یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رکود تورمی شدید در اقتصاد ایران


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۷ مهر ۱٣۹۷ -  ۹ اکتبر ۲۰۱٨


صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود رکود تورمی شدید در اقتصاد ایران را برای سال جاری و آینده میلادی پیش‌بینی کرده است.

صندوق بین‌المللی پول در ارزیابی تازه خود می‌گوید انتظار می‌رود میزان تورم در ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۲۹.۶ درصد و رشد اقتصادی ایران به منفی ۱.۵ درصد برسد.
در ارزیابی این نهاد مالی بین‌المللی برای سال ۲۰۱۹ نیز میزان تورم ایران ۳۴.۱ درصد و میزان رشد اقتصادی منفی ۳.۶ درصد آمده است.
به گزارش رادیو فردا، این پیش‌بینی در حالی که صندوق بین‌الملل پول در سال ۲۰۱۶ میلادی رشد اقتصادی ایران را ۱۲.۵ درصد و میزان تورم را ۹.۱ درصد ارزیابی کرده بود. با این حال در سال ۲۰۱۷ میزان رشد اقتصادی ایران ۳.۷ درصد ارزیابی شده بود، گرچه پیش‌بینی نرخ تورم اندکی بالاتر از سال ۲۰۱۶ و معادل ۹.۶ درصد بود.
صندوق بین‌المللی پول ناظر بر اجرای سامانه پولی در سطح جهان است و پیش‌بینی‌های آن نیز از منابع مهم ارزیابی اقتصادی کشورهای مختلف به شمار می‌رود.
این نهاد که دفتر مرکزی آن در واشینگتن قرار دارد، نزدیک به یک سال پیش گفته بود انتظار می‌رود رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸، بالای چهار درصد باشد، آن‌هم در حالی‌که دیگر تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه رشد اقتصادی نزدیک به صفر درصد خواهند داشت.
این پیشبینی اما با بازگشت دور نخست تحریم‌ها علیه تهران و چشم‌انداز وضعیت اقتصادی ایران پس از بازگشت تحریم‌های نفتی و مالی در آبان‌ ماه، تغییر کرده‌است.
صندوق بین‌المللی پول می‌گوید انتظار می‌رود با کاهش صادرات نفت ایران در دو سال آینده وضعیت اقتصادی ایران نیز رو به افول برود، تا دوباره «در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۳ به یک وضعیت نسبتاً مثبت برسد».
همزمان اما پیشبینی رشد اقتصادی عربستان سعودی که سال پیش ۰.۹ درصد بود، انتظار می‌رود به ۲.۲ درصد در سال جاری میلادی و ۲.۴ درصد در سال ۲۰۱۹ برسد؛ نیم‌درصد بیشتر از ارزیابی قبلی.
در مجموع کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا (خاورمیانه و شمال آفریقا) در سال ۲۰۱۸ دو درصد و در سال بعد دو و نیم درصد رشد خواهند داشت. البته این رشد نیز در مجموع کم‌تر از ارزیابی قبلی‌ست.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست