دربی ۸۶ استقلال - پرسپولیس
دیداری سنتی در حضور رئیس فیفا و چالش بانوان هواداراخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۹ اسفند ۱٣۹۶ -  ۲٨ فوريه ۲۰۱٨پنج‌شنبه ۱۰اسفند ۹۶ ، هفته بیست و پنجم لیگ برتر
استقلال تهران- پرسپولیس تهران
ورزشگاه آزادی تهران - ساعت ۱۵:۴۵
داور: علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری

اخبار روز- بخش ورزشی: فردا پنچشنبه در ساعت ۱۵و۴۵ به وقت ایران دربی ٨۶ بین استقلال و پرسپولیس برگزار خواهد شد. قرار است اینفانتینو رئیس فیفا در استادیوم آزادی این دیدار را از نزدیک تماشا کند.
پرسپولیس شرایط احراز مقام قهرمانی خود را تثبیت کرده و اگر در این دیدار پیروز شود دیدارهای بعدی سرخ پوشان در ادامه بازیهای لیگ بیست و چهارم تشریفاتی خواهد بود و جوانان این تیم فرصت بیشتری خواهند داشت تا در ترکیب ثابت بازیهای بعدی پرسپولیس قرار گیرند. استقلال که همراه چند تیم دیگر ٣٨ امتیازی است و به خاطر تفاضل گل بهتر در مکان سوم جدول قرار دارد امیدوار است که در این دربی بیش روی پیروز میدان شود و در آن طرف معادله ذوب آهن دیدار خود را با شکست تمام کند تا آبی پوشان در مکان دوم و پشت سر سرخ پوشان قرار گیرند. وضعیت جدول لیگ برتر به این صورت است که پرسپولیس با ۵۷ امتیاز در صدر قرار دارد و ذوب آهن ۴۱ امتیاز در جایگاه دوم و استقلال با ۱۹ امتیاز کمتر از پرسپولیس در رده سوم است. هر چند در تاریخ ۴۹ ساله دربی ثابت شده هرگز شرایط جدول نتیجه این دیدار سنتی را رقم نمی‌زند.
ایسنا و به نقل از the national student، از نگاه گزارشگران این سایت به بازی پنج‌شنبه نوشته و اشاره کرده است همین هفته در یکی از حساس‌ترین رقابت‌های باشگاهی در آسیا دو تیم استقلال و پرسپولیس در داربی تهران برابر هم به میدان می‌روند.
داربی استقلال و پرسپولیس که به داربی تهران معروف است یکی از مهم‌ترین رقابت‌های باشگاهی در آسیا است. کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران الکلاسیکو را تجربه کرده است ولی خود او معتقد است که این داربی در حد همان دیدار است. جایی که استقلال تیم طبقه متوسط برابر پرسپولیس تیم طبقه کارگر قرار می‌گیرد. هر دو تیم میلیون‌ها هوادار در ایران دارند و وقتی زمان داربی فرا می‌رسد نمی‌توان از این دیدار چشم‌پوشی کرد. هیجانی که در کشور ایران قبل و چند روز بعد از داربی ایجاد می‌شود فوق‌العاده است.
یک تیم حتی اگر فصل بدی را هم تجربه کرده باشد، با برتری در داربی مزه یک فصل موفقیت‌آمیز را می‌چشد. برای این دیدار ساعت‌ها قبل هواداران ورزشگاه را پر می‌کنند و تیم‌شان را تشویق می کنند. البته این حمایت با تهمت‌هایی درباره تبانی و آشوب و دعواهای دو طرف نیز همراه بوده است.

ترکیب دو تیم
سایت نود هم در گمانه زنی آرایش دو تیم برابر هم آورده است پرسپولیس برای بازی فردا بازیکن مصدوم یا محرومی ندارد و احتمالا با ترکیب علیرضا بیرانوند، جلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد انصاری، حسین ماهینی، کمال کامیابی‌نیا، محسن ربیع خواه، فرشاد احمدزاده، وحید امیری، علی علیپور و گادوین منشا به میدان می رود. برانکو نیمکت قابل اتکایی هم دارد و می تواند روی بشار رسن، محسن مسلمان، سیامک نعمتی، احمد نوراللهی و صادق محرمی هم حساب کند. سرمربی پرسپولیس عنوان کرده برای بازی پنجشنبه سورپرایز هم دارد. شاید سورپرایز برانکو اعتماد دوباره به محسن مسلمان باشد.
استقلال که در این بازی میزبان است چندین غایب دارد. غایب بزرگ آبی‌ها حسین حسینی، دروازه‌بان این تیم است که در بازی با فولاد سه اخطاره شد و حالا جای خود را به مهدی رحمتی داده است. مهدی قائدی، لئوناردو پادوانی و پژمان منتظری هم مصدوم‌اند. بهنام برزای هم احتمالا به دلیل آسیب‌دیدگی به بازی نمی‌رسد. امید نورافکن اما آماده شده است. در غیاب این مصدومان مجید حسینی، روزبه چشمی، امید نورافکن و وریا غفوری مدافعان استقلال خواهند بود. در خط میانی داریوش شجاعیان، فرشید باقری، امید ابراهیمی، سرور جپاروف و محسن کریمی قرار می گیرند. مامه تیام مهاجم سنگالی استقلال هم تک مهاجم این تیم خواهد بود. همه نگاه‌ها به تیام خواهد بود که مانند دو بازی قبلی بدرخشد. جابر انصاری، خسرو حیدری و علی قربانی هم گزینه های دیگر استقلال خواهند بود.
در کنفرانس رسانه ای بیش از این دیدار مربیان دو تیم وینفرد شفر مربی آلمانی استقلال اظهار کرد: فردا مقابل پرسپولیس بازی می‌کنیم. بازی سختی داریم و همه این را می‌دانند. آماده سازی خوبی داشتیم. ویدئوهای زیادی از حریف دیده‌ایم. این تیم از پارسال بهتر بازی می‌کند. او درباره این که هر دو مربی استقلال و پرسپولیس تاکید کردند، حساسیت‌های بازی مهم نیست اما برای هواداران مهم است، گفت: بارها در تهران دیدم که همه درباره داربی صحبت می‌کنند. مشخص است که بازی مهمی برای هواداران است. باید به این توجه کنیم که قدم بعدی چیست. قدم بعدی العین است. من در العین مربی بودم و آنجا را می‌شناسم. مشخص است که می‌خواهیم بازی را ببریم. چیزی که ما نیاز داریم این است که باید خوب بازی کنیم و هواداران از ما حمایت کنند. سرمربی آلمانی استقلال درباره تاثیر حضور بانوان در ورزشگاه در فرهنگ سازی بهتر جو مسابقات فوتبال، اظهار کرد: نمی‌داننم چرا بانوان نمی‌توانند در ورزشگاه حاضر شوند. اول باید بدانم چرا خانم‌ها نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند. وقتی بدانم دلیلش چیست می‌توانم درباره مزایای آن صحبت کنم. من از شما جواب می‌خواهم که چرا بانوان به ورزشگاه نمی‌آیند؟
برانکو ایوانکوویچ نیز در نشست خبری پیش از این دیدار اظهار کرد: می‌بینم که همه بی صبرانه منتظر داربی هستند. تعداد کثیر دوستان خبرنگار بهترین دلیل برای این است که همه بی صبرانه منتظر داربی باشیم و از دیدن بازی شاد شویم. این هفتمین داربی من است. تکرار می‌کنم داربی بزرگ‌ترین بازی آسیا است. او ادامه داد: شاید مانند رئال و بارسلونا نمایش خوبی ارائه نکنیم اما توجه و خواسته‌ها برابر است. خوشحالم و افتخار می‌کنم که جزئی از این نمایش بزرگ هستم. از همه قشنگ‌تر و زیباتر این است که هواداران بیشترین حضور را دارند.
برانکو درباره اهمیت حضور بانوان در ورزشگاه برای کاهش حواشی بازی تاکید کرد: خانم‌ها هم فوتبال را دنبال می‌کنند. این وظیفه من نیست که بگویم بانوان باید بیایند یا نه. سرمربی پرسپولیس درباره کیفیت بسیار بالای دو تیم در تصاحب توپ که در حد آسیا است، گفت: شفر از وقتی آمد، ساختار استقلال را تغییر داد. ما هم مدام در حال تغییر هستیم. شاید درصد مالکیت توپ از نظر درصد مهم نباشد اما وقتی مالکیت توپ را دارید، جریان بازی را در اختیار دارید. فردا می‌بینیم چه تیمی بهتر بازی را کنترل می‌کند. برانکو درباره نوشته‌های بازیکنان این تیم در فضای مجازی درباره قطعی شدن قهرمانی گفت: ما ۱۶ امتیاز بیشتر از ذوب آهن و ۱۹ امتیاز بیشتر از تیم سوم داریم. عملا ما قهرمان هستیم. ما باید تمام بازی‌های خودمان را ببازیم و ذوب‌آهن تمام بازی‌ها را ببرد. بازیکنان حق دارند، نظراتشان را بنویسند.
با این وصف و با توجه به این که فدراسیون فوتبال تصمیم گرفته فقط ۶۰ هزار بلیط این دیدار را فروش کند و از طرفی جیانی اینفانتینو رئیس فیفا و هئیت همراه قرار است از این بازی دیدن کنند شاید اجازه ورود برای تعدادی از بانوان خودی به عنوان تماشاگران زن به استادیوم آزادی صادرشود. امنیت بازی فردا در رابطه با موضوع محرومیت میزبانی نمایندگان ایران در قهرمانی باشگاههای آسیا برابر تیمهای عربستانی برای رد ادعای عربستان و متحدین اش در برابر دیدگان رئیس فیفا خیلی مهم شده است. حساسیت‌های موجود سبب شده تا مسئولان برگزاری مسابقه با همکاری برخی نهادهای امنیتی فغانی و کمک‌هایش را یکروز قبل از دربی به یک اردو ببرند. با توجه به شایعاتی هم که طی یکی، دو روز آینده درباره احتمال تبانی در دربی مطرح شده، مسئولان فوتبالی و امنیتی ترجیح دادند تا فغانی و کمک‌هایش در آرامش کامل قرار داشته باشند و خود را برای بازی فردا آماده کنند.

برنامه کامل بازی‌های هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال به شرح زیر است:
پنج‌شنبه ۱۰ اسفند‌ماه
پارس جنوبی جم – ذوب‌آهن اصفهان
تراکتورسازی تبریز – پیکان تهران
استقلال تهران - پرسپولیس

جمعه ۱۱ اسفند‌ماه
پدیده مشهد – سپیدرود رشت
سایپا – فولاد خوزستان
صنعت نفت آبادان – مشکی‌پوشان مشهد

شنبه ۱۲ اسفند‌ماه
استقلال خوزستان – نفت تهران