آرژانتین، اروگوئه، پرتغال و فرانسه جام جهانی را روشن کردنداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۹ مهر ۱٣۹۶ -  ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷اخبار روز- بخش ورزشی: بامداد امروز چهارشنبه فوتبال در آمریکای لاتین غوغائی به پا کرد که به یاد ماندنی در تاریخ این ورزش شد. اوج پیشرفت و تقابل تکنیک ها و تاکتیک و نقش ستاره ها در فوتبال مدرن امروزی برای تغییر در نتایج به وضوح دیده شد و در شرایط رقابت نزدیک و فشرده بازی جوان مردانه در قلمرو فنی و میل و اراده به پیروزی چنان آشکار بود که تا دقایق پایانی تیمی صعود می کرد و تیم دیگری سقوط و از رسیدن به مرحله نهائی باز می ماند.
برزیل چنان با شیلی کرد که تحسین برانگیز بود نه فقط به خاطر چهار گلی که به میهمان خود تقدیم کرد بلکه در باور عمومی جهان سومی ها که اخبار تبانی برای حذف آرژانتین رقیب دیرینه زرد پوشان فضای رسانه ای را فرا گرفته بود خط بطلان کشید. کلمبیا ناگهان در خانه پرو یک گل زد تا شیلی جواز صعود را کسب کند اما وقتی پرو گل تساوی را وارد دروازه میهمان خود کرد شیلی وداع با جام جهانی را پذیرفت آن هم برای تیمی که قهرمان جام آمریکای لاتین است. به واقع در آمریکای لاتین و مرکزی مثل اروپا فوتبال دفاعی کمرنگ شده و فوتبال تهاجمی و شکستن مرزها و رکوردها برای رسیدن به پیروزی جای آن را گرفته است.

اما و اما مسی و باز هم مسی! داور قاطع و کمک های قاطع تر از خودش تازه در سوت خود دمیده بود که بهمن ناگهانی بر سر آرژانتین فرو ریخت و در دقیقه ۱ بود که رناتو ایبارا مهاجم اکوادور گل نخست را وارد دروازه یاران مسی کرد و جهان را برای تیم راه راه و آبی پوشان تاریک تر از شب ساخت! فضای وحشت و نگرانی و سیاهی و تباهی در راه صعود به روسیه نیمکت و هواداران میلیونی آرژانتین را گرفته و چنان حاکم بود که بازیکنان میزبان که شباهت های فیزیکی و بدنی جالبی در تصاویر دورنما با هم داشتند گل دوم را نیز مطالبه می کردند. اما ناگهان ابر مرد فوتبال جهان یک تنه سد این فضا را چنان شکست که میلیونها میلیون نفر سرودن: درود بر مسی و زنده باد لون کبیر!
مسی هت تریک کرد و سه گل زیبا و دیدنی و فوق العاده مهم به ثمر رساند تا جام جهانی بدون آرژانتین بی اعتبار نشود! آرژانتین مثل روسیه نیاز به ترمیم تیمی در ساختار دارد و این ساختار از مربی گرفته تا حداقل پنچ بازی کن بازسازی و تغییر بنیادی نیاز دارد. مربی و تعدادی از بازیکنان سلسله آلبی ها و مربی و تعدادی از بازیکنان روسیه میزبان جام جهانی در حد و قواره حضور در این دو تیم نیستند! در باره روسیه در جام کنفدراسیون ها اخیر که میزبان بود نوشته بودیم این تیم در هر گروهی قرار گیرد در انتهای جدول خواهد ماند! تیم کشورمان اگر در گروه روسیه قرار می گرفت می توانست روی امتیاز از این تیم حساب باز کند.
مسی به نقل از espn به خبرنگاران گفته:
از حذف شدن می ترسیدیم اما خوشبختانه توانستیم واکنش خوبی نشان دهیم و خوب بازی کنیم. آرام بودیم و به هدف مان رسیدیم. این مهمترین چیز است. ما توانستیم به هدف مان که صعود به جام جهانی بود برسیم. صعود نکردن به جام جهانی دیوانه کننده می بود. این بازیکنان شایسته حضور در جام جهانی هستند.
این گروه به سه فینال پیاپی رقابت های ملی رسیدند اما دائما مورد انتقاد قرار گرفتند. روز مهمی برای همه ما بود. این پیروزی باعث شد پس از مدت ها دوباره به رسانه ها و مردم نزدیک شویم. اتفاقی که برای ما در جام جهانی و دو کوپا آمریکا رخ داد منصفانه نبود. با سختی توانستیم به این جام جهانی راه یابیم و امیدوارم بتوانیم تا آخرش پیش برویم و قهرمان شویم. باید از این پیروزی لذت ببریم و قدم به قدم پیش برویم. این تیم تغییر می کند و به تیم جدیدی تبدیل می شود و رشد می کند.

در اروپا نارنجی پوشان مثل لاله های سرخ پرپر شده آخرین وداع را هم با کاپیتان خود –روبن- بزرگ کردند و هم مقام سومی که چهارسال بیش در برزیل به دست آورده و طی سه دهه اخیر یک پای فینال بوده اند را به فراموشی و آرشیو تاریخ سپردند. هلند دو بر صفر سوئد را مغلوب کرد و هم امتیاز با سوئدی ها اما به خاطر گل زده کمتر از ادامه راه باز ماند و نزدیک به شصت هزار نفر تماشاگر حاضر نارنجی پوش همراه با چند هزار تماشاگر زرد پوش سوئدی در پایان یک صدا به تشویق و بدرقه – آرین روبین- نامدار که در اخلاق هم بزرگ بود پرداختند.

دیروز نیز در سیدنی استرالیا بازی برگشت سوریه و استرالیا در مرحله پلی آف برگزار شد و دو تیم در دو وقت قانونی مثل بازی رفت یک بر یک شدند و در حضور نزدیک به چهل و دو هزار نفر تماشاگر بازی را در وقتهای اضافی ادامه دادند. سوریه در همان دقایق اولیه وقت اضافی نخست یک یار خود را به خاطر اخراج وی توسط داور تعویضی این بازی از دست داد و ده نفره تا پایان ۱۲۰ دقیقه مقابل تیم استرالیا مقاومت کرد و اگر توپ دقیقه ۱۲۰ عمر السومه بازی کن ارزشمند این تیم که هم به پرسپولیس و هم به تیم ملی ایران گل زده به تیرک دروازه برخورد نمی کرد سوریه می توانست به جای استرالیا راهی مرحله بعدی پلی آف با نماینده پنچم آمریکای مرکزی و لاتین شود . ولی کیهیل کاپیتان سی و پنچ ساله استرالیا گل دوم و پیروزی بخش زرد پوشان را مثل گل نخست خود با ضربه سر در هفت دقیقه مانده به پایان ۱۲۰ دقیقه وارد دروازه سوریه کرد و جای دو تیم برای رفتن به مرحله بعدی عوض شد. اغراق نیست اگر گفته شود با توجه به در نظر گرفتن مجموعه ای از عوامل تاثیر گذار در پیروزی یا شکست تیمها در چنین تورمنت های بعد از ژاپن می توان سوریه را با کیفیت ترین تیم آسیایی در این دوره نام برد. شرح بازیهای انجام شده را به نقل از خبرگزاری ها مرور می کنیم:انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۸ - روسیه
آرژانتین با هت‌تریک مسی به جام‌جهانی رسید، اروگوئه و کلمبیا صعود کردند/ پرو حریف نیوزیلند در پلی‌آف شد
سرانجام آرژانتین با هنرنمایی ستاره بزرگش به جام‌جهانی ۲۰۱۸ صعود کرد و شیلی، قهرمان آمریکای‌جنوبی ناباورانه حذف شد.
هفته هجدهم و پایانی رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱٨ در آمریکای‌جنوبی با صعود آرژانتین، کلمبیا و اروگوئه و رهسپار شدن پرو به بازی پلی‌آف در شب حذف ناباورانه شیلی به اتمام رسید.
در مهم‌ترین بازی، آرژانتین که در خطر حذف قرار داشت با هت‌تریک لیونل مسی، فوق‌ستاره‌اش در زمین اکوادور بدون شانس صعود ٣ بریک پیروز شد و به لطف نتایج سایر تیم‌ها به جام‌جهانی راه یافت.
پس از اینکه ایبارا در دقیقه یک اکوادور را پیش انداخت، مسی ٣ بار در دقایق ۱۱، ۱٨ و ۶۲ گل زد و ضمن رقم زدن برتری ٣ بریک، آرژانتین را به جام‌جهانی برد.
برزیل که پیش از این صعود خود را قطعی کرده بود با برتری ٣ بر صفر خانگی مقابل شیلی، ضمن کمک به تسهیل صعود آرژانتین، قهرمان ۲ دوره اخیر کوپا آمه‌ریکا را حذف کرد.پائولینیو در دقیقه ۵۵ و خسوس در دقایق ۵۷ و ۹۰ برای برزیل گل زدند.
اروگوئه با درخشش مهاجمانش، ۴ بر ۲ در خانه بولیوی را برد و مسافر جام‌جهانی شد. کاسرس در دقیقه ٣۹، کاوانی در دقیقه ۴۲ و سوارز در دقایق ۶۰ و ۷۶ برای اروگوئه و سیلوا (بازیکن حریف) در دقیقه ۲۴ و گودین (بازیکن حریف) در دقیقه ۷۰ برای بولیوی گلزنی کردند.
در دیگر بازی‌ها، کلمبیا با تساوی یک بریک در زمین پرو صعود کرد و حریفش به پلی‌آف رسید. ونزوئلای انتهای جدولی هم در خانه پاراگوئه به برتری یک بر صفر رسید.
به این ترتیب در پایان دور انتخابی، برزیل ۴۱ امتیازی همراه اروگوئه ٣۱، آرژانتین ۲٨ و کلمبیای ۲۷ امتیازی به جام‌جهانی صعود کرد و پروی ۲۶ امتیازی به عنوان تیم پنجم راهی بازی پلی‌آف مقابل نیوزیلند نماینده اقیانوسیه شد.
در منطقه آمریکای شمالی نیز تیم ملی آمریکا در زمین ترینیداد و توباگو شکست ۲ بر یک را متحمل شد تا در رده پنجم جدول شش تیمی این منطقه قرار گیرد و شانس صعود را کامل از دست بدهد.انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۸ - روسیه
هلند با وجود پیروزی با جام‌جهانی وداع کرد، پرتغال و فرانسه بلیت روسیه را به دست آوردند/ چهره تیم‌های پلی‌آف مشخص شد
در شب حذف تلخ تیم ملی هلند، فرانسه و پرتغال به جام‌جهانی راه یافتند.
مرحله انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱٨ در قاره اروپا با صعود تیم‌های پرتغال و فرانسه و حذف هلند به پایان رسید.
در گروه اول، هلند با وجود برتری ۲ بر صفر خانگی مقابل سوئد راه به جایی نبرد و حذف شد.
روبن در دقایق ۱۶ (از روی نقطه پنالتی) و ۴۰ گل‌های هلند را به ثمر رساند اما لاله‌های نارنجی به ۵ گل مورد نیاز دیگر دست نیافتند و مانند یورو ۲۰۱۶، جام‌جهانی ۲۰۱٨ را هم از دست دادند.
در دیگر بازی مهم این گروه، فرانسه در خانه‌اش ۲ بریک بلاروس را برد و راهی جام‌جهانی شد.گریزمان در دقیقه ۲۷ و ژیرو در دقیقه ٣٣ برای فرانسه و ساروکا در دقیقه ۴۴ برای بلاروس گل زدند.
از همین گروه، لوکزامبورگ مقابل بلغارستان به تساوی یک بریک رسید.
به این ترتیب در پایان بازی‌های گروه اول، فرانسه ۲٣ امتیازی اول شد و به جام‌جهانی راه یافت و سوئد ۱۹ امتیازی به پلی‌آف راه یافت.
در گروه دوم، پرتغال با برتری ۲ بر صفر در جدال حیاتی خانگی مقابل سوئیس، جای این تیم را در صدر جدول گرفت و برای پنجمین بار متوالی به جام‌جهانی رسید. ژورو (مدافع حریف) در دقیقه ۴۰ و سیلوا در دقیقه ۵۷ برای پرتغال گل زدند.

در دیگر بازی‌های این گروه، لتونی ۴ بر صفر آندورا را برد و مجارستان یک بر صفر جزایرفارو را شکست داد.
در جدول، پرتغال ۲۷ امتیازی به جام‌جهانی راه یافت و سوئیس با همین تعداد امتیازی به پلی‌آف رسید.
در بازی‌های گروه هشتم، بلژیک از پیش صعود کرده، ۴ بر صفر قبرس را برد، بوسنی ۲ بریک از سد میزبانش، استونی گذشت و یونان با برتری ۴ بر صفر مقابل جبل‌الطارق مقام دوم گروه را به دست آورد.
در جدول گروه هشتم، بلژیک ۲٨ امتیازی مقام اول گروه را حفظ کرد و یونان ۱۹ امتیازی در رده دوم قرار گرفت.
به این ترتیب در پایان بازی‌های انتخابی جام‌جهانی در اروپا، تیم‌های بلژیک، انگلیس، آلمان، اسپانیا، لهستان، صربستان، ایسلند، فرانسه و پرتغال به شکل مستقیم به جام‌جهانی راه یافتند.
از جمع ۹ تیم دوم، سوئیس، دانمارک، ایتالیا، جمهوری ایرلند، کرواسی، ایرلند شمالی، یونان و سوئد به پلی‌آف رسیدند و اسلواکی به عنوان بدترین تیم دوم گروه‌ها حذف شد.انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ - روسیه
صعود استرالیا به پلی‌آف بین قاره‌ای با شکست سوریه
استرالیا با شکست سوریه در یک بازی سخت و نفسگیر به مرحله پلی‌‌آف بین قاره‌ای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد.
بازی برگشت تیم‌های ملی فوتبال استرالیا و سوریه در مرحله پلی‌آف انتخابی جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه در قاره آسیا امروز (سه‌شنبه) در شهر سیدنی برگزار شد که در نهایت استرالیا به برتری ۲ بر یک رسید و به مرحله دوم پلی‌آف که دیدار با نماینده کونکاکاف خواهد بود، راه یافت.
سوریه و استرالیا که در بازی رفت با قضاوت علیرضا فغانی، داور ایرانی به تساوی یک - یک بسنده کرده بودند در بازی امروز نیز پس از پایان ۹۰ دقیقه وقت قانونی همین نتیجه تکرار شد تا کار به ۲ وقت اضافه ۱۵ دقیقه‌ای کشیده شود. عمر السومه در دقیقه ۶ گل سوری‌ها را به ثمر رساند اما کیهیل در دقیقه ۱٣ زننده گل تساوی‌بخش استرالیا بود.
در دقیقه چهارم وقت‌های اضافه سوریه با اخراج مواس ۱۰ نفره شد و استرالیا نیز با استفاده از این فرصت توانست در دقیقه ۱۰۹ بازی توسط کیهیل به گل دوم دست یابد.
استرالیا با شکست سوریه نماینده آسیا برای مصاف با حریفی از منطقه کونکاکاف شد و در صورت پیروزی در این مرحله می‌تواند جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه را کسب کند. حریف استرالیا یکی از تیم‌های آمریکا، هندوراس یا پاناما خواهد بود.
پایان دور گروهی مقدماتی جام جهانی در قاره سبز؛ صعود مستقیم ۹ تیم، ۸ تیم در پلی آف
سه شنبه شب با انجام نه بازی دیگر، دور گروهی مقدماتی جام جهانی روسیه در منطقه اروپا پایان یافت، در پایان بازی های سه شنبه شب، ۹ تیم به صورت مستقیم راهی جام جهانی شدند و ۸ تیم هم به عنوان بهترین تیم های دوم گروه ها، راهی پلی آف شدند.
فرانسه، پرتغال، آلمان، صربستان، لهستان، انگلیس، اسپانیا، بلژیک و ایسلند با قرارگرفتن در صدر گروه خود، جواز صعود مستقیم را به جام جهانی روسیه کسب کردند.
تیم های سوئیس، ایتالیا، دانمارک، سوئد، ایرلندشمالی، یونان و جمهوری ایرلند هم به عنوان بهترین تیم های دوم، به مرحله پلی آف رفتند. اسلواکی اگرچه در گروه خود دوم شد ولی با ۱۲ امتیاز، در رده آخر تیم های رنکینگ دوم قرار گرفت و از صعود به پلی آف باز ماند. جدول تیم های دوم به شرح زیر است:


قرعه کشی پلی آف ۲۵ مهر انجام می شود، بازی های دور رفت، ۱۸ تا ۲۰ آبان ماه و بازی های دور برگشت ۲۱ تا ۲۳ آبان انجام می شود.
برنده مجموع ۴ بازی به جمع ۹ تیم صعود کرده از قاره اروپا اضافه می‌شوند.