یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب چپ ایران (فدائیان خلق): با همبستگی بیشتر به پیشواز اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) روز جهانی کارگر برویم!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٣ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱۲ آوريل ۲۰۱۹


کارگران و همراهان عزیز،
روز همبستگی بین المللی کارگران بزودی فرا می رسد. ما این روز فرخنده و پرثمر را به همگی کارگران، زحمتکشان و جمیع عدالتخواهان و مبارزان راه آزادی تهنیت و شادباش می گوئیم و شما را به همبستگی بیشتر و فشردهتر کردن صفوف تان در شرایط بس خطیر و دشوار کنونی فرا می خوانیم؛ شرایطی که در آن حقوق و دستآوردهای مبارزاتی ما توسط حکومت مستبد و ستمگر از هر سو مورد تاخت و تاز قرار گرفته و تشدید مبارزه با این تعرض لجام گسیخته تا در هم شکستن آن ضرورت یافته است. این ضرورت را می توان و باید با بهره گیری از تجربیات و دستآوردهای درخشان مبارزاتی تان، خاصه در سال گذشته، پاسخ گفت .
امسال در شرایطی خود را برای برگزاری روز تاریخی کارگر آماده می کنیم که طبقه کارگر ایران سالی بسیار دشوار و تواماً سرشار از مبارزه را علیه تاخت و تاز دولت و حکومت و کارفرمایان به حقوق زحمتکشان پشت سر نهاده و توشهای غنی از تجریبات مبارزاتی سال گذشته را با خود دارد. سال گذشته به واقع یک سال مبارزاتی بی نظیر طی ٤٠ سال گذشته بود. شما کارگران، معلمان، بازنشستگان، رانندگان، پرستاران و بسیاری دیگر از مزدبگیران یدی و فکری با برگزاری هزاران اعتصاب و اعتراض نارضایتی و مخالفت تان را با سیاستهای ضد کارگری و نئولیبرالیستی حاکمان مستبد و ستمگر نشان دادید، به غارت اموال عمومی که زیر عنوان "خصوصی سازی" توسط ایادی حکومت و دولت روحانی انجام می گیرد، "نه" گفتید و برای توقف این روندها و رویه ها تلاش بسیار نمودید. در این کارزار شما توانستید پرده از فسادها و دزدی هایی بردارید، که دور از چشم مردم صورت می گیرند. همچنین بحث خصوصی سازی فساد را به میان جامعه برده و سیاست خصوصی سازی را به چالش کشیدید. دولت در اثر اقدامات شما مجبور شد رئیس سازمان خصوصی سازی را برای کاستن از فشارها تغییر دهد. با وجود افزایش سرکوب شما برای افزایش دستمزد، احیاء امنیت شغلی، حق تشکل، همسان سازی حقوق و دستمزد، رفع تبعیض، علیه تعویق پرداخت دستمزد، ادامه دخالت و چپاول اموال سازمان تامین اجتماعی توسط دولت و ایادی حکومت و تداوم تعرض به قانون کار و تامین اجتماعی و عدم رعایت ایمنی و بهداشت محل های کار مبارزه و به تلاش کم سابقهای همت گماشتید . با این اوصاف دولت و حکومت مثل گذشته با تشدید سرکوب، دستگیری و صدور احکام طولانی زندان برای رهبران تشکلهای مستقل و سازمانگران اعتصابات از پذیرش خواسته های به حق شما طفره می رود، تا شما را از ادامه مبارزات تان ناامید و دلسرد کند. با این همه شما می دانید و به تجربه هم دریافتهاید که با وجود یک چنین حکومت ضد کارگری که هیچ حق و حقوقی برای کارگر قائل نیست، تنها از راه مبارزه و آنهم مبارزه پیگیر سازمانیافته است که می توان با سیاستهای حاکم مقابله و حقوق از دست رفته تان را احیا کرد و ارتقاء داد.
عقب نشینی های سال گذشته و گسترش بگیروببندها و صدور احکام طولانی تر زندان برای رهبران کارگری نشان داد که مبارزه برخلاف آنچه که ایادی حکومت تلاش دارند وانمود کنند، موثر است و نتیجه خواهد داد. فریب این ترفندها را که برای ارعاب شماست، نخورید! با همبستگی و اتحاد بیشتر و سازمان دهی خودتان در اشکال مقتضی در هر واحد تولیدی و خدماتی و حمایت عملی از مبارزات سایر گروه ها و جنبش های اجتماعی ترقیخواه و جلب همکاری و حمایت متقابل آنها می توان چنان اتحاد گستردهای بوجود آورد که هیچ نیروی قدری یارای مقابله با آن را نداشته باشد. در سال گذشته گامهای خوبی در این راه برداشته شد. این گامها را باید ادامه داد و به نتیجه رساند.
برگزاری روز جهانی کارگر، داشتن تشکل مستقل، اعتصاب و اعتراض و داشتن رسانه و حق فعالیت در تشکیلات سیاسی و غیره جزو حقوق بدیهی اجتماعی و شهروندی شماست. هیچ کس حق ندارد شما را از این حقوق منع کند یا شما را بخاطر انجام آنها به زندان بیاندازد و از کار اخراج کند. اگر دولت آنها را نمی پذیرد خلافکاری می کند. وظیفه ماست که این خواستهای مان را به آنها تحمیل کنیم. مبارزه ما برای برخوردار بودن از این حقوق کاملاً مشروع است و حقانیت دارد.
بدون توجه به تهدیدات دولت و حکومت برای برگزاری مراسم روز کارگر، در صفوف واحد، روزتان را جشن بگیرید و خواسته هایتان را طرح و انجامشان را پیگیری کنید.
خواستار آزادی کارگران و معلمان و دیگر زندانیان سیاسی شوید و مبارزه برای آزادی آنها را گسترش دهید. در روز کارگر به دیدار خانواده زندانیان تان بروید و به مشکلات شان رسیدگی و از آنها حمایت کنید.
روز کارگر روز ما و جزو دستآوردهای مبارزات تاریخی جنبش جهانی کارگر و طبقه کارگر ایران و نیروهای مدافع و مبارز طبقه کارگر است.
امسال در آستانه اول ماه مه در حالی که تورم و گرانی روز به روز در حال افزایش و ارزش دستمزدها در حال سقوط و رکود و بیکاری همچنان با شتاب در حال فزونی هستند و وضعیت اقتصادی به مراتب وخیمتر از سال پیش شده است متاسفانه فاجعه سیل نیز با خسارات و خرابی هایی که در پی داشته موجب وخامت بیشتر وضع، خاصه برای زحمتکشان و اقشار آسیب پذیر جامعه شده است! افزون بر آن تشدید تحریمهای اقتصادی ترامپ و متحدین اش و تحریکات جنگ طلبانه آنها، که در روزهای اخیر وجوه خطرناکی یافته است، به وخامت اوضاع اقتصادی دامن خواهد زد. مطابق معمول تاوان همه اینها را مردم عادی، بالاخص کارگران می پردازند. این همه در حالی است که هیچ نشانهای از تغییر سیاستهای دولت و حکومت برای رهایی از این مخمصه ای که بوجود آوردهاند، دیده نمی شود.
تحریکات جنگ طلبانه از سوی دولت ترامپ و متحدین اش از یکسو و تداوم و تشدید رویکردهای تحریک آمیز و مغایر با منافع و مصلحت مردم ایران توسط حکام جمهوری اسلامی خطراتی هستند که بیش از همه روی وضعیت مردم عادی و بالاخص کارگران و مزدبگیران اثر سوء خواهد گذاشت و زندگی، کار، معیشت و امنیت اجتماعی کارگران را از این هم که هست وخیمتر خواهد کرد و بهانه به دست نیروهای سرکوبگر و حکومت خواهد داد تا جور، بیعدالتی و سرکوب را شددت بخشند و به دستاویز شرایط جنگی هر اعتراضی را درهم بکوبند. برای خنثی کردن اثرات این تحریمها و تهدیدات و جلوگیری از سوءاستفاده حکومت و دارودسته ترامپ لازم است علیه استبداد و فزونخواهی، و تحریکات جنگ طلبانه از هر دو سو مبارزه کرد.
علیه فقر و بیعدالتی، تعرض لجام گسیخته به حق و حقوق کارگران، علیه استبداد و سرکوب و تحریم و تحریکات جنگ طلبانه، برای احیا حقوق سندیکایی، عدالت اجتماعی، آزادی و حفظ صلح متحد شویم و مبارزه کنیم.

زنده باد اول ماه مه روز همبستگی و سرور کارگران جهان!
کار، آزادی، صلح!

گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
٢٢ فروردین ١٣٩٨


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست