زن بازوبریده تایم، نماینده صداهای خاموش
هلیا آبادی


• عکس سال تایم پنج زنی را که با سخنان خود ماجرای خشونت‌های جنسی را برملا کردند به تصویر کشیده است؛ اعتراضی بزرگ که به استعفای چند نماینده مجلس آمریکا و انگلیس، اخراج چند مدیرعامل شرکت‌های مهم جهان و نوشتن منشور اخلاقی در اسکار و هالیوود و.... منجر شده است. اما این آرنج ازآنِ کیست؟ ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ آذر ۱٣۹۶ -  ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷


مجله تایم چهره سال خود را زنان و مردانی انتخاب کرده که سکوتشان را درباره آزار جنسی شکسته‌اند. این جریان با هشتگ "من هم" "METOO"، بازتاب جهانی یافت و چهره‌های مشهور زیادی از عالم سیاست تا هالیوود اعلام کردند که آنان هم قربانی تجاوز یا آزار بوده‌اند. هشتگ «من هم» طی ۴۸ ساعت حدود یک میلیون بار باز ارسال شد. هشتگ «من هم» حدود یک دهه پیش توسط یک فعال حقوق زنان به نام «تارانا بورک» راه اندازی شده و هدف آن آگاهی در مورد خشونت‌های جنسی است.
در عکس سال روی جلد تایم تصویر پنج زن را می‌بینیم؛ اشلی جاد هنرپیشه هالیوود، تیلور سوییفت، خواننده‌ای که علیه یکی از اعضای سابق گروهش شکایت کرده بود، ایزابل پاسکال، یک کارگر ۴۲ ساله مزرعه در مکزیک، آدام ایوا، زنی ۴۰ ساله از ساکرامانتو و سوزان فولر که شکایتش علیه مدیر شرکت تاکسیرانی اوبر باعث برکناری او شد. هلیا آبادی در شرق با اشاره به عکس دست ناشناس یک زن در کنار تصویر این پنج زن نوشته است:

در گوشه عکس روی جلد تایم که شخصیت سال را انتخاب کرده است، آرنجی قرار دارد. گویی که عکس به صورت نامناسبی برش خورده است، اما این‌طور نیست. عکس سال تایم که شاید آخرین روزهای مستقل‌بودن خود را پشت‌سر می‌گذارد، پنج زنی را که با سخنان خود ماجرای خشونت‌های جنسی را برملا کردند به تصویر کشیده است؛ اعتراضی بزرگ که به استعفای چند نماینده مجلس آمریکا و انگلیس، اخراج چند مدیرعامل شرکت‌های مهم جهان و نوشتن منشور اخلاقی در اسکار و هالیوود و.... منجر شده است. اما این آرنج ازآنِ کیست؟ تایم دراین‌باره پاسخ داده است؛ دست ناشناس از آنِ زنی است که هنوز آن‌قدر احساس امنیت نمی‌کند که بتواند اعتراضش را بیان کند. او هنوز می‌ترسد نکند این اعتراض سبب شود، موقعیت خودش و خانواده‌اش دچار مشکل شود. او کارگر بیمارستانی است در میانه آمریکا که این جملات را به تایم گفته است؛ جملاتی که بسیاری از زنان با آن آشنا هستند. آنان به‌خاطر همین فکرها است که نتوانسته‌اند با خود کنار بیایند و بارها از خود پرسیده‌اند «من چه‌کار کردم، چه گفتم و چگونه رفتار کردم که او به خودش چنین اجازه‌ای داد؟». این‌چنین است که کاربران شبکه‌های اجتماعی با او بیشتر از هرکسی می‌توانند همذات‌پنداری کنند. ‌ میلیون‌ها نفری که هنوز نتوانسته‌اند از هشتگ Metoo # ( من نیز) استفاده کنند. زنانی که با وجود زندگی در قرن ٢١ و بسیاری از پیشرفت‌ها ناگزیر از پذیرفتن مسائل و تفاوت‌های جنسیتی هستند. بسیاری از زنان نظیر این زن بازوبریده هنوز باید مسیری طولانی را طی کنند تا بتوانند در برابر جامعه که آنان را به بی‌آبرویی متهم می‌کند، بایستند و واقعیت‌ها را بیان کنند. فرقی ندارد که زنی هم چون ایزابل پاسکال، یک کارگر ۴۲ساله مزرعه در مکزیک باشد تا دختر سیاه‌پوستی در گوشه دیگر جهان یا دختری در یکی از شهرهای کوچک. شرایط به‌گونه‌ای است که حتی مردان و زنان قدرتمند را وادار به سکوت کرده است. هنگامی که داماد سابق پادشاه نروژ لب به اعتراف می‌گشاید یا هنگامی که زنان و مردان قدرتمند سرانجام از این سوءاستفاده‌ها پرده برمی‌دارند، سوالی مطرح می‌شود؛ این سوال که آنان که قدرت داشتند، از چه ترسیدند؟ و جوابش می‌تواند بازتاب شرایط و توصیف جامعه باشد و دلیلی برای آنکه بسیاری هنوز ساکت هستند. این‌چنین است که زن بازوبریده و حذف‌شده عکس روی جلد تایم بیش از هرکسی شخصیت سال ٢٠١٧ و شاید سال‌های بعد باشد.

******
بیشتر بخوانید: توهین به کارگر شایع است و آزار و اذیت جنسی تنها آغاز آن می باشد www.akhbar-rooz.com