یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

معرفی کتاب "عقل پیامبر راستین" نوشته غلامعلی ملول


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٣ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱۲ آوريل ۲۰۱۹


به تازگی کتابی در لندن منتشر گردیده که من به دو دلیل مایل به معرفی آن در اینجا هستم.
    اول به دلیل درون مایه خواندنی و ارزشمند آن و دوم چون نویسنده آن دوست قدیمی من است.
    نام کتاب "عقل پیامبر راستین" است که خود نشان دهنده ی محتوای چالش برانگیز آن است و نویسنده آن آقای غلامعلی ملول، یار درسی و هم پای ورزشی من در دوران دبیرستان و فارغ‌التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران است.
    وی که به دلیل تخصصش در زندگی حرفه‌ای بیشتر با اعداد و ارقام و فرمول های خشک و محاسبات ریاضی سر و کار داشته، در این کتاب دیدگاههای خود را در باره فلسفه ی شناخت و در زمینه فلسفه ی سیاسی با چنان بیانی شیوا و نثری زیبا با خواننده در میان میگذارد که علیرغم پیچیدگی مطالب مورد بحث، خواننده او را تا پایان کتاب با اشتیاق همراهی میکند.
    در بخش مربوط به فلسفه ی شناخت ملول نخست به شرح ارکان اساسی شناخت میپردازد . به عقیده او منِ خود آگاه، اولین تجربه های حسی، فرهنگ بشری و بالاخره قوانینِ طبیعی حاکم بر مغز، بنیاد و شالوده‌های شکل گیری شناخت میباشند.
      او در این بخش به شکلی گسترده به کنکاش این چهار مورد میپردازد. او معتقد است که مفاهیم و محفوظات با چیدمان منظم و مرتب تحت تأثیر منطق "من" خودآگاه و متأثر از مکانیزم و قوانینِ حاکم بر مغز، ثبت و ضبط میگردند.
      او توضیح میدهد که معرفت انسان از ارتباط ساختاری مفاهیم و محفوظات ذهنی هر شخص از یک سو و از سوی دیگر در فرایند یک داد و ستد با فرهنگ بشری، که این خود زاده شناخت بشری است، شکل میگیرد.
      بیان او اینگونه است که انسان هرگز به عناصر و اعیان مستقیماً معرفت پیدا نمی کند بلکه از هر عینی، الگوئی در ذهن میسازد و سر و کارش نهایتا با این الگوها است و اضافه میکند که معرفت ما از "صفات" و "شدن ها"ی اعیان به دست می‌آید نه از جوهر آنان. او "شدن" ها را هوشمند میداند و معتقد است که هیچ شدنی در جهان از روی بوالهوسی و سرگردانی شکل نمیگیرد. هر جزئی از اجزای کائنات در مقابل اجزای دیگر رفتاری ثابت و مشخص و قانونمند دارد، بنابراین او اجزای کائنات را هوشمند میداند.
    در پایان این بخش ملول میگوید "همه ما گه گاه زمزمه ی راستینِ منطقیِ کارکرد طبیعی مغز خود را میشنویم، اما حبّ ذات و شیفتگی و دلبستگی به مکتبی که خود ساخته و پرداخته ایم، چنان ما را در آغوش میکشد که گوشمان به زمزمه منطق مغزمان ناشنوا میشود.
    در فصل بعدی کتاب ملول به حد معرفت میپردازد و در اینجا گوشه ای نیز به قانون علیت میزند. او میگوید: آنچه را که من در باره علیت گفته ام باید این گونه تفسیر شود که من به علّیت به عنوان یک قانون باور دارم نه ایمان.
    او در آخرین فصل از بخش فلسفه ی شناخت، عرفان را در دادگاه عقل به محاکمه میکشد و راه رسیدن به شناخت را نه کوره راه تبیینِ شاعرانه جهان بلکه شاهراه عقل میداند و در این نگاه خود تا آنجا پیش میرود که میگوید "ابن سینا، شیخ شهاب‌الدین سهروردی معروف به شیخ اشراق و ملاصدرا و بسیاری دیگر، سرانجام تاب سختی گذر از تنگناهای فلسفه ی مشّاء را نیاوردند و کم و بیش به آرامکده عرفان پناهنده شدند."
    او بدرستی آرمیدن در آرامکده ی سلوکِ عارفانه و جهان بینی شاعرانه را بسیار آسان تر از رهروی در بیابان پر پیچ و خم و طاقت فرسای روشِ عقل میداند و از دکتر عبدالحسین زرین کوب نقل قول میآورد که میگوید "تصوف در واقع ملجا سرخوردگان بود، سرخوردگان از دنیا و سرخوردگان از علم".
    ملول معرفت عرفانی را نیز با پیمانه خرد می سنجد و میکوشد عرفان خرافه گرا آلوده به کرامات و معجزات و کشفِ اسرار و رموز را، که نه تنها قادر به تبیین جهان نمی باشد بلکه سد راه شناخت واقعی جهان است، از عرفان سازگار با عقل و خرد جدا سازد.
    او میکوشد با غربالِ عقل، پندارهای عرفانی را غربال کند و سره از ناسره و فیروزه و مروارید را از خس و خاشاک جدا کند و چه بجا میگوید که "آن کس که با عقل می ستیزد، با عقلِ خود با عقل می ستیزد".
    بخش دوم کتاب، تحت عنوان فلسفه سیاسی، نقدی است بر سیاست و اقتصاد نئولیبرالیستی. در فصل اول از این بخش نویسنده دیدگاه سیاسی خود را که بر مبنای اعلامیه ی حقوق بشر استوار است توضیح میدهد و سپس به تشریح مبانی اقتصادی دیدگاه خود میپردازد.
    در آخرین فصل از کتاب نویسنده، تأملات سیاسی خود را بیان میکند که شامل نکاتی است چون ، ویژگی‌های کشورهای عقب مانده، رابطه و نسبت فرد و جامعه، دین و سیاست و چند مورد دیگر که چالش های امروز جامعه میباشند.
برای مطالعه و دانلود رایگان کتاب "عقل پیامبر راستین" به لینک

www.malool.com

و یا به سایت www.malool.com مراجعه کنید.

فروردین ۱۳۹۸، ت. پ.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست