جام جهانی ۴۸ تیمی تحقق یافت
اینفانتینو: فوتبال تنها به اروپا و آمریکای جنوبی تعلق ندارداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۲ دی ۱٣۹۵ -  ۱۱ ژانويه ۲۰۱۷* رییس فیفا باور دارد افزایش تعداد تیم های جام حهانی یک قدم حیاتی برای فوتبال در قرن ۲۱ است.

اخبار روز- بخش ورزشی: جیانی اینفانتینو پس از جلسه شورای فیفا که در آن طرح ۴۸ تیمی شدن جام جهانی از سال ۲۰۲۶ تصویب شد در کنفرانس خبری حضور پیدا کرد و درباره این تصمیم فیفا که با مخالفت گروهی از مفسران, روزنامه نگاران, باشگاهها و صاحب نظران روبرو بود شرایط بیش آمده را تشریح کرد. اینفانتینو پس از نشست فیفا در پاسخ به خبرنگاران گفت:
برای بسیاری از کشورها افزایش تعداد تیم های جام جهانی به معنای فرصتی برای حضور در این رقابت ها است. جام جهانی هر چهار سال یک بار در یک ماه برگزار می شد و الان هم در یک ماه برگزار خواهد شد. پس در واقع تغییر بزرگی رخ نداده و تنها شیوه برگزاری رقابت ها تغییر کرده و به تیم های بیشتری فرصت شرکت کردن داده شده است.
وی اظهار امیدواری کرد که ابا گذر زمان همه بتوانند نکات مثبت این تصمیم را ببینند. به طور مثال در بوندس لیگا بازیکنان زیادی از سراسر دنیا حضور دارند. اتفاق خوبی است که این بازیکنان فرصت بازی در جام جهانی را داشته باشند. فیفا همیشه رابطه خوبی با اتحادیه باشگاه های اروپا داشته و من آن ها را به خوبی می شناسم. تعدادی از باشگاه ها منتقد هستند اما ترجیح می دهم روی نکات مثبت تمرکز کنم.
به این نکته اشاره کنم افراد زیادی هستند که از این تصمیم حمایت کردند. ما بارها درباره این تصمیم با باشگاه ها مذاکره کردیم. نکته کلیدی این بود که زمان برگزاری بازی ها بیشتر نشود. در قرن ۲۱ هستیم و باید جام جهانی را به قرن ۲۱ تطبیق دهیم. نمی توانیم در گذشته زندگی کنیم. فوتبال تنها در اروپا و آمریکای جنوبی برگزار نمی شود. تب فوتبال در کشوری که به جام جهانی صعود می کند بزرگترین تبلیغ برای فوتبال است.
در مورد تعداد سهمیه های قاره ها هنوز تصمیمی گرفته نشده است. ابتدا باید مطمئن شویم روند انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ به خوبی انجام شود. مشخص شدن تعداد سهمیه ها مهم است و در زمان مناسب در مورد آن تصمیم می گیریم.
وی در باره پیشنهاد جایگزینی ضربات پنالتی به جای مسابقه سوم یا وقت اضافه گفت برای تصمیم گیری در مورد استفاده از ضربات پنالتی برای تعیین پیروز دیدارهایی که با نتیجه مساوی تمام می شوند زمان زیادی داریم. فکر کنم حدود ۷ سال دیگر در این مورد تصمیم نهایی گرفته شود.
در سیستم جدید تیم‌ها در ۱۶ گروه ۳ تیمی به مصاف یکدیگر خواهند رفت و ۳۲ تیم برتر گروه‌ها، از مرحله ۱/۱۶ نهایی در فرمت حذفی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. و مدت زمان برگزاری هم همان چهار سال یکبار و ٣۲ روزی است که از افتتاحیه تا اختتامیه طول می کشد.
بر اساس تحقیقات فیفا، درآمد این نهاد از برگزاری جام جهانی ۴۸ تیمی به ۵.۲۹ میلیارد پوند افزایش خواهد یافت. در شرایطی که دوره‌های قبلی جام جهانی (۲۰۱۸ و ۲۰۲۲) ۵۰۰ میلیون پوند کمتر از این برای فیفا درآمد خواهند داشت.
Kate Burlaga از مفسران اسکای اسپورت Sky Sports در تحلیلی معتقد است که آفریقا و آسیا از فرمول جدید ۴٨ تیمی جام جهانی بیشتر خوشحال هستند و بخصوص آفریقا می تواند تعدادی از بازیکنان دیگر خود را که تاکنون از حضور در جمع تیمهای سهمیه این قاره محروم بودند بیشتر به بازار نقل و انتقالات معرفی کند.
این نخستین تغییر در شیوه برگزاری جام جهانی از سال ۱۹۹۸ است.

نحوه توسعه و تغییر جام جهانی از ابتدا تاکنون
۱۹۳۰ (اروگوئه) – با حضور ۱۳ تیم و مجموع ۱۸ بازی
۱۹۳۴ (ایتالیا) – با حضور ۱۶ تیم و مجموع ۱۷ بازی
۱۹۵۰ (برزیل) – با حضور ۱۳ تیم و مجموع ۲۲ بازی (۳ تیم پس از صعود به رقابت‌ها، انصراف دادند.)
۱۹۵۴ (سوئیس) – با حضور ۱۶ تیم و مجموع ۲۶ بازی
۱۹۷۴ (آلمان غربی) – با حضور ۱۶ تیم و مجموع ۳۸ بازی
۱۹۸۲ (اسپانیا) – با حضور ۲۴ تیم و مجموع ۵۲ بازی
۱۹۸۶ (مکزیک) – با حضور ۲۴ تیم و مجموع ۵۲ بازی (در این جام مرحله حذفی جایگزین مرحله گروهی دوم شد)
۱۹۹۸ (فرانسه) – با حضور ۳۲ تیم و مجموع ۶۴ بازی
در سیستم جدید، بیش بینی می شود که افزایش سهمیه تیمهای قاره ها به صورت زیر خواهد بود:
اروپا ١٦ تیم
آفریقا ٩/٥ تیم
آسیا ٨/٥ تیم
آمریکای جنوبی ٦/٥ تیم
آمریکای شمالی و مرکزی ٦/٥ تیم
اقیانوسیه یک تیم
طرح اینفانتینو برای توسعه جام جهانی تاکنون با انتقادهای زیادی مواجه شده اما در عین حال با حمایت افرادی مانند ژوزه مورینیو و دیگو مارادونا نیز همراه شده است. مارادونا در این زمینه گفت: با تصمیم اینفانتینو در این زمینه موافقم چراکه شانس بیشتری برای تیم‌هایی که پیش از این نمی‌توانستند به جام جهانی برسند وجود دارد. مخصوصا آن‌هایی که با شروع مسابقه‌های مقدماتی می‌دانستند که هیچ شانسی برای رسیدن به جام جهانی ندارند. این افزایش رویای حضور در جام جهانی را برای هر کشوری تازه می کند و لذت فوتبال را در همه ی جهان گسترش می دهد. به نظر می رسد که ایده فوق العاده ای باشد.