یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در حاشیه جلسه علنی دادگاهی مختار زارعی - نسان نودینیان


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۴ بهمن ۱٣۹۷ -  ٣ فوريه ۲۰۱۹


* برای علنی شدن دادگاه صدها نفر دیگر از دستگیرشدگان باید دست به اقدام جمعی و همگانی در کردستان، زد

دادگاه کذایی انقلاب سنندج در پی درخواست مختار زارعی، با برگزاری مجدد جلسه محاکمه وی بشکل علنی موافقت کرده است. خبر برگزاری مجدد جلسه علنی توسط مختار زارعی در میدیای اجتماعی منتشر شده و طی یادداشتی نوشته است؛ "در پی واخواهی وکلای شریف و پیگیرم آقایان دکتر امید رشیدی و کاک مازیار طاطایی، دادگاه انقلاب ضمن پذیرش واخواهی و برگزاری مجدد جلسه با درخواست علنی بودن جلسه هم موافقت نمود." محتار زارعی از علنی بودن دادگاه استقبال کرده و اعلام کرده؛ "برگزاری جلسه علنی فی نفسه مبارک و افکار عمومی و خرد جمعی را حرمت نهادن است مخصوصا دادگاه انقلاب که به شکایت دادسرا از اینجانب به اتهامات سیاسی رسیدگی می‌کند."
شانزدهم دی‌ماه سال ٩٧، شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج حکم سه سال حبس تعزیری را به صورت غیابی برای مختار زارعی صادر کرد.
مختار زارعی به اتهام "توهین به رهبر حکومت ایران" به دو سال حبس تعزیری و به اتهام "تبلیغ عیله نظام" به یکسال حبس تعزیری محکوم شده است.

درخواست برگزاری دادگاه علنی توسط محتار زارعی اقدامی رو بجلو و در ادامه کبفرخواستهایی است که در چند ماه گذشته توسط اسماعیل بخشی و سپیده قلیان استارت زده شده است. ادامه مبارزه و کیفرخواستی است که توسط عظیم زاده و عبدی در سال١٣٩٥ علیه امنیتی کردن فعالیت فعالین معلمان و کارگران اعلام شده بود.

هم اکنون در سطح سراسری و در کردستان صدها نفر از فعالین اجتماعی و سیاسی و مدافعین حقوق زنان، کودکان، معلمان، دانشجویان و کارگران توسط نهادهای سرکوب از اطلاعات تا سپاه پاسداران دستگیر و در زندانهای مختلفی بگروگان گرفته شده اند.

در چند ماه گذشته در کردستان بیش از ١٠٠ نفر از فعالین عرصه های مختلف دستگیر شده اند.

دستگیری های دور اخیر به منظور جلوگیری و عدم دخالتگری فعالین اجتماعی و کارگری صورت میگیرد. این دستگیری ها برای مرعوب کردن مردم و کارگران و فعالین اعتراضات، انجام شده. جنبش کارگری و مردم برای گرفتن و دستیابی به ابتدایی ترین حقوق هایشان در ابعادی گسترده در سه سال گذشته بمیدان آمده اند. مردم و کارگران یاد گرفته اند که در صورت عدم حضور سخنگویان و فعالین اعتراضات، مبارزه را ادامه دهند و هم اکنون در بخشهای زیادی از مراکز تولیدی و کارگری در میان معلمان و بازنشسته ها و دانشجویان اعتراضات کوبنده در جریان است. جامعه از حالت و فضای دینامیک و فعال نیفتاده و جنبشی وسیع و سیاسی علیه حکومت اسلامی در جریان است.

یک عرصه مهم در شرایط کنونی مبارزه علنی ــ تعرضی و کیفرخواستهایی است که علیه امنیتی کردن حضور فعالین کارگری، معلمان و فعالین زیست محیطی و ...در جریان است.

برگزاری جلسه علنی دادگاه مختار زارعی قدم رو بجلو علیه محاکمات مخوف و علیه دستگاه کذایی قضایی حکومت اسلامی است. گامی تعرضی توسط مختار زارعی بر بستر فضای تعرضی و کیفرخواستهایی است که علیه دستگیری ها و شکنجه در جریان است.
باید از این اقدام جسورانه محتار زارعی استقبال کرد، این پیشروی را تبدیل به کارزار تعرضی برای آزادی فوری تمام دستگیر شدگان کرد. فراخوان ما این است خانواده های دستگیر شدگان با برپایی تجمع و جمع آوری امضا برای آزادی فرزندانشان و درخواست علنی بودن محاکمات آنها دست به اقدام جمعی بزنند.

در ارتباط با جلسه دادگاه علنی مختار زارعی، این جلسه علنی باید با تمهید و آسان سازی بدور از فضای امنیتی و پلیسی انجام شود. محتار زارعی باید اجازه داشته باشد از آزادی بیان، فعالیتهای سیاسی و صنفی از خود دفاع کند. باید بدور از هر نوع تهدید در ارتباط با اتهامات واهی و احکام دادگاه سنندج کیفرخواستش را بیان کند. دلائل نا حق بودن دستگیری و احکام کذایی قوه قضائیه و دادگاه ها را برملا کند.

در جلسه علنی مختار زارعی، خانواده های دستگیر شدگان باید بتوانند حضور داشته باشند. باید امکان دخالت داشته باشند، که علیه سیاست امنیتی کردن فعالیت فعالین اجتماعی، معلمان و کارگران و طرفدارت زیست محیط صحبت کنند و خواهان آزادی فوری دستگیر شدگان شوند.   

مختار زارعی باید در مصونیت قضایی قرارگیرد،   با برگزاری جلسه علنی احکام و تهدیدات دادگاه های کذایی حکومت اسلامی او را تهدید به زندان، نکنند.

نسان نودینیان
١٤ بهمن ١٣٩٧ - ٣ فوریه ٢٠١٩ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست