یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بازداشت تعداد پرشماری از شهروندان توسط نیروهای امنیتی در خوزستان


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۹ بهمن ۱٣۹۷ -  ٨ فوريه ۲۰۱۹


طی هفته گذشته تعداد پرشماری از شهروندان در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.
طی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته و همزمان با سفر محمود علوی، وزیر اطلاعات به استان خوزستان تعداد پرشماری از شهروندان ساکن منطقه ملاشیه اهواز و شهرستان شادگان در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

در حالی که منابع محلی تعداد افراد بازداشت شده را ده‌ها تن تخمین می‌زنند، اسامی ۲۷ تن از افراد بازداشت شده تاکنون احراز شده است.

روز پنجشنبه ۱۸ بهمن، تعدادی از شهروندان منطقه ملاشیه که بیشتر آنها شهروندان عرب هستند توسط نیروهای اداره اطلاعات اهواز بازداشت شدند. هویت ۳ تن از بازداشت‌شدگان “عبدالرحمن شیلاوی، حبیب بدر منصوری، ۳۸ ساله و مالک جیال حیدری” احراز شده است.

همزمان شماری از شهروندان در روستاهای تابع شهرستان شادگان توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند. هویت ۱۲ تن از آنها “حمود شلیباوی ۵۰ ساله، غازی شلیباوی ۲۲ ساله، یوسف شلیباوی ۳۰ ساله، حیدر شلیباوی ۳۰ ساله، رسول شلیباوی ۴۵ ساله، علی شلیباوی ۲۰ ساله، طالب شلیباوی ۲۰ ساله، فرزند حمود، حکیم دریس ۳۵ ساله، جاسم خنفری ۳۰ ساله، سید خلیل طاهری موسوی ۳۹ ساله، عبدالعظیم عچرش ۳۵ ساله و ریسان شلیباوی ۱۷ ساله” احراز شده است.

صبح روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه نیز، نیروهای امنیتی تعدادی از شهروندان عرب از اهالی یکی از روستاهای شهرستان شادگان را بازداشت کردند. هویت ۱۲ تن از بازداشت شدگان “عبدالنبی شلیباوی ۳۵ ساله، رسول آلبوخنفر ۲۴ ساله، رسول آلبوخضیر، سلمان آلبوخضیر، سید ابراهیم طاهری موسوی، محمد جنامی، سعد شاوردی، طالب شلیباوی ۳۰ ساله، عادل منیعاوی ۳۵ ساله، علی منیعاوی ۲۸ ساله، جواد شویجی ۴۵ ساله و کاظم شویجی ۳۷ ساله” احراز شده است.

هرچند نزدیکان برخی از این افراد می‌گویند که تعدادی از آنها در زمینه مسائل مذهبی فعال بوده‌اند؛ با این حال از دلایل بازداشت این شهروندان تاکنون اطلاعی در دست نیست. همچنین تاکنون شفاف سازی در این رابطه از سوی قوه قضائیه صورت نگرفته و از محل نگهداری بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست و سرنوشت این افراد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

لازم به ذکر است که روز پنج‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه محمود علوی، وزیر اطلاعات در مصلای شهر شوش از شناسایی و بازداشت “تیم‌های بسیاری که تلاش‌های زیادی برای به چالش کشیدن امنیت کشور کرده‌اند” خبر داده بود.

به گفته منابع محلی در منطقه ملاشیه اهواز و در برخی روستاهای شهرستان شادگان جوی امنیتی برقرار است و حتی به خانواده‌های بازداشت شدگان نیز اعلام نشده است فرزندان آنها به کجا منتقل می‌شوند.

روز چهارشنبه نیز سه شهروند عرب دیگر اهل شهرستان حمیدیه به اسامی “شهاب صیاحی، نبی ساعدی و احمد ساعدی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. منابع محلی دلیل بازداشت این شهروندان را جمع‌آوری کمک برای سیل زدگان دشت آزادگان عنوان کرده‌اند؛ با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ اطلاع دقیقی از اتهامات و محل نگهداری آنها در دست نیست.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست