برنامه هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا
چهار تیم ایرانی چگونه به دورحذفی لیگ قهرمانان می‌روند؟اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۰ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱۱ مارس ۲۰۱٨هفته چهارم رقابت های لیگ قهرمانان برای نمایندگان ایران هفته مهمی است چرا که برد در این مسابقه می تواند حداقل سه نماینده ایران را یک گام دیگر به صعود نزدیک کند.

به گزارش تابناک، لیگ قهرمانان آسیا به هفته چهارم خود رسیده و بازی های این مرحله در روزهای دوشنبه و سه شنبه با انجام بازی های هشت گروه در دو بخش غرب و شرق آسیا برگزار می شود. چهار تیم ایرانی تراکتور، ذوب آهن، پرسپولیس و استقلال نیز به ترتیب در گروه های A,B,C,D حضور داشته و هر کدام برای صعود از این مرحله تلاش می کنند. در میان تیم های ایرانی ذوب آهن در حال حاضر بیشترین شانس را برای صعود دارد چرا که این تیم در صورت برد در بازی روز دوشنبه برابر الوحده و سپس یک تساوی برابر الدحیل به مرحله بعدی خواهد رفت. استقلال و سپس پرسپولیس بعد از ذوب آهن شانس های بیشتری برای صعود دارند اما تراکتورسازی دیگر نماینده ایران برای صعود کار دشواری دارد و باید در تمام سه بازی آینده برنده شود و آن وقت منتظر نتایج دیگر گروه بماند.

تراکتورسازی: بدون شانس در هفته سوم
تیم فوتبال تراکتورسازی در پایان هفته سوم رقابت های لیگ قهرمانان با یک امتیاز قعرنشین گروه A مسابقات است. تراکتورسازی در صورت برد در بازی روز سه شنبه برابر الجزیره به امتیاز ۴ خواهد رسید که برای صعود کافی نیست. در این گروه الاهلی عربستان که با هفت امتیاز صدرنشین است در صورت پیروزی بر الغرافه می تواند با ۱۰ امتیاز تا حدودی خیال خودش را برای صعود راحت کند. تراکتورسازی با پیروزی در دوبازی آینده برابر الجزیره و الاهلی می تواند امیدهایش را برای صعود زنده نگه داشته و آن وقت شاید با یک مساوی در روز آخر هم صعود کند اما این تیم در حال حاضر برای صعود قطعی به سه برد در سه بازی آینده نیاز دارد.

ذوب آهن: شانس صعود در هفته پنجم
در گروه B مسابقات ذوب آهن دیگر نماینده ایران با ۶ امتیاز از سه بازی در رده دوم است. ذوب آهن روزدوشنبه در امارات میهمان الوحده است و در صورت برد در این بازی به امتیاز ۹ خواهد رسید. اگر الدحیل هم در بازی روز دوشنبه در تاشکند بتواند لوکوموتیو را ببرد کمک زیادی خواهد کرد تا ذوب آهن به مرحله بعدی صعود کند هرچند لوکوموتیو در صورت شکست در این بازی هنوز روی کاغذ شانس دارد چرا که اگر در دو بازی دیگرش برابر ذوب آهن و الوحده به پیروزی برسد به امتیاز ۹ خواهد رسید هرچند ذوب آهن در صورت برد برابر الوحده با یک مساوی مقابل الدحیل در اصفهان صعود خواهد کرد. الدحیل اما در صورت برد در بازی روز دوشنبه برابر لوکوموتیو صعودش به مرحله بعدی قطعی خواهد شد.

پرسپولیس: صعود با دو برد
پرسپولیس در حال حاضر صدرنشین گروه C است اما این در حالی است که دو تیم السد و نسف قارشی با این تیم هم امتیاز هستند. پرسپولیس در حال حاضر به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به دو تیم دیگر صدرنشین شده و در صورت برد در بازی روز سه شنبه برابر الوصل در امارات به ۹ امتیاز خواهد رسید. پرسپولیس هم البته نمی تواند در این هفته صعودش را قطعی کند چرا که حضور سه تیم ۶ امتیازی رقابت را برای رسیدن به مرحله بعدی بشدت دشوار کرده است. اگر السد هم در برابر نسف قارشی به برتری برسد آن وقت پرسپولیس و السد ۹ امتیازی خواهند شد. پرسپولیس در صورت برد در هفته پنجم برابر نسف قارشی می تواند صعودش را قطعی کند اما حتی مساوی در تاشکند نیز می تواند کار نماینده ایران را به روز آخر و بازی حساس مقابل السد در آزادی بکشاند. با این وصف پرسپولیس برای صعود به دو برد نیاز دارد و اگر این اتفاق بیفتد بازی روز آخر این تیم برابر السد تنها رقابت برای صدرنشینی خواهد بود.

استقلال: صعود با دو برد در تهران
استقلال با کسب ۵ امتیاز از سه بازی صدرنشین گروه D یا همان گروه مرگ است. این تیم روز دوشنبه در ورزشگاه آزادی میزبان العین است و در صورت پیروزی می تواند یک گام بلند به سوی صعود بردارد هرچند این تیم نمی تواند در هفته چهارم صعودش را قطعی کند. در آن سو الریان و الهلال در قطر به مصاف هم می روند که نتیجه این بازی دشوار می تواند معادلات گروه را دشوارتر کند. پیروزی الریان این تیم را شش امتیازی خواهد کرد و الهلال دو امتیازی و قعرنشین باقی خواهد ماند هرچند الهلال هم می تواند کماکان شانس صعود داشته باشد. استقلال اما با دو پیروزی در برابر العین و الریان که هر دو بازی در تهران برگزار می شود می تواند صعودش را یک هفته مانده به پایان رقابت ها قطعی کند. کاری که شاگردان شفر در هفته های اخیر نشان داده اند توانایی انجام آن را دارند.
با آغاز دور برگشت لیگ قهرمانان آسیا، استقلال در تهران به دنبال تلافی دیدار هفته گذشته مقابل العین و ذوب‌آهن به دنبال پیروزی دوباره مقابل الوحده و رسیدن به الدوحیل صدرنشین گروهش است.

