یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب چپ ایران (فدائیان خلق): از ادعانامه اسماعیل بخشی علیه شکنجه، حمایت می کنیم!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۷ دی ۱٣۹۷ -  ۷ ژانويه ۲۰۱۹


سرکوب و شکنجه فعالان کارگری، ممنوع!
از ادعانامه اسماعیل بخشی علیه شکنجه، حمایت می کنیم!


اسماعیل بخشی نماینده کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه، با انتشار نامه ای در صفحه اینستاگرام خود، شجاعانه علیه دستگاه شکنجه و سرکوب جمهوری اسلامی اعلام جرم کرد؛ از شکنجه شدنش در مدت بازداشت ۲۵ روزه توسط وزارت اطلاعات خبرداد و گفت «بدون دلیل یا هیچ حرفی تا سر حد مرگ» مورد «شکنجه و زیر مشت و لگد» قرار گرفته و «تا ۷۲ ساعت» در سلول خود نمی‌توانسته تکان بخورد. اسماعیل بخشی در این نامه وزیر اطلاعات را به یک مناظره تلویزیونی دعوت کرده است.

ادعانامه اسماعیل بخشی علیه دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای پیدا کرده است. ۳۴ تشکل دانشجویی برای میزبانی نشست مناظره اسماعیل بخشی و وزیر اطلاعات اعلام آمادگی کرده اند. جمعی از وکلا در نامه ای خطاب به حسن روحانی نوشتند: "شکنجه اسماعیل بخشی دردناک و مایه شرمساری است." علی مطهری نماینده مجلس هم شکنجه اسماعیل بخشی را مایه شرمساری نامیده است.

شکنجه زندانیان سیاسی توسط ارگان های امتیتی بدرازای عمر جمهوری اسلامی است. در زندان های جمهوری اسلامی، شکنجه سیستماتیک از سال های اول انقلاب دایر بوده و ده ها تن از زندانیان سیاسی زیر شکنجه های طاقت فرسا در طی چهار دهه گذشته و به ویژه در دهه ۶۰ جان خود را از دست داده و هزاران تن صدمه جسمی دیده اند. پرونده جمهوری اسلامی ننگ آور و جناینکارانه است. در دهه های قبل بیشتر فعالین سیاسی و مدنی دستگیر و شکنجه می شدند، اما با برآمد جنبش های اجتماعی و گسترش اعتراضات صنفی بتدریج بازداشت و شکنجه، شامل فعالین صنفی نیز شده است. جمهوری اسلامی با دستگیری فعالین صنفی و شکنجه آن ها می خواهد به اعتراضات صنفی پایان دهد و جلو رشد اعتراضات کارگران، معلمان و دیگر نیروهای اجتماعی را سد کند. اما در چند سال گذشته اعتراضات صنفی نه تنها کم نشده‌اند، بلکه گسترش یافته و سراسر کشور را فرا گرفته اند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ایستادگی اسماعیل بخشی نماینده مبارز گارگران هفت‌تپه را ارج می گذارد و خواهان پایان دادن به دستگیری و شکنجه فعالان سیاسی، مدنی و صنفی است. لازم است نیروهای آزادیخواه علیه سرکوب و شکنجه در زندان های جمهوری اسلامی مبارزه پیگیری را پیش ببرند. ما همراه با فعالان کارگزی ایران از حق تشکل، حق اعتراض و اعتصاب کارگران دفاع می کنیم و ایجاد تشکل های مستقل کارگری را تنها راه اعاده حقوق کارگران و تحمیل خواسته‌هایشان بر سرمایه‌داران و حکومت جمهوری اسلامی می دانیم.

هیئت سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۱۶ دیماه ۱۳۹۷ (۶ ژانویه ۲۰۱۹)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست