقم خورد؛ جایی که یک دانش‌آموز اخراجی به نام نیکلاس کروز به دبیرستان مارجوری استونمن رفت و هم شاگردی‌ها و مربیان سابق خودش را به رگبار بست؛ ۱۷ نفر را کشت و همین تعداد را هم راهی بیمارستان کرد.

پس از آن کشتار یک بار دیگر جنبش اعتراضی به قوانین اسلحه در آمریکا قوت گرفت و دانش‌آموزان دبیرستان مارجوری استونمن به رهبران این جنبش تبدیل شدند که در میان دانش‌آموزان پا گرفته بود. آنها اعلام کردند که برای فشار بر سیاست‌گذاران در کنگره و کاخ‌سفید امروز (۲۴ مارس - چهارم فروردین) در پایتخت یک راهپیمایی بزرگ ترتیب خواهند داد.


با استقبال از این جنبش که شعار خود را "مدرسه امن" و "دیگر بس است" قرار داده، در اکثر شهرهای آمریکا و حتی پایتخت‌های کشورهای دیگر هم دانش‌آموزان با اعلام همبستگی با این فراخوان برای برگزاری تجمع‌های مشابه برنامه‌ریزی کردند.

آن طور که گزارش شده در ۸۰۰ نقطه دیگر آمریکا هم تجمع‌‎های مشابهی برنامه ریزی شده و در مجموع صدها هزار نفر ظهر نخستین شنبه بهار را با تجمع اعتراضی به قوانین اسلحه سپری کردند.

هم‌زمان در شهرهای بزرگی چون لندن، ادینبورگ، ژنو، سیدنی و توکیو راهپیمایی‌های مشابهی برگزار شده است.

هدف اصلی این تظاهرات نشان دادن خواست جمعی برای ممنوع کردن فروش سلاح‌های جنگی و با خشاب‌های بزرگ و مسلسل‌مانند است نظیر آنچه نیکلاس کروز در کشتار دبیرستان مارجوری استونمن از آن استفاده کرد.

پس از آن کشتار، قانون‌گذاران در ایالت فلوریدا اصلاحاتی برای مقررات خرید اسلحه وضع کردند؛ از جمله افزایش سن متقاضیان خرید سلاح از ۱۸ به ۲۱ سال و دادن اختیارات بیشتر به پلیس برای مصادره سلاح افرادی که دادگاه تشخیص دهد دیگر صلاحیت مالکیت اسلحه را ندارند.

با وجود این، نهادهایی چون انجمن سلاح آمریکا (ان‌آر‌ای) و جمهوری‌خواهان اصولگرا با استناد به متمم دوم قانون اساسی آمریکا با افزایش مقررات خرید و فروش اسلحه مخالفت کرده‌اند؛ به طوری که ان‌آر‌ای بلافاصله پس از تصویب مقررات جدید در فلوریدا، از این ایالت در یک دادگاه فدرال شکایت کرد و فلوریدا را به نادیده گرفتن آزادی‌های قانونی آمریکاییان متهم کرد.

تظاهرات بزرگ شنبه در حالی در خیابان پنسیلوانیا (منتهی به کنگره آمریکا) شکل گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، برای تعطیلات آخر هفته به مجموعه ویلایی لوکس خود در فلوریدا رفته و در واشنگتن حضور ندارد.

با وجود این، ترامپ در چند هفته گذشته در واکنش به کشتار فلوریدا نمایندگان کنگره را به بازبینی و اصلاح قوانین خرید و مالکیت اسلحه ترغیب کرده است.

او گفته حامی افزایش سن خرید اسلحه به ۲۱ سال است و همچنین از ممنوع کردن تجهیزات تکمیلی (بامپ استاکز) که سلاح‌های نیمه خودکار را به مسلسل‌های اتوماتیک ارتقاء می‌دهد حمایت خواهد کرد.

در همین حال، باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا که ناکامی در اصلاح قوانین اسلحه را یکی از بزرگترین تاسف‌های دوران ریاست‌جمهوری‌اش خوانده بود روز شنبه در توییتر از به وجد آمدن خودش و میشل، همسرش نوشت و از این جنبش دانش‎آموزی حمایت کرد.

کاخ‌سفید هم روز گذشته با صدور اطلاعیه‌ای از راهپیمایی روز شنبه حمایت کرد و گفت هزاران دانش‌آموز با شرکت در این راهپیمایی حق آزادی بیان خود را تمرین می کنند که محور متمم اول قانونی اساسی است.

در این اطلاعیه همچنین به تلاش‌های دولت برای مقابله با تیراندازی در مدارس آمریکا اشاره شده و ضمن حمایت از ممنوع کردن فروش بامپ استاکزها به پشتیبانی از لایحه "قانون توقف خشونت در مدارس" اشاره کرده که در آن راهکارهایی برای افزایش ایمنی در مدارس طرح شده است از جمله آموزش استفاده و حمل اسلحه به بخشی از معلمان و مربیان مدارس.