یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برگزیده اخبار کارگری و تجمعات اعتراضی طی ۴۸ ساعت گذشته


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱٨ بهمن ۱٣۹۷ -  ۷ فوريه ۲۰۱۹


تجمع اعتراضی فرهنگیان اصفهان
روز پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از معلمان و فرهنگیان در اصفهان در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.
معترضان علیرغم حضور گسترده ماموران یگان ویژه و پلیس ضد شورش اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

فرهنگیان و شهروندان در این تجمع شعارهایی از جمله “در بهار آزادی سفره‌ها همه خالی”، “اسلام پله کردن، مردم ذله کردن”، “این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی”، “نیروی انتظامی به هوش باش، معلمیم نه اوباش” ,"معلم زندانی آزاد باید گردد" , "شکنجه مستند دیگر اثر ندارد" سر دادند.
معترضان بر روی پلاکاردهایی که در دست داشتند، شعارهایی ازجمله “کارگر، معلم، کشاورز، اتحاد، اتحاد” نوشته بودند.

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد
روز پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان دفتر احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعت پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از ادامه تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

تجمع فرهنگیان در قزوین
پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از معلمان آموزش و پرورش منطقه اسفراین استان قزوین نسبت به برآورده نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان استانداری، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این معلمان که از ثبت نام کنندگان مسکن از شرکت تعاونی مسکن منطقه اسفراین هستند، علت تجمع خود را در اعتراض به بلاتکلیفی ۱۲ سال خود برای تحویل مسکن و عدم پاسخگویی و رسیدگی دستگاه قضایی استان قزوین، عنوان کردند.

تجمع کارگران شهرداری کرج
روز پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری کرج، در اعتراض به مطالبات مزدی پرداخت نشده خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

                  * اخباروگزارشات کارگری۱۷بهمن ماه ارسالی از "اخبار و گزارشات کارگری":

دوخبر ازاعتراضات کارگری
- دومین روزاعتصاب صدها کارگرکارخانه رینگ ‌سازی مشهد دراعتراض به اجرای به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل
روزچهارشنبه هفدهم بهمن ماه برای دومین روز متوالی صدها کارگر کارخانه رینگ ‌سازی واقع در کیلومتر٨بزرگراه آسیایی مشهد دراعتراض به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل،دست از کار کشیده ودرمحوطه این واحد تولیدکننده رینگ خودرو اجتماع کردند.
این کارگران جدا از اجرای سیلقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل، نسبت به تاخیر ۱۵ روزه‌ای که اکنون در پرداخت دستمزد دی ماه آنها ایجاد شده و همچنین به میزان پرداخت سنوات و پاداش پایان خدمت خود نیز معترض هستند.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ۱۷بهمن ماه،حدود ۹۰۰کارگر شاغل در کارخانه رینگ‌سازی مشهد از روز گذشته با متوقف کردن فعالیت روزانه خود خواستار بازبینی در طرح طبقه‌بندی مشاغل خود شدند.
کارگران معترض کارخانه رینگ‌سازی گفتند:با وجود آنکه در این واحد تولیدی طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا می‌شود اما در عمل همه کارگرانی که اینجا کار می‌کنند به نسبت مساوی از مزایای این طرح برخودار نیستند.
این کارگران افزودند: یکسان‌سازی حقوق تا به حال در کارخانه رینگ‌سازی برای همه اعمال نشده و کارگرانی در این میان هستند که با بیش از ۲۰ سال کار به اندازه سوابق کاری‌شان حقوق دریافت نمی‌کنند.
کارگران معترض درخاتمه یادآورشدند که پیش از این تجمع دیگری در اعتراض به شیوه غلط اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در محوطه مجتمع انجام داده‌ایم.
شرکت رینگ سازی مشهـد درتاریخ ۱٣۷۶/۰۵/۲٨ به صورت شرکت سهامی خاص تـاسیس و درتاریخ ۱٣٨۲/۰۹/۰۲ به شرکت سهامی عـام تبدیل ودرتاریخ ۱٣٨۲/۱۲/۱۶ در بـورس اوراق بهادار پذیـرفته شده است.
در تاریخ ۲٨ اسفندماه سال ۹۶ طی نقل و انتقال بلوکی سهام، مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد از هلدینگ ایرانخودرو به شرکت پویا گستر خراسان (سهامی خاص) منتقل گردید و هم اکنون مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد با دارا بودن بیش از نیمی از سهام موجود، در اختیار شرکت مزبور می باشد.
در حال حاضر شرکت متشکل از سه کارخانه تولید رینگ های سواری ، رینگ های تجاری (رینگ های سنگین) و رام زیر موتور می باشد همچنین سایت های پیش مونتاژ قطعات بدنه و رینگ و لاستیک و مونتاژ رام در مجاورت کارخانجات ایران خودرو تهران و ایران خودرو خراسان (بینالود) مشغول به فعالیت می باشد.
- پایان سریال تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )با وعده پرداخت یک سوم مطالباتشان
روزگذشته(شانزدهم بهمن ماه)، کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون ) به سریال تجمعات اعتراضیشان بدنبال با وعده پرداخت یک سوم مطالباتشان تا پایان سال ازطرف مدیران سازمان قطار شهری اهوازمنجمله مدیرعامل خاتمه دادند واز صبح روزهفدهم بهمن ماه کاردر بخش‌های مختلف این پروژه عمرانی به حالت عادی بازگشته است.
بنابه گزارش رسانه ای شده،کارگران معترض پروژه متروی اهوازگفتند: روز گذشته مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز و چند نفر از مدیران سازمان درتجمعشان حاضر شده و وعده دادند تا پایان ۱۵ اسفند ماه سال جاری۵۵ ماه از معوقات مزدی کارگران را پرداخت کنند.
آنهاافزودند:در حال حاضر حدود ۱۵ ماه مطالبات مزدی عقب افتاده از کارفرمای شرکت پیمانکاری کیسون طلبکارند که مربوط به سال جاری و سنوات گذشته می‌شود.

ادامه اذیت وآزارفعالین کارگری
- تعلیق از کار ۲کارگر کارخانه لاستیک پارس ساوه بدنبال تجمع اعتراضی
دو کارگر کارخانه لاستیک پارس ساوه طبق آنچه «تحریک کارگران برای اعتراض» خوانده شد، تعلیق از کار شدند.
برپایه گزارش رسانه ای شده،کارگران کارخانه لاسیک پارس واقع در شهر صنعتی کاوه ساوه گفتند: دو نفر از همکاران ما از دو هفته پیش اجازه حضور در این واحد تولیدی راندارند.
طبق اظهارات آنها، در دو هفته گذشته کارگران نسبت به عملکرد سرپرست شیفت انتقاداتی داشته و در واحد مربوطه تجمع کرده بودند که احتمالاً منظور کارفرما از «تحریک کارگران برای اعتراض» همین بوده است.
قابل یادآوری است که از طرف «شرکت گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند» ۹۶درصدسهام شرکت لاستیک سازی پارس در آبان ماه سال جاری از طریق مزایده به« شرکت مهر پایدار پارس»واگذارشد.پس از این واگذاری حدود۷۵۰کارگراین واحدتولیدی نگران امنیت شغلی خودهستند.
پیش ازاین در۲۹مردادماه امسال،این کارگران در اعتراض به خصوصی سازی اجتماع اعتراضی درکارخانه برپاکرده بودند.

کشته وزخمی شدن ٣کارگربراثرحوادث کاری
- جان باختن یک کارگرجوان زیر پالت های چوبی درتهران
ظهر روز چهارشنبه هفدهم بهمن ماه،یک کارگر۲۰ساله حین جابه‌جایی الوار،زیر پالتها گرفتار شد و جانش را ازدست داد.
- مصدومیت شدید ۲ کارگرساختمانی حین کار دردزفول براثر انفجار
صبح روزچهارشنبه هفدهم بهمن ماه، نشت گاز سیلندر در یک ساختمان درحال تعمیر واقع در خیابان آفتاب دزفول باعث انفجار و مصدوم شدن ۲ کارگرساختمانی شد.
دوکارگر ۴۰ساله دراین حادثه از ناحیه سر، صورت و پا دچار سوختگی شدند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست