یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیست و ششمین روز تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز/ تداوم بی‌خبری از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۴ آذر ۱٣۹۷ -  ۵ دسامبر ۲۰۱٨


روز چهارشنبه بیست و ششمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان، مقابل دفتر نماینده علی خامنه‌ای در استان خوزستان و بازار نادری اهواز ادامه داشت. از روز گذشته حضور زنان و خانواده کارگران در این تجمعات افزایش داشته است. از سوی دیگر اسماعیل بخشی و علی نجاتی دو فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان تجمعات نیشکر هفت تپه بازداشت شده‌اند، کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌برند. ادامه اعتراضات کارگران در استان خوزستان روز جاری نیز واکنش تعدادی از مسئولین و حمایت گروه‌های مختلف را در پی داشت.

کارگران معترض در این روز نیز با حضور در مقابل استانداری خوزستان، مقابل دفتر نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در استان خوزستان و در بازار امام اهواز با سر دادن شعارهایی از جمله “فلسطین، سوریه، عامل بدبختیه”، ” مرگ بر مافیا”، “کارگر زندانی آزاد باید گردد”، “می‌ایستیم می‌میریم حقمونو می‌گیریم”، “ما کارگران آهنیم ریشه ظلمو می‌کنیم”، “نه تهدید نه زندان دیگه فایده نداره” و “نه حاکم نه دولت نیستند به فکر ملت” خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.

خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

در حالی که برخی مسئولین دولتی طی روز‌های اخیر خبر از پرداخت دو ماه از حقوق معوقه کارگران داده‌اند، به گفته منابع کارگری، کارگران تاکنون حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند و در عین حال، خبری از راه‌اندازی تولید در این واحد نیست و دو ماه حقوق معوقه تنها برای ۱۲۰ تن از کارگران پرداخت شده است.
اعتراضات هفته‌های اخیر کارگران در شهرهای مختلف کشور به ویژه استان خوزستان روز جاری نیز واکنش برخی مسئولین و حمایت گروه‌ها و سازمان‌های دیگر را در پی داشته است.
پنجاه و یک تن از وکلای دادگستری در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتراض کارگران در نقاط مختلف کشور به ویژه در استان خوزستان، ضمن اعلام حمایت از آنها، آمادگی خود را بری قبول وکالت آنها اعلام کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “با عنایت به اعتراضات اخیر کارگران نسبت به جفاهایی که در حق آنها رفته است و رسالت وکلای دادگستری در دفاع از حقوق جامعه و برقراری عدالت، ما جمعی از وکلای دادگستری ضمن حمایت از اعتراض کارگران در نقاط مختلف کشور به ویژه خوزستان، آمادگی خویش را برای اعلام وکالت از آنها اعلام می نماییم. به حکومت نیز اندرز می‌دهیم که با سرلوحه قرار دادن اصول ۲۰، ۲۲، ۲۷، ۲۸، ۲۹ و بند های ۲ و ۴ اصل ۴۳ قانون اساسی و میثاق‌ها و مقاوله نامه‌های بین‌المللی که آنها را امضاء کرده است، به جای برخورد با کارگران، به تکالیف قانونی خود در حمایت از آنها عمل کرده و به خواسته‌های به حق آنها تمکین و زمینه‌ی تحقق آنها را فراهم نماید”.

همچنین اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (URTU) نیز در فراخوان خود به کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد خواستار اقدام فوری جهت آزادی اسماعیل بخشی و علی نجاتی کارگران بازداشت شده هفت تپه و حمایت از تظاهرات کارگران ایران شده است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست