یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کمیته بین المللی علیه اعدام: جهان باید از بربریتی به اسم اعدام رها شود!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۵ مهر ۱٣۹۷ -  ۷ اکتبر ۲۰۱٨


بمناسبت دهم اکتبر روز جهانی علیه اعدام:
جهان باید از بربریتی به اسم اعدام رها شود!


دهم اکتبر، روز جهانی علیه اعدام، جوامع انسانی را فرامی خواند که از بربریت و توحشی به اسم اعدام خلاصی یابند. تا کنون تقریبا در دو سوم کشورهای دنیا مجازات اعدام یا لغو شده است و یا در عمل اجرا نمی شود. ولی حتی وجود یک کشور در دنیا که در آن مجازات شنیع و ضد انسانی اعدام به مورد اجرا گذاشته می شود کافیست که بشریت به خود آید و با صدای بلند و محکم خواهان لغو مجارات اعدام در همه جای دنیا شود.

اعدام به معنای سلب حق حیات از هر انسان است. هیچ دولتی حق ندارد که با نقشه قبلی و بطور عامدانه جان کسی را بگیرد و جسم و روان کسی را مورد تعرض فیزیکی و یا زیر فشار روحی قرار دهد. جامعه ای که در آن بساط آدمکشی دولتی یعنی اعدام برقرار است ارزشهای بنیادین انسانی به راحتی لگدکوب می شوند، زبان خشونت و سرکوب نرم می شود و شهروندان در ناامنی بیشتری بسر خواهند برد. اعدام بویژه در جمهوری اسلامی ابزار سرکوب و ارعاب مردم است. ابزار مجازات کسانی است که باور دیگری دارند، منقدین حکومتی هستند، از تمایلات جنیسی دیگری برخودارند، و یا کسانی که در پیشاپیش جنبش های اجتماعی به دفاع از حقوق محرومان جامعه برخاسته اند و "ساحت مقدس" این نظام زورگو و ستمگر را زیر سئوال برده اند. اعدام حتی در کشورهایی که مجرمان جنایی را مورد هدف قرار می دهد انسانی نیست چرا که نفس این توحش و قتل عمد دولتی ارزش های انسانی و حرمت انسان را پایین میاورد، ذهنیت ضد انسانی طبقه حاکم را در جامعه رواج میدهد. و بعلاوه قتل را با قتل و نابودی جواب می دهد و با کشتن مجرمین امکان اصلاح را از انسان می گیرد.

در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی، اعدام به تمام معنی یک جنایت سازمانیافته است. جمهوری اسلامی در این چهل سال دهها هزار انسان را با عناوین مختلف اعدام کرده است و خانواده های بسیاری را در غم و مصیبت از دست دادن عزیزانشان گرفتار کرده است. ایران در عین حال جایی است که با کمپین ها و مبارزات دائمی علیه اعدام، شنیع و غیر انسانی بودن انسان کشی را به همگان و حتی میلیونها نفر در دنیا نشان داده است.

جهان احتیاج به چنین کمپین هایی دارد. کمپین هایی که تپش قلب مادران و پدران را به قلب میلیونها نفر وصل میکند و تکانی عظیم و جهانی علیه این جنایت وقیحانه ایجاد میکند. کمیته بین المللی علیه اعدام مفتخر است که در خط مقدم مبارزه علیه اعدام فعالیت های مهم و چشمگیری در ایران و در سطح بین المللی به پیش برده، بارها و بارها پوزه حکومت را به خاک مالیده و عده زیادی از محکومین به اعدام را نجات داده است. کمیته بین المللی علیه اعدام در طول سالها فعالیت درخشان خود هزینه اعدام ها را برای جمهوری اسلامی بالا برده و به سنگسار یعنی جنایتکارانه ترین شکل اعدام، عملا پایان داده است. کمیته بین المللی علیه اعدام جنبