یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نگاهی به اخبار کارگری و تجمعات اعتراضی طی روزهای اخیر


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۲ بهمن ۱٣۹۷ -  ۱۱ فوريه ۲۰۱۹


اخباروگزارشات کارگری۲۱بهمن ماه۱٣۹۷ ارسالی از اخبار و گزارشات کارگری:

پنجمین روز اعتصاب کارگران کارخانه سیمان صوفیان دراعتراض به عدم پرداخت٣ماه حقوق وعدم برخورداری از بیمه

روزیکشنبه بیست ویکم بهمن ماه برای پنجمین روز،کارگران کارخانه سیمان صوفیان واقع در شمالغرب تبریز کیلومتر٣٣جاده مرند ،دراعتراض به عدم پرداخت ٣ماه حقوق وعدم برخورداری ازبیمه تامین اجتماعی دست از کارکشیدند.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ۲۱بهمن ماه،این کارگران برای چندمین بارطی سال های گذشته دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوقشان از پنج روز پیش دراعتصاب بسرمی برند.

اعتصاب وتجمع کارگران پروژه مجتمع آیسان تبریز دراعتراض به عدم پرداخت ۷ماه حقوق

کارگران پروژه مجتمع آیسان تبریز با کاربری های تجاری، اداری، فرهنگی، تفریحی و خدماتی، دراعتراض به عدم پرداخت ۷ماه حقوق دست از کارکشیده ودرمحوطه کارگاه تجمع کردند.
بنابه گزارش رسانه ای شده ،این کارگران در هفته گذشته با اعتصاب وتجمع اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ۷ماه حقوقشان بنمایش گذاشتند.

اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه سیمان آباده نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق و پرداخت سیمان بجای حقوقشان
کارگران کارخانه سیمان آباده اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق و پرداخت سیمان بجای حقوقشان،رسانه ای کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده این کارگران گفتند:وضعیت پرداخت حقوق کارکنان شرکت سیمان آباده از سال ۱٣۹۲ تاکنون بسیار بد و تأسف‌آور است به‌گونه‌ای که در سال ۱٣۹۴ این شرکت تا آستانه‌ی تعطیلی پیشرفت و چند ماهی نیز کارخانه تعطیل شد و کارکنان به خانه فرستاده شدند اما به هرگونه ای که بود در فروردین ۱٣۹۵ کارهای کارخانه از سر گرفته شد.
آن‌هاادامه دادند: حقوق کارکنان و بیمه آن‌ها نیز در مدت‌زمانی که سرکار نبودند پرداخت شد؛ اما وضعیت پرداخت حقوق کارگران کارخانه سیمان آباده بهتر نشد که هیچ بدتر شد و علاوه بر تأخیرهای چند ماه در پرداخت حقوق کارگران به‌جای حقوق به آنها سیمان تخصیص داده می‌شود.
این کارگران معترض افزودند: مثلاً شما در ماه‌های مهر، آبان و آذر که کارکنید به‌اندازه حقوق ماه مهر به شما سیمان تعلق می‌گیرد و آن‌ها خودشان باید سیمان را بفروشند اگر مشتری پیدا شود برای مثال به کارگران سیمان فله‌ای را تنی ۱۰۵ هزار تومان می‌فروشند و کارگران با کلی التماس سیمان خود را به مصالح‌فروشی‌ها و دلالان در بهترین حالت تنی ۹۵ هزار تومان می‌فروشند.
کارگران کارخانه سیمان آباده درادامه گفتند: نرخ واقعی که از کارگران خریداری می‌شود بین ٨۵ تا ۹۰ هزار تومان است یعنی کارگران علاوه بر این‌که حقوقشان را به‌موقع نمی‌گیرند حتی به میزانی که حقشان هست نیز منتفع نمی‌شوند و ضرر هنگفتی می‌کنند. مثلاً اگر حقوق کارگر در ماه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان باشد، در بهترین حالت ۱۰۰ هزار تومان و در حالت واقعی ۱۵۰ هزار تومان ضرر می‌کند که وقتی این را ضربدر ۱۲ ماه کنید در بهترین حالت سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در حالت واقعی یک‌میلیون و ٨۰۰ هزار تومان ضرر می‌کند.
این کارگران افزودند: اکنون وضعیت کارگران بسیار بد است و در ساده‌ترین مسائل زندگی نیز دچار مشکل هستند و علاوه بر کار اصلی خود مجبورند به سراغ شغل دوم بروند. اگر این مشکل حل شود زندگی بیش از ۲۰۰ نفر کارگر وخانواده‌های آن‌ها به روال عادی برمی‌گردد تا حداقل در سیر کردن شکم بچه‌های خود دچار مشکل نشوند.

مرگ دلخراش کارگر جوان معدن طلای ساریگونی قروه درپی سقوط بداخل دستگاه سنگ خردکن

عصر روز جمعه نوزدهم بهمن ماه،کارگر۲۲ساله معدن طلای ساریگونی قروه حین کار بداخل دستگاه سنگ خردکن سقوط وجانش را ازدست داد.
منابع خبری محلی هویت این کارگر را محمدرضا صادقیان از اهالی روستای نی بند گزارش کردند.

جان باختن یک راننده ماشین‌آلات سنگین حین کار در معدن هردورود نور

روز جمعه نوزدهم بهمن ماه، یک راننده ماشین‌آلات سنگین حین کار در معدنِ واریزه کوهی هردورود نور در جاده هراز آمل درحین کار دچار حادثه شد وجانش را از دست داد.

                                                       **پرستاران**

پرستاران درحال دست وپنجه نرم کردن باچه مشکلاتی هستند وخواسته هایشان چیست؟

آیا در لایحه بودجه سال ۱٣۹٨برای تحقق خواسته های پرستاران اعتباری اختصاص داده خواهد شد؟
حقوق پایین،کمبودپرستار،حجم کاری زیاد،اضافه کاری اجباری،تبعیض در پرداخت کارانه،عدم پرداخت بموقع حق کارانه واضافه کاری،سطح پایین امکانات رفاهی حین کار،عدم اجرای قانون مشاغل سخت وزیان آور،قراردادهای موقت وسطح نازل حقوق پرستاران بخش خصوصی وشرکتی وعوارض روحی،روانی وخانوادگی ناشی ازاین مجموعه ازجمله مشکلاتی است که پرستاران کشوردرحال دست وپنج نرم کردن با آنها هستند.
-عدم تخصیص بودجه برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باسپری شدن بیش از۱۱سال از تصویبش،مشکل اساسی پرستاران بحساب می آید.
اجرای این قانون یکی از خواسته های اصلی پرستاران کشوراست.
-عدم اجرای ، قانون ارتقاء بهروری کارکنان بالینی نظام سلامت پس از سال ها تصویب ویااجرای ناقصش دربخش خصوصی.
اجرای کامل این قانون درتمامی مراکز درمانی ازدیگر خواسته های پرستاران کشوراست.
-عدم بهره گیری پرستاران از بازنشستگی پیش از موعد باتوجه به اینکه پرستاری درزمره مشاغل سخت و زیان آورمی باشد.
اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور وبازنشستگی پس از۲۵سال کار ازخواسته های دیگرپرستاران است.
-اجرای طرح پرستار بیمارستانی که با اعتراضات پرستاران در سراسر کشور روبروشد.
پرستاران خواهان توقف این طرح ضدپرستاری هستند.
- طرح دیگری که با اعتراضات پرستاران روبرو شد طرح موسوم به قاصدک یا همان طرح مبتنی بر عملکرد است یعنی حق کارانه واضافه کار پرستاران در قالب طرح قاصدک به آنها پرداخت می شود.
- عدم پرداخت بموقع مطالبات که درمواردی باتاخیری بیش ازیکسال و۱٨ماه روبروست از دیگر مشکلات پرستاران است که اعتصاب وتجمعات اعتراضی پرستاران بسیاری از مراکز درمانی کشوررادرهمین رابطه رابهمراه داشت وکماکان دارد.
پرداخت بموقع حقوق ومطالبات خواسته پرستاران کشوراست
- قراردادهای موقت یک تاسه ماه ،سطح پایین حقوق پرستاران بخش خصوصی وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دراین مراکز ازدیگر مشکلات است.
پرستاران بخش خصوصی مجبورند درچند مرکز درمانی ویا چندشیفت کارکنند که عوارض منفی وجبران ناپذیر جسمی،روحی وخانوادگی برجامی گذارد.
- پرستاران شرکتی با مشکل امنیت شغلی وعدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات دیگرروبروهستند وبه آن معترضند وخواهان رفع این مشکل هستند.
-اضافه‌کاری اجباری حدود هزار پرستار (شرکتی، قراردادی و پیمانی) دانشگاه‌ها و ۱۰ هزار پرستار بخش خصوصی راشامل میشود.
براساس ماده ۶۱ قانون کار، ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کار شبانه یا کارهای خطرناک و سخت و زیان آور انجام می دهند ، ممنوع است .
- سطح بسیار پایین امکانات رفاهی پرستاران درحین کارچون برخورداری از اتاق استراحت و خوابگاه مناسب و ....ازجمله مشکلات پرستاران درمراکز درمانی است.
پرستاران خواهان تامین این دسته از امکانات درمحل کارشان هستند.

                روز یکشنبه در سطح کشور شاهد سه تجمع اعتراضی دیگر بودیم:

تجمع مجدد مالباختگان موسسه کاسپین در رشت
روز یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت، در مقابل دفتر این موسسه به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان حاضر در این تجمع شعارهایی از جمله “فریاد فریاد از این همه بیداد”، “با ایده مجوز پول هامون دزدیدن”، “بانکهای ایران دزدند پولاتون می‌دزدند”، “حتی اگر بمیرم حقمو من می‌گیریم”، “تا خون در رگ ماست میایستیم می جنگیم پولامون میگیریم”، “مسئولین مسئولین پولامون پس بدید”، “دستهای پشت پرده با پول ما چه کرده” و “فریاد یا محمدا نمیرسند به داد ما” سر دادند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

تجمع کارگران شهرداری کرمانشاه

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷، نیز جمعی از کارگران شهرداری کرمانشاه، در اعتراض به پرداخت نشدن ۸ ماه اضافه کاری و ۴ ماه دستمزد معوقه در مقابل ساختمان شهرداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع کردند.

کارگران شهرداری کرمانشاه مانند بسیاری دیگر از کارگران شهرداری‌ها با قرارداد موقت و به واسطه شرکت‌های پیمانکاری نیروی انسانی اشتغال دارند.

کارگران شهرداری‌ها در نقاط مختلف ایران از آغاز سال جاری بارها در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزدها اعتصاب و تجمع کردند.
تجمع دستفروشان در آبادان
پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از دستفروشان آبادان در اعتراض به برچیده شدن بساطشان توسط شهرداری، اقدام به برگزاری تجمع کردند.
این شهروندان که عمدتا از دستفروشان خیابان امام این شهر هستند خواستار اجازه فعالیت مجدد و تضمین امنیت خود از سوی نهادهای شهری شدند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست