نیویورک تایمز: مردم ۷ کشوری که ورودشان به امریکا ممنوع شده ریسگ ترور بیشتری ندارند-ایرج واحدی پور


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۹ اسفند ۱٣۹۵ -  ۲۷ فوريه ۲۰۱۷


ماه گذشته، زمانی که پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی صادر کرد که شهروندان ۷ کشور باجمعیت عمدتا مسلمان را موقتا از ورود به ایالات متحده ممنوع می کرد، گفت که این حرکت به خاطر حفاظت از امریکا در مقابل حمله های تروریستی است.
جان اف کلی(John F. Kelly) وزیر امنیت کشور، در تایید رییس جمهور گفت که ؛ممنوعیت ورود این شهروندان ضروری بود، زیرا بررسی شرایط در ان کشورها، ان را ایجاب می کرد.
ولی یک گزارش داخلی تهیه شده به وسیله تحلیل گران اطلاعاتی در دفتراقای کلی، این گزارش را که مردم این هفت کشور یعنی ایران،عراق، لیبی،سومالی، سودان، سوریه ویمن خطر تروریسم بیشتری دارند را بی اعتبار می کند. این گزارش سه صفحه ای به این نتیجه میرسد که:؛شهروند کشور خاصی بودن شا خص معتبری برای تعیین خطر با لقوه تروریسم نیست.؛      
گزارش به مشکلات اجرای طرح اقای ترامپ در موردمنع مسافرت اتباع این هفت کشور می افزاید. قضات فدرال نیز این فرمان را معلق گذاشته اند و دولت گفته است ان را باز بینی میکند که مشکلات قانونی را حل کند ولی البته جدول زمانی ارایه نکرده است.
برآورد وزارت امنیت کشور که اولین بار توسط آسوشیتد پرس گزارش شد ، حاکی ازاین است که فقط تعداد خیلی محدودی از مردم این هفت کشور از زمان شروع جنگ داخلی سوریه در ۲۰۱۱ در ایالات متحده در فعالیتهای مربوط به تروریسم دخالت داشته اند . این گزارش می افزاید در حالی که گروههای تروریستی عراق ، سوریه و یمن امکان خطردر ایالات متحده را فراهم می کنند ، گروههای مبارزه جو در چهار کشور دیگر در حوزه منطقه ای خود فعالیت دارند .
گزارش، این ارزیابی را دارد که در شش سال گذشته حوزه فعالیتهای تروریستی خیلی وسیعتر از محدوده لیست این هفت کشور بوده است - مردمی از بیست و شش کشوربه انجام عملیاتی در جهت حمله به آمریکا دست زده اند .
علاوه براین افراد کمی از این هفت کشور که مورد ممنوعیت مسافرت قرار گرفته اند ، بنا به برآورد گزارش، دسترسی به ایالات متحده دارند و اثبات آن با صدور ویزاهای محدودی است که ازطرف وزارت خارجه برای شهروندان این کشورها صورت گرفته است .
کاخ سفید و وزارت امنیت کشور کوشیدند اهمیت این گزارش را کاهش دهند . کاخ سفید گفت که این گزارش زمینه سیاسی داشته و به اطلاعاتی که باعث این تصمیم گیری شده بی توجهی کرده است . وزارت امنیت بیان داشت که گزارش فقط یک طرح بوده و مطالعه ی همه جانبه و نهائی برای تجدید نظر در اطلاعات حکومتی را فاقد بوده است .
استفان میلر ( Stephan Miller ) یکی از همکاران ارشد آقای ترامپ روز سه شنبه به فاکس نیوز گفت که « فرمان اجرائی جدید نیزکه صادر شود همان محتوی اساسی سیاسی را خواهد داشت.»
دولت ترامپ همچنین روز جمعه اولین قدمها را برای عملی کردن طرح رئیس جمهور در دیوار کشیدن درطول مرز مکزیک برداشت .
اداره گمرکات و حفاظت مرزی ، آژانسی در درون وزارت امنیت کشور ، اعلام کرد که آماده است که طرحهای پیشنهادی برای دیوار را بپذیرد . این آژانس تاریخ ارائه این پیشنهادها را حداکثر تا دهم مارچ اعلام کرد . بعد از ان تاریخ آژانس خود لیستی از میان مقاطعه کاران بالقوه انتخاب خواهد کرد . پیشنهادهای کامل چند هفته دیرتر لازم است .
آژانس افزود که تصمیم نهائی را اواسط آوریل خواهد گرفت .