یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اخبار کارگری طی روز گذشته


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۱ اسفند ۱٣۹۷ -  ۱۲ مارس ۲۰۱۹


بازداشت جمعی از کارگران هفت تپه در پی تجمع روز دوشنبه
روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه در هنگام حضور مادر اسماعیل بخشی در مقابل دفتر حراست، جمعی از کارگران هفت تپه با او همراه شده و خواستار آزادی اسماعیل بخشی شدند.
روز سه شنبه ۱۲ نفر از کارگران که در تجمع دیروز حضور داشتند توسط پلیس امنیت باز داشت شده بودند.
بعد از اینکه این کارگران توسط پلیس امنیت باز داشت شده بودند مادر اسماعیل بخشی با آن کارگران بازداشت شده همراه شد و تا آزادی کارگران در کنار کارگران بازداشت شده حضور داشت.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با صدور اطلاعیه ای ایجاد فضای ارعاب و وحشت را محکوم کرده و اعلام می دارد که حمایت کارگران هفت تپه از نماینده خود یعنی اسماعیل بخشی نه تنها جرم نیست بلکه وظیفه ای طبقاتی است.
آنها خواستار شدند که سریعا اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه و عضو سندیکای کارگری هفت تپه آزاد شود.

با حمایت خانواده های بخشی و قلیان، کارگرانی که امروز بازداشت شدند پس از چند ساعت آزاد شدند

بر اساس اخبار منتشره در کانال مستقل کارگران هفت تپه پس از اینکه امروز صبح چند تن از همکاران توسط پلیس امنیتی - و با تقلای بهمنی که عامل سرکوب کارگران و مدافع دزدان و اختلاسگران است- دستگیر شدند، خانواده های بخشی و قلیان و تنی چند از همکاران به سرعت به دفاع از آنها شتافتند و به پلیس امنیت مراجعه کردند و به آنها اعلام شد که این همکاران با قرار کفایت آزاد شدند.

اعتصاب کارگران پتروشیمی مسجدسلیمان
به گزارش کانال سرخط کارگران پتروشیمی مسجدسلیمان که مالکِ آن شرکت چینیِ "ووهان" می باشد بدلیل وعده های دروغ و عدم پرداخت حقوق و پاداش کارگران توسط شرکت های نیرورسان ارژنگ ستبر تاراز، به ریاست آقای داوودی، شیما سپاهان به ریاست آقای کاظمی و وارگه سازان به ریاست آقای اردشیری از روز شنبه ۱۸ اسفند در اعتصاب به سر میبرند.
اعتصاب از آنجا آغاز شد که کارگران چندین بار به دفاتر شرکت های نیرو رسان جهت دریافت حقوق خود مراجعه کردند و این ماجرا تا روز شنبه ۱۸ اسفند ادامه داشت، کارگران دست به اعتصاب زدند و در جلوی دفاتر شرکت چینی جمع شدند، مسئول چینی اعلام کرد که شرکت های نیرورسان ایرانی دروغ میگویند، ما حقوق دی ماه، بهمن ماه، اضافه کاری آذر ماه، دی ماه، بهمن ماه و پاداش( که کارگران از آن بی خبر بودند) را خیلی وقت پیش واریز کردیم، کارگران با شنیدن این خبر بسیار خشمگین شدند و اعتصاب وارد مرحله تازه ایی شده است!
تمام ژنراتورها و دستگاه های سنگین را خاموش کرده اند و اجازه به جریات افتادنِ کار را نمی دهند!

تجمع کارگران فضای سبز و پاکبان‌های شهر اهواز
امروز سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران فضای سبز و پاکبان‌های شهر اهواز، در اعتراض به معوقات مزدی ۵ تا ۶ ماهه خود، در مقابل ساختمان شهرداری مرکزی این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران گفتند: “با وجود گرانی‌های سرسام آور و هزینه های سنگین زندگی از جمله تحصیل فرزندان، حقوق ۶ ماه اخیر ما پرداخت نشده است”.

یکی از تجمع کنندگان اظهار داشت: “وقتی قیمت هر قرص نان ۳۵۰ تومان شده، من برای تهیه نان خانواده ۷ نفری با فرض ۳ عدد نان برای یک نفر در یک روز، ماهانه باید ۶۳ هزار تومان فقط خرج نان کنم. حالا تصور کنید بخواهیم مرغ، میوه و برنج بخریم، آنگاه متوجه می‌شوید این کارگران در شرایط ناگواری قرار دارند. من مجبور شدم دو دخترم را به مدرسه نفرستم زیرا نمی‌خواهم شرمنده آنها مقابل همکلاسی‌هایشان باشم”.

تجمع کارگران بلبرینگ سازی تبریز
امروز سه شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران بلبرینگ سازی تبریز، در اعتراض به معوقات مزدی ۶ ماهه خود، در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

ظاهرا مشکلات کارخانه بلبرینگ سازی تبریز تمامی ندارد، همین ۱۰ روز پیش بود که تعدادی از کارگران این کارخانه، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود، مقابل ساختمان استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند.

حال چند روز از تجمع هفته پیش، ظهر امروز نیز بار دیگر تعدادی از کارگران بلبرینگ سازی تبریز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود، مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

در همین حال یکی از کارگران بلبرینگ سازی درباره تجمع مجددشان گفت: “۶ ماه از حقوقمان همچنان پرداخت نشده است، امروز هم برای احقاق حقوق و مزایای معوقه تجمع کردیم”.

تجمع کنندگان در دست های خود پلاکاردهایی داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود: “سهم ما کارگران شرکت بلبرینگ سازی تبریز ۶ ماه بی‌پولی است، به دادمان برسید”.

کارخانه بلبرینگ سازی تبریز، تنها تولید کننده انحصاری انواع بلبرینگ و رولر در کشور است که پس از واگذاری سهام آن از سوی شرکت سرمایه گذاری بانک صنعت و معدن به بخش خصوصی همچنان با مشکلاتی مواجه است.

تجمع کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی
روز سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران پیمانکاری فاز ۱۲ پارس جنوبی که در پالایشگاه نهم مشغول به کار هستند، در اعتراض به معوقات مزدی خود در مقابل دفتر کارفرما تجمع کردند.

این کارگران که حقوق بهمن و عیدی و سنوات خود را نگرفته‌اند، گفتند: “چرا باید شب عید بی‌پول باشیم و مطالبات‌مان پرداخت نشود؟”

کارگران از مقامات منطقه ویژه درخواست دارند مطالبات آنها را از پیمانکار قبلی وصول کنند و به آنها بپردازند. آنها گفتند: “دستمان به جایی بند نیست و شب عید درمانده‌ایم. خانواده‌هایمان در انتظار هستند که برایشان پول بفرستیم و نمی‌توانیم شب عید دست خالی به خانه بازگردیم”.

فاز ۱۲ پارس جنوبی (پالایشگاه نهم) در کنگان واقع شده است.

تجمع کارگران کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان
روز سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این کارگران علت اصلی برگزاری این تجمع را در اعتراض به بی توجهی پیمانکار به پرداخت دستمزد، سنوات، عیدی، پاداش و حق مرخصی خود عنوان کردند.

آنها با تاکید بر اینکه خواسته ما دریافت حق سنوات بر اساس نامه ابلاغ شده هیات مدیره به پیمانکاران است، در ادامه افزودند: “جدا از اینکه کارفرما پرداخت عیدی کارگران پیمانکاری بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان را به تاخیر انداخته، دستور هیات مدیره پالایشگاه آبادان را مبنی بر پرداخت کمال حق سنوات کارگران بر اساس ۳۰ روز اجرایی نمی‌کند”.

طبق اظهارات کارگران معترض؛ طبق مقررات قانون کار در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی شیوه محاسبه سنوات خدمتی بر مبنای ۱۵ روزه است اما هیات مدیره پالایشگاه، پیمانکاران این مجتمع را موظف کرده سنوات کارگران تحت مسئولیت خود را بر اساس ۳۰ روزه (طبق قانون کار سرزمین اصلی) پرداخت کنند.

کارگران در خاتمه درباره حق مرخصی خود تصریح کردند: “به موجب قانون کنونی کار، هر کارگر می‌تواند ماهیانه دو و نیم روز مرخصی با حقوق استفاده کند، اما در مناطق آزاد نه تنها به کارگران امکان استفاده از چنین حقی داده نمی‌شود بلکه در مواردی پیمانکاران در پایان ماه بابت فعالیتی که کارگر در دوره مرخصی قانونی خود انجام داده است، پولی پرداخت نمی‌کنند”. 

تجمع کارگران نیروگاه و سد چم شیر
گروهی از کارگران نیروگاه و سد در حال ساخت چم‌شیر به‌دلیل پرداخت نشدن ۱۱ ماه حقوق معوقه و عیدی، مقابل فرمانداری گچساران تجمع کردند. یکی از کارگران معترض گفت پس از اخراج و تعدیل نیروی این پروژه، تعداد کارگران از ۲هزار نفر به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است.

کارکنان شرکت کشت و صنعت طوبی شمال تجمع کردند.
قرقبانان، محافظان، نگهبانان جنگل در شهرهای غرب مازندران و کارکنان شرکت کشت و صنعت طوبی شمال در اعتراض به عدم دریافت پنج ماه حقوق در برابر سازمان جنگل ها در چالوس دست به تجمع زدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد احکام شلاق و زندانی کردن فعالان کارگری را محکوم کرد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه طی اطلاعیه ای اعلام کرد که حکم شلاق برای کارگران همچنین زندانی کردن کارگران و معلمان را محکوم می کند. حکم بی شرمانه شلاق که پیش از این برای کارگران سنندج، چادرملو، آق دره و هپکو اراک صادر شده بود تداوم یافته و متاسفانه اینبار برای جعفر عظیم زاده که در حال سپری کردن محکومیت زندان است نیز به اتهامات واهی "غیبت" حکم شلاق صادر شده است. متاسفانه کارگران و معلمان زیادی به ناحق و صرفا بخاطر فعالیت صنفی در جهت رهایی طبقه فرودست و همچنین به دلیل ایجاد سندیکا و تشکل صنفی مستقل پرونده سازی و زندانی شده اند.

نهادهای امنیتی از تمام ظرفیت خود برای جلوگیری از فعالیت صنفی کارگران استفاده می کنند و آنجا که ضرب و زور در برابر اراده کارگران، مانع فعالیت صنفی و ایجاد سندیکای مستقل کارگری نشده است، با هر ترفندی مانع از فعالیت سندیکای مستقل و واقعی کارگران می شوند.

نمونه آن پروژه ی سندیکا سازی دولتی در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران است که در یکسال گذشته نهادهای امنیتی آنرا پیگیری کردند. هرچند ترفند نهادهای امنیتی با پشتوانه و همراهی کارگران شرکت واحد خنثی گردید اما متاسفانه برخی افرادِ درون جنبش کارگری ایران در جریان سندیکا سازی دولتی با انگیزه های انحرافی گرفتار تله نهادهای امنیتی شدند که امیدواریم در آینده شاهد اینگونه انحرافات و اتفاقات نباشیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پرونده سازی و زندانی کردن کارگران و معلمان را به دلیل حق خواهی، ایجاد سندیکا، تشکل مسقل کارگری و فعالیت های صنفی محکوم کرده و خواهان لغو کلیه احکام زندان و شلاق علیه ایشان و آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران، معلمان و دیگر فعالان صنفی زندانی می باشد.

مرگ و مصدومیت ۳ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار
طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۲ کارگر کشته و ۱ کارگر مصدوم شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری ها در آتش‌سوزی یک کارگاه مبل در جنوب تهران، یک کارگر جان خود را از دست داد و کارگر دیگر مصدوم شد.
در آتش سوزی انبار و کارگاه مبل و مصنوعات چوبی شهرک گلریز واقع در جنوب پایتخت یک کارگر ۲۷ ساله جان باخت.

از قرار معلوم این حادثه، ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده که بلافاصله آتش‌نشانان به محل حادثه اعزام شده‌اند.

در زمان حادثه، دو جوان در کارگاه حضور داشته‌اند که آتش نشانان یک نفر آنان که دچار سوختگی شدید شده بود را به عوامل اورژانس تحویل دادند اما جوان دیگر بر اثر سوختگی جان خود را از دست داده است.

مرگ یک کارگر در شهرستان شازند

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته یک کارگر شاغل در یک شرکت دانه بندی واقع در شهرستان شازند جان باخت.

رضایی آتش نشان شیفت روز گذشته شهرستان شازند گفت: “ظهر دوشنبه ۲۰ اسفندماه، ساعت ۱۳ و ۵۵ دقیقه، کارگری در بین حلزونی ماسه شوری یک شرکت دانه بندی در شازند گیر کرد و در دم جان خود را از دست داد”.

وی اظهار کرد: “جنازه کارگر جوان پس از دو ساعت تلاش توسط واحد آتش نشانی شازند بیرون کشیده شد”.

شهرستان شازند یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست