انتخابات فرانسه - لوپن پیشتاز نظرسنجی ها


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲٨ اسفند ۱٣۹۵ -  ۱٨ مارس ۲۰۱۷نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تا ساعت ١٨ روز جمعه، ١٧ مارس/ ٢٧ اسفند، فرصت داشتند تا اسناد لازم را برای ثبت رسمی نامزدی خود به شورای قانون اساسی این کشور تسلیم کنند. از جمله ی شرایط لازم به این منظور، حمایت رسمی پانصد منتخَب ملّی و محلی نظیر اعضای مجلس سنا، نمایندگان مجلسِ ملّی، شهرداران و نیز اعضای انجمن‌های شهر و استان است که هر یک باید فرم ویژه ی حمایت از نامزد مورد نظر خود را به شورای قانون اساسی ارسال دارد.

به گزارش «ار اف آی»، هر چند هنوز بیش از ٤٠ در صد رای دهندگان نسبت به انتخاب خود اطمینان کامل ندارند و ممکن است تا زمان انتخابات تغییر رای دهند، امّا نتایج نظر سنجی‌ها از ثبات نسبی پلکان هر یک از نامزدها در نردبانِ رای گیری حکایت دارد.
بر همین اساس، مارین لوپِن، رهبر حزب راست افراطیِ «جبهه ی ملّی» با کسب ٢٧ در صد آراء و امانوئل ماکرون، نامزد مستقل با کسب ٢٦ در صد آراء صدر نشین نظرسنجی‌ها هستند. فرانسوا فیّون رهبر حزب «جمهوری خواهان» و نامزد راست و میانه، با اندکی کاهش تنها ١٧٬٥ در صد آراء را بدست آورده و در همان دور نخست حذف خواهد شد.

در جناح چپ، بنوا هامون، نامزد حزب سوسیالیست، بخش کوچکی از آراء خود را از دست داده و با کسب ١٢٬٥ در صد در دور نخست در رده ی چهارم قرار می گیرد. رقیب چپ او، ژان لوک ملانشون، ١١٬٥ در صد آراء را از آن خود می کند. دیگر نامزدها موفق به عبور از مرز ٥ در صد نمی شوند. این مقدار حد نصاب لازم برای پرداخت هزینه‌های انتخاباتی آنان توسط دولت است.

در همین حال، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ماجرای معروف به «پنه لوپ گیت» برگرفته از نام همسر فرانسوا فیّون که به اشتغال غیرواقعی او و نیز دو تن از فرزندان خود از بودجه ی پارلمان متهم شده است همچنان بر مبارزات انتخاباتی نخست وزیر پیشین سنگینی می‌کند. ٧٥ در صد فرانسویان معتقدند که فرانسوا فیّون، در پی اتهام رسمی وارد شده بر او باید از نامزدی کناره گیری می‌کرد. دادسرای ملّی مالی فرانسه که پرونده ی استخدام‌های خانواده فیّون را در دست دارد، روز گذشته به دادیاران دادسرا ماموریت داد در باره ی دو دست کت و شلوار گرانبهای اهدا شده به فرانسوا فیّون نیز تحقیق کنند. نخست وزیر پیشین خود قبول این هدیه را پذیرفته، امّا برخلاف قاعده ی جاری در مجلس ملّی این کشور دریافت آنرا به اطلاع هیئت رئیسه ی مجلس نرسانده است. نمایندگان مجلس باید دریافت هر هدیه ی‌ای را در صورتی که ارزشی بیش از ١٥٠ یورو داشته باشد، به اطلاع مقامات مجلس برسانند.

تحقیقات درباره ی استخدام دستیاران پارلمانی مارین لوپن، رهبر «جبهه ی ملّی»، از بودجه ی پارلمان اروپا، در حالیکه بگفته ی این پارلمان، آنان در واقع برای حزب کار می کرده‌اند نیز همچنان در جریان است. برخی از اعضای حزب که اینک با خانم لوپن فاصله گرفته اند، وی را نمایندگان این حزب در پارلمان اروپا را به سپردن وکالت به او برای استخدام دستیاران پارلمانی وادار می ساخته، امّا در واقع از آنان برای امور حزب بهره می گرفته است.

در جناح چپ نیز اختلافات و شکاف ها هر روز آشکارتر می‌شود. ژان لوک ملانشون یکبار دیگر تاکید کرد حاضر به کناره‌گیری به نفع بنوا هامون نیست. مارتین اوبری، شهردار پُرنفوذ شهر لیل و از شخصیت‌های برجسته ی حزب سوسیالیست، مانوئل والس را که حاضر به حمایت از نامزد رسمی حزب نشده است، به «خیانت» متهم کرد.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در روز ٢٧ آوریل (‌٤٠ روز دیگر) و دور دوّم آن در روز ٧ ماه مه برگزار می‌شود.