یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برگزیده اخبار کارگری و تجمعات اعتراضی طی روز گذشته


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۲ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱٣ مارس ۲۰۱۹          زنجیره‌ی انسانی برای دفاع از باغستانهای قزوین . عکس از کانال سرخط

تجمع کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه
به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به عدم پرداخت سنوات، در مقابل درب کارخانه هفت تپه دست به تجمع زدند.

طبق گفته معترضان، جدا از سنوات معوقه، هنوز حق بیمه بهمن ماه ۹۷، تعدادی از بازنشستگان این شرکت پرداخت نشده است.

تجمع کارگران پالایشگاه آبادان
چهارشنبه ۲۲ اسفندماه بیش از ۲۰۰ کارگر بخش تعمیرات.پالایشگاه برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند و با برپایی تجمع اعتراضی خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود شدند. کارگران که به واسطه شرکت پیمانکاری «نسیم پاک» در پالایشگاه به کار اشتغال دارند به عدم پرداخت حق سنوات، عیدی، پاداش و حق مرخصی توسط پیمانکار اعتراض کرده اند

گزارش شورای بازنشستگان از خبر پیام سندیکا در مورد بیمه تکمیلی کارگران ذوب آهن.
" مشکلات کارگران با عوض شدن بیمه دانا به جای بیمه ایران در موضوع بیمه های تکمیلی بسیار زیاد شده است. از موضوع طرف قرارداد داروخانه ها، مراکز چشم پزشکی، دندان پزشکی الی آخر. چرا مدیریت این موضوع این قدر برای کارگران مشکلات ایجاد کرده است."

شرکتهای بیمه ای به بخشی از غول سرمایه مالی تبدیل شده اند و در ساختار مبتنی بر سود و بازار آزاد عمل میکنند. درچنین شرایطی دولتها به جای گسترش خدمات درمانی رایگان ،بیماران را به انوع و اقسام شرکتهای خصوصی بیمه ای پاس میدهند که روز به روز هم خدمات رسانی کمتری را متقبل میشوند.
شرکت های تکمیلی بیمه با درپیش گرفتن انواع ترفند ها، جدول هائی را برای ارائه خدمات بیمه ای طوری تنظیم میکنند که هزینه ها را برای آنها کاهش داده و خدمات کمتری را به بیمه گذارمیدهد. هزینه تکمیل درمان را به گونه ای درجه بندی میکنند که برای دریافت خدمات بیشتر و مناسب ، باید مبلغ ماهیانه بیشتری به شرکت بیمه گذار بدهیم. و این روند هر سال به اشکالی تازه ادامه خواهد داشت !
این ترفندها را کارفرمایان میدانند اما مزد بگیر ها اغلب از آن بیخبرند. و زمانی از آن مطلع میشوند که خود یا خانواده تحت پوششان درگیر بیماری یا حادثه شده و متوجه کلاهبرداری های قانونی میشوند.
چاره کار مزدبگیران و بازنشستگان تحقق درمان رایگان است و نه تجدید قرارداد از این شرکت بیمه ای به آن دیگری.
کارفرما ها بدنبال شرکتی برای عقد قرار داد هستند که کمترین مبلغ را پیشنهاد دهد. در این میان سود ملاک تصمیم گیری ست .
آنچه قربانی میشود درمان و سلامت مزدبگیران و بازنشستگان است.

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد
روز چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان دادستانی این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند.

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعت پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از ادامه تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

تجمع کارگران شهرداری سرابله
روز چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران شهرداری سرابله واقع در استان ایلام، در مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

معترضان دلیل تجمع خود را در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی‌شان، عنوان کردند.

تجمع پرستاران دانشگاه علوم پزشکی بابل
امروز چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، شماری از پرستاران دانشگاه علوم پزشکی بابل در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض پرستاران در کاشان
پرستاران بیمارستان شهید بهشتی کاشان نیز به دلیل تبعیض و عدم پرداخت اضافه کار و معوقات ۱۱ ماهه خود اعتراض کرده اند.از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ بودجه ای برای بخش درمان این بیمارستان شامل پرستار، کارمند آزمایشگاه، رادیولوژیست و غیره اختصاص داده نشده است.

تجمع قصابان در تهران
صبح امروز چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از قصابان تهران در اعتراض به تغییر روند توزیع گوشت تنظیم بازاری، در مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت واقع در بلوار کشاورز تجمع کردند و خواستار توزیع گوشت تنظیم بازاری توسط این صنف شدند.

حذف سهمیه قصابان از گوشت دولتی و تنظیم بازاری منجر به اعتراض این فعالان صنفی شده است؛ آنها گفتند: “دولت از چند سال گذشته به منظور تنظیم بازار اقدام به عرضه گوشت بین اتحادیه‌ها و نیز فروشگاه‌ها کرده اما از روز گذشته توزیع این گوشت برای قصابی‌ها متوقف و تنها در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام می‌شود”.

این افراد ۲ روز پیش نیز در این محل تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان وزارت صنعت شده بودند.

یکی از این افراد که خود را نماینده قصابان معرفی کرد، گفت: “افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، گوشت تنظیم بازاری را به عرصه‌ای برای رانت خواران تبدیل کرده است.

اردبیل؛ اعتراض فعالین مدنی نسبت به تخریب جنگلهای قاراداغ
روز ۲۱ اسفندماه ۱٣۹۷، جمعی از فعالین مدنی ساکن اردبیل همزمان با روز درختکاری و هفته منابع طبیعی با در دست گرفتن پلاکاردهایی نسبت وضعیت محیط زیست در آذربایجان اعتراض کردند.

این فعالین در ضمن کاشتن نهال در حاشیه جاده شهرستان اردبیل -نیر پلاکاردی به زبان ترکی (آذربایجانی) به معنی "دریاچه‌مان! و حالا جنگلهایمان ... در آینده نوبت چیست؟؟؟" در دست گرفتند.

این فعالین طی این حرکت اعتراضی همزمان با یادآوری خشک شدن دریاچه ارومیه به خاطر سیاست های نادرست دولتی، نسبت به قطع بی رویه درختان جنگل های قاراداغ (ارسباران) آذربایجان شرقی ابراز نگرانی کردند.

یونسکو در سال ۱۹۷۶ میلادی، مقدار ۷۲,۴۶۰ هکتار از اراضی این منطقه را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد.

زنجیره‌ی انسانی برای دفاع از باغستانهای قزوین
به گزارش سرخط, جمعی از فعالین محیط‌زیستی و اجتماعی شهر قزوین، برای دفاع از باغستانهای هزار ساله‌ی این شهر زنجیره‌ی انسانی تشکیل دادند. این باغستانهای منحصر به فرد، طی سال‌های اخیر و در اثر رشد بی‌رویه شهر، طمع دلالان و بی‌کفایتی مدیران شهری آسیب جدی دیده و بخش بزرگی از آن‌ها نابود شده است. در تازه‌ترین اقدام علیه این منابع غنی زیست‌محیطی، شهرداری قزوین قصد دارد تا با ایجاد یک کمربندی جدید در جنوب شهر، ده‌ها هکتار دیگر از این باغستان به کام مرگ نرود.

مرگ یک کودک کار در حین کولبری
افشار صیادی نیاز، نوجوان شانزده ساله که بدلیل فقر و برای کمک هزینه خانواده ناچار به کولبری شد، شب گذشته در کوهستان " تهته" هورامان از توابع مریوان کردستان درحالیکه قادر به حمل بار سنگین نبود، از بالای کوهستان به دره افتاد و جان خود را از دست داد.

کارگری دیگر در حین کار جان باخت
چهارشنبه ۲۲ اسفند ماه، بر اساس خبرهای دریافتی یک کارگر جوشکار که در منطقه ثلاث و باوه جانی مشغول بکار بود، بر اثر برق گرفتگی جان باخت.
این کارگر که حامد قادری نام دارد از اهالی سنندج است که برای کار به منطقه ثلات و باوه جانی رفته بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست