انتخابات در ایران برگزار شد


•  رای گیری برای دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتخابات شهر و روستا امروز برگزار شد. در این انتخابات هیچ کاندیدای مخالفی وجود نداشت. میزان مشارکت حدود ۷۰درصد تخمین زده می شود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۹ ارديبهشت ۱٣۹۶ -  ۱۹ می ۲۰۱۷اخبار روز: رای گیری برای دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتخابات شهر و روستا از صبح امروز در سراسر کشور آغاز شد. در این انتخابات هیچ کاندیدای مخالفی وجود ندارد. احزاب و گروه های سیاسی چپ و دموکرات و آزادیخواهان از شرکت در انتخابات و داشتن کاندیدا محروم هستند، با این حال همه ی مردم ایران از سوی رهبر حکومت و فعالین و رسانه های هر دو جناح حکومتی به شرکت گسترده در انتخابات فرا خوانده شده اند. اجازه ی اعتراض به انتخابات در ایران وجود ندارد و با کسانی که بخواهند به ضددموکراتیک بودن انتخابات اعتراض کنند «برخورد» می شود.

بنابه آمارهای اعلام شده، ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر واجد شرایط حضور در انتخابات‌اند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر برای نخستین بار در زندگی‌شان در انتخابات جمهوری اسلامی شرکت می‌کنند. ۱۹ میلیون از این افراد در روستاها، ۱٨ میلیون در شهرهای کوچک و ۱٨ میلیون نفر در شهرهای بزرگ حق رای دادن دارند. مطابق پیش بینی ها تعداد آرا در روستاها تا ۹۰ درصد می رسد، در شهرهای بزرگ اما می تواند به زیر ۵۰درصد سقوط کند.

بخشی از مردم که هرگز اطلاعات دقیقی درباره ی آن ها داده نمی شود در انتخابات شرکت نمی کنند. بخش بزرگتری از کسانی که به پای صندوق های رای می روند، رای خود را با هدف مقابله با رهبر حکومت، ولایت فقیه و سست کردن اقتدار او به صندوق ها می اندازند. میزان عمومی مشارکت را حدود ۷۰درصد تخمین زده اند.

علیرغم عدم اعتماد عمومی به حکومت چه در اعلام تعداد آرا و چه در شمارش آرای هرکدام از کاندیداها، هیچ نهاد مستقلی بر انتخابات در ایران نظارت ندارد.

گزارش ها همچنین از حضور گسترده ی نیروهای امنیتی و انتظامی در کشور و به ویژه تهران خبر می دهند. نیروهای انتظامی، بسیج و سپاه پاسداران مسئولیت «امنیت» انتخابات را برعهده گرفته اند. جناح های اصلاح طلب نسبت به دخالت پاسداران در جریان انتخابات هشدار داده اند.

در نخستین ساعات رای گیری مقامات حکومت اسلامی در پای صندوق های رای حضور یافتند. حضور آن ها در پای صندوق ها با پوشش رسانه ای گسترده ای همراه شد و آن ها بار دیگر از مردم خواستند که هر چه زودتر رای خود را بدهند. تبلیغات کاندیداهای انتخاباتی یک روز قبل از شروع رای گیری ممنوع می شود، اما دعوت مردم به شرکت در انتخابات، به طور مستمر تا پایآن رای گیری ادامه می یابد.

علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی هنگام رای دادن بار دیگر مردم را به حضور در پای صندوق ها دعوت کرد و گفت: «بحمدالله مردم ما هم شکرگزار این نعمت هستند چون می‌بینید که شرکت می‌کنند. توصیه من این است که هر چه بیشتر شرکت کنند و هر چه زودتر پای صندوق‌ها بیایند. معتقدم کار نیک را باید در اول وقت آن انجام داد و تاخیر نباید انداخت.»

زمان رای گیری آن طور که حکومت و رسانه ها اعلام می کنند به علت «استقبال مردم» چندین بار تمدید می شود و همزمان با پایان زمان رای گیری و بسته شدن صندوق های رای، تبلیغات رادیو و تلویزیون و سایر رسانه های حکومت، در کنار اظهارات مقامات حکومتی درباره ی خلق «حماسه ی دیگر» و بیعت مردم با نظام اسلامی و «بیمه شدن» حکومت و اظهارات مشابه آغاز می شود.