به گزارش ایسنا، در ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، دور برگشت این رقابت‌ها روز دوشنبه با برگزاری چهار دیدار از گروه‌های B و D آغاز می‌شود. نمایندگان ایران به جز تراکتورسازی در دور رفت لیگ قهرمانان آسیا توانستند امتیازات خوبی کسب کنند و در رده اول یا دوم گروه‌های‌شان قرار گیرند. ذوب‌آهن با ۶ امتیاز در رده دوم گروه B، پرسپولیس با ۶ امتیاز در رده نخست گروه C و استقلال با پنج امتیاز در رده نخست گروه D یا همان گروه مرگ رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفتند. تراکتورسازی هم با وجود عملکرد فنی نسبتا خوب تنها یک امتیاز از سه دیدار دور رفت کسب کرد و در رده چهارم گروه A قرار گرفت.
فردا در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا در گروه B، ذوب‌آهن از ساعت ۱۸:۳۰ در ورزشگاه زاید ابوظبی مهمان الوحده امارات است. شاگردان امیر قلعه‌نویی که در دور رفت توانستند تمام امتیازات بازی‌های خانگی‌شان را کسب کنند باید خودشان را آماده کنند تا نخستین امتیازشان را در بازی‌های خارج از خانه به‌دست‌ آورند. ذوب‌آهن در هفته نخست لیگ قهرمانان آسیا در قطر به مصاف الدوحیل این کشور رفت که بازی برده را سه بر یک شکست خورد اما در ادامه با دو پیروزی دو بر صفر مقابل لوکومتیو ازبکستان و الوحده امارات خودش را به رده دوم این گروه رساند.
ستارگان ذوب‌آهن که نام‌شان در آمارهای لیگ قهرمانان آسیا به چشم می‌خورد، محمدرشید مظاهری دروازه‌بان و مرتضی تبریزی مهاجم این تیم هستند. مظاهری در لیگ قهرمانان آسیا توانسته دو کلین‌شیت و ۱۳ مهار توپ داشته باشد که با این عملکرد خودش را به عنوان یکی از بهترین دروازه‌بانان این رقابت‌ها معرفی کرده است. تبریزی هم با سه گلی که برای ذوب‌آهن به ثمر رسانده، یکی از گل‌زنان برتر لیگ قهرمانان آسیا است. با توجه به این که الوحده در رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان آسیا عملکرد خوبی به خصوص در خط دفاع نداشته، ذوب‌آهنی‌ها می‌توانند امیدوار باشند تا با پیروزی در این دیدار، بیش‌تر راه صعود به مرحله بعد لیگ قهرمانان آسیا را طی کنند. الوحده در دور رفت ۱۰ گل دریافت کرده و تنها توانست دو گل به ثمر برساند.
ذوب‌آهن برای این دیدار بازیکن محروم ندارد و تنها برای کی‌روش استنلی یک کارت زرد ثبت شده و باید مراقب باشد تا در این دیدار کارت زرد دیگری دریافت نکند تا بازی حساس مقابل الدوحیل را از دست ندهد.
هم‌چنین در بازی دیگر این گروه لوکومتیو ازبکستان از ساعت ۱۵:۳۰ میزبان الدوحیل صدرنشین این گروه است. در حال حاضر الدوحیل با ۹، ذوب‌آهن با ۶، لوکومتیو با سه و الوحده بدون امتیاز در رده‌های اول تا چهارم گروه B قرار دارند.
در ادامه دیدارهای روز دوشنبه، استقلال در دیداری حساس از ساعت ۱۹ در ورزشگاه آزادی میزبان العین امارات است. دیدار رفت این دو تیم در امارات حواشی زیادی داشت و در شرایطی که استقلال می‌توانست پیروز از امارات بازگردد اما با اشتباهات فاحش داوری، پیروزی‌اش با تساوی ۲ بر ۲ عوض شد تا فرصت صدرنشینی مقتدرانه‌تر در گروه D لیگ قهرمانان آسیا را از دست بدهد.
این دیدار نخستین دیدار استقلال در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا است که در تهران میزبانی می‌کند و هواداران این تیم مشتاقند تا استقلال جذاب شفر را از نزدیک در آسیا نظاره کنند. ستاره استقلال در چند بازی اخیر مامه بابا تیام بوده که در ۶ بازی‌هایی که حضور داشته عملکرد خوبی از خودش نشان داده و چهار گل و یک پاس گل داده است. او هم‌چنین در داربی و بازی مقابل الهلال روی تک گل استقلال تاثیر مستقیم داشت و با این اوصاف روی هفت گل از هشت گل اخیر استقلال تاثیرگذار بوده است. این نکته هم باید در نظر گرفت که تیام مقابل سپیدرود و الریان از نیمه دوم به میدان آمد.
نکته نگران کننده درباره استقلال در این دیدار غیبت مجید حسینی در قلب دفاع این تیم است. او که در این فصل عملکرد درخشانی به همراه روزبه چشمی در خط دفاع استقلال داشته به همراه پادوانی، قاعدی و برزای مصدومان استقلال در دیدار مقابل الریان هستند. با این اوصاف خط دفاع استقلال در این دیدار کار سختی مقابل مهاجمان باتجربه و باکیفیت العین مانند عمر عبدالرحمان، مارکوس برگ و احمد خلیل دارد. در هر صورت آبی‌پوشان استقلال به دنبال گرفتن انتقام باخت سنگین فصل گذشته مقابل العین هستند و هیچ بهانه‌ای برای هواداران آبی‌پوش مورد قبول نیست که این دیدار را با نتیجه‌ای غیر از پیروزی به پایان برسانند. البته اتفاقات دیدار دور رفت هم مزید بر علت است.
شفر در این دیدار بازیکن محرومی ندارد و تنها روزبه چشمی، پژمان منتظری و امید ابراهیمی بازیکنان یک کارته استقلال در این دیدار هستند که گرفتن یک کارت زرد دیگر باعث از دست رفتن بازی بعدی خانگی مقابل الریان می‌شود. هم‌چنین در این دیدار محمد عبدالرحمان به دلیل دو اخطاره بودن، غایب العین مقابل استقلال است. قضاوت این دیدار برعهده لیو ووک مان از هنگ کنگ است.
در بازی دیگر این گروه الریان از ساعت۱۸:۴۵ میزبان الهلال عربستان است. پیش از آغاز دور برگشت لیگ قهرمانان آسیا، استقلال با پنج، الریان با سه، العین با سه و الهلال با دو امتیاز در رده‌های اول تا چهارم گروه D قرار گرفتند.