یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

گزارشی از آخرین وضعیت هوشمند علی‌پور و محمد استادقادر در بازداشتگاه اطلاعات سپاه


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۹ آبان ۱٣۹۷ -  ٣۱ اکتبر ۲۰۱٨


هوشمند علی‌پور و محمد استادقادر پس از گذشت سه ماه از زمان بازداشت و بی‌خبری طی روزهای ۶ و ۷ آبان‌ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج موفق به ملاقات با خانواده‌های خود شدند. نیروهای امنیتی در این ملاقات از امضای وکالت‌نامهای که خانواده‌ها برای آقایان علی‌پور و استادقادر آورده بودند جلوگیری کردند. این دو تن در تاریخ ۱۲ مردادماه سال جاری به اتهام «عضویت در یک حزب کرد مخالف نظام» توسط نیروهای امنیتی در شهر سقز بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای ۶ و ۷ آبان‌ماه خانواده‌های هوشمند علی‌پور و محمد استاد قادر پس از گذشت ۳ ماه از بازداشت با ایشان ملاقات کردند.
منابع نزدیک به خانواده‌های علی‌پور و استادقادر در این خصوص به هرانا گفتند: “پدر محمد استادقادر روز یکشنبه ۶ آبان‌ماه و خانواده هوشمند علی‌پور روز دوشنبه ۷ آبان‌ماه با فرزندانشان ملاقات کردند. پیش از این ملاقات وکیل این خانواده‌ها برگه وکالت‌نامه‌ای برای به عهده گرفتن وکالت هوشمند علی‌پور و محمد استادقادر به آنها داده بود تا در زمان ملاقات برای امضا به آنها بدهند که مامورین از انجام این کار جلوگیری کردند”.

هه‌ژار علیپور برادر هوشمند علیپور، پیشتر با نگارش نامه‌ای سرگشاده ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت برادر خود، به تشریح وضعیت وی و بی‌عدالتی‌هایی که پیش از این در حق او صورت گرفته، پرداخته و نوشته بود که “جمهوری اسلامی آرزوهای جوانی هوشمند را با شلاق و زندان از او گرفت. اما نباید بگذاریم که جان این جوان را هم بگیرد. از همین رو درخواست من از همه آزادی‌خواهان و سازمان‌های مدافع حقوق انسان این است که تا آنجا که در توان دارند به نجات هوشمند برخیزند و به خانواده ما برای بازگرداندن هوشمند به آغوش گرم پدر و مادر و خواهران و برادرانش کمک کنند”.

هوشمند علیپور، شهروند اهل سردشت و محمد استاد قادر اهل سقز در تاریخ ۱۲ مردادماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی به اتهام “عضویت در یک حزب کرد مخالف نظام” بازداشت شدند و اکنون با گذشت سه ماه کماکان در بازداشت هستند.

در تاریخ ۱۶ مردادماه، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش برنامه‌ای کرد که در آن این دو زندانی به نقش خود در حمله به پایگاه امنیتی واقع در سقز اعتراف می کردند.

پیشتر یک منبع نزدیک به این پرونده در گفتگو با خبرگزاری هرانا گفته بود: “وکیلی که ابتدا از جانب خانواده آقای علیپور اختیار شده بود در تماس با اداره اطلاعات شهر سنندج مطلع شد که قرار است روز ۱۲ مهر وی به دادسرای شهر سقز اعزام شود اما این قول عملی نشد. اکنون گفته‌اند که این شهروند تا دو هفته دیگر در اداره اطلاعات سنندج باقی خواهد ماند و سپس به دادسرای شهر سقز اعزام خواهد شد. اکنون نیز آقای علیپور توسط بازپرس دادسرای سقز مورد بازجویی قرار گرفته است. وکیل وی نیز عنوان کرده که تنها پس از انتقال ایشان به دادسرای سقز می‌تواند موکل خود را ملاقات کند”.

۲۱ شهریورماه امسال نیز عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به بازداشت این شهروندان و پخش اعترافات آن‌ها علیه خود در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت “در روز ۱۲ مرداد، هوشمند علیپور و محمد استادقادر در نزدیکی شهر سقز در استان کردستان توسط نیروهای امنیتی به ظن مشارکت در حمله نظامی به یک پایگاه امنیتی در آن شهر بازداشت شدند. محمد استادقادر در جریان بازداشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و زخمی شد اما از مراقبت‌های پزشکی محروم مانده است. هر دو مرد به محلی نامعلوم انتقال داده شده و از دسترسی به خانواده و وکیل محروم شدند. با توجه به ماهیت ادعای وزارت اطلاعات و اعترافات تلویزیونی پخش شده، این اتهامات ممکن است مجازات اعدام را به همراه داشته باشد”. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست