یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پیروزی راست افراطی در دور اول انتخابات برزیل


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۶ مهر ۱٣۹۷ -  ٨ اکتبر ۲۰۱٨


پیروزی "ژئیر بولسونارو"، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، سمت گیری بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی را به یک نگرانی عمومی بدل کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، "ژئیر بولسونارو"، افسر پیشین ارتش برزیل و مدافع سرسخت دوره ی دیکتاتوری نظامی در این کشور، توانست یکشنبه هفت اکتبر در دور اول انتخابات ریاست جمهوری کشورش با کسب ٤۶ درصد آرا به دور دوم انتخابات راه یابد و بخت موفقیت نهایی خود را در این انتخابات افزایش دهد.
او در دور دوم انتخابات که در ٢۸ اکتبر برگزار خواهد شد به مصاف رقیب اصلی خود از "حزب کارگران برزیل"، "فرناندو حداد"، خواهد رفت که تاکنون ٢۹ درصد آرای عمومی را به دست آورده است. یازده نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری برزیل از همان دور اول از رقابت ها حذف شده اند.
دو رقیب اصلی انتخابات از جناح چپ برزیل و راست افراطی این کشور ناگزیرند برای رسیدن به پیروزی نهایی، گفتار خود را به ویژه به منظور جلب گرایش های میانه جامعه تعدیل کنند. پس از اعلام نتایج دور اول انتخابات، "سیرو گُمز"، رهبر چپ میانه‍ی برزیل، که با کسب مقام سوم بیش از ١٢ درصد آرا را به دست آورده، گفت که او به مبارزه اش در دفاع از دموکراسی و علیه فاشیسم ادامه خواهد داد.
"فرناندو حداد" که به جای "لولا دا سیلوا"، رهبر زندانی حزب کارگران برزیل - که به او اجازه ی شرکت در انتخابات داده نشد - در این انتخابات شرکت می کند، قرار است امروز دوشنبه با "دا سیلوا" ملاقات کند. در این ملاقات رهبران حزب کارگران برزیل درباره‍ی راهبرد حزب شان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.
خود فرناندو حداد پس از راهیابی به دور دوم انتخابات اظهار داشت که او قصد دارد تمام دموکرات های برزیل را برای جلوگیری از موفقیت راست افراطی در آخرین مرحله‍ی انتخابات ریاست جمهوری بسیج کند. او گفت که "خواستار طرح اجتماعی عمیقاً دموکراتیکی است که بی وقفه در پی استقرار عدالت اجتماعی باشد."
پیش از اعلام نتایج دور اول انتخابات، "ژئیر بولسونارو" مدعی شد که در شمارش آرای الکترونیکی مشکلاتی روی داده است. او مدعی شد که اگر این مشکلات پیش نیامده بود وی از همان دور اول انتخابات به مقام ریاست جمهوری برزیل دست می یافت.
بولسونارو از طرفدارانش خواسته است که در سه هفته ی پیش رو هشیار بمانند. اگر چه بر پایه ی نتایج دور اول انتخابات و غالب نظرسنجی ها ژئیر بولسونارو می تواند برنده ی نهایی انتخابات باشد، اما، پیروزی رقیب او، فرناندو حداد، از حزب کارگران برزیل، نیز غیر محتمل به نظر نمی رسد.
مهمترین شعار و موضوع انتخاباتی بولسونارو از میان بردن خشونت در برزیل به عنوان یکی از خطرناکترین کشورهای جهان است. راه حل پیشنهادی بولسونارو برای از میان بردن خشونت حمل آزادانه‍ی سلاح است و گشودن مسیر اعدام های فراقانونی است. خشونت یکی از مشکلات بزرگ برزیل است که در سال گذشته به کشته شدن حدود ۶٤ هزار نفر در این کشور منجر شد.  


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست