یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سنای آمریکا توقف حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان در یمن را تصویب کرد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲٣ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱۴ مارس ۲۰۱۹


نمایندگان مجلس سنای آمریکا چهارشنبه ۲۲ اسفند به قطعنامه قطع حمایت نظامی ایالات متحده از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن رای مثبت دادند.

به گزارش رویترز، این قطعنامه با ۵۴ رای موافق در مقابل۴۶ رای مخالف به تصویب رسید. این قطعنامه برای تصویب به ۵۱ رای موافق احتیاج داشت. جمهوریخواهان در سنا اکثریت را در اختیار دارند، اما هفت نفر از آنها به این طرح مطرح شده توسط دموکرات‌ها رای مثبت دادند.
جنگ یمن هزاران کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته و این کشور را در آستانه سقوط به همه‌گیری بیماری‌های مرگبار، قحطی و گرسنگی مطلق قرار داده‌است

رویترز می‌گوید،حامیان این قطعنامه معتقدند دخالت آمریکا در جنگ یمن نقض قانون اساسی این کشور است، چرا که طبق این قانون کنگره اختیار اعلام جنگ را دارد.
سناتور جمهوریخواه مایک لی، از حامیان این قطعنامه گفته است: ما در حال کمک به یک قدرت خارجی هستیم که دشمنانش را در آنچه مسلما و بدون شک یک جنگ است، بمباران می‌کند.

قطعنامه مصوب سنای می‌بایست توسط مجلس نمایندگان نیز تصویب شود تا آنگاه برای امضای رئیس جمهوری به کاخ سفید فرستاده شود.
این در حالی است که کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره در خصوص قطع حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان را «وتو» خواهد کرد.

جنگ چهار ساله ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان علیه شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن «ده ها هزار» کشته برجای گذاشته و میلیون نفر را در معرض قحطی قرار داده است و سازمان ملل نسبت به بروز فاجعه انسانی در این کشور ابراز هشدار داده است.
ائتلاف به رهبری ریاض از عربستان سعودی و هشت کشور عربی دیگر تشکیل شده‌است. این ائتلاف پس از آن شکل گرفت که حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، قدرت را در صنعا از دولت یمن، به ریاست‌ عبد ربه منصور هادی گرفتند. هادی سپس به عدن و از آن‌جا به عربستان رفت.

آمریکا و متحدانش بارها ایران را به دخالت در اوضاع یمن، حمایت مالی و نظامی از شبه‌نظامیان حوثی متهم کرده‌اند. واشینگتن «شواهدی» از این کمک‌ها، از جمله موشک‌هایی که به گفته آمریکا در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته تا به عربستان و متحدانش حمله کنند را، به نمایش گذاشته‌است.
مقام‌های جمهوری اسلامی هرگز حمایت لفظی خود از حوثی‌ها را پنهان نکرده‌اند، اما می‌گویند دخالتی در رخدادهای آن کشور ندارند و سلاح به آن نمی‌فرستند.

سندرز: تصمیم سنا برای پایان حمایت از جنگ در یمن تاریخی است
برنی سندرز سناتور آمریکایی تصویب قطعنامه پایان حمایت آمریکا از جنگ عربستان در یمن را اقدامی مهم و تاریخی ارزیابی و تاکید کرد : صدور مجوز جنگ تنها در اختیار کنگره و نه رئیس جمهور آمریکا است.

سندرز سناتور مستقل از ایالت ورمونت آمریکا پس از مصوبه مجلس سنا برای پایان دادن به حمایت آمریکا از جنگ تحت رهبری عربستان در یمن ، اعلام کرد: امروز سنای آمریکا با اقدام برای پایان دادن به جنگ فاجعه بار در یمن، مسئولیت قانون اساسی خود برای صدور مجوز جنگ را پس گرفت. سندرز تاکید کرد: اختیار صدور مجوز جنگ تنها در اختیار کنگره آمریکا است و نه رئیس جمهوری.
سناتور دمکرات 'کریس مورفی' در جلسه سنا گفت: ما نباید با کارزار بمباران در یمن که سازمان ملل می گوید احتمالا نقض آشکار حقوق بشر است ، مرتبط باشیم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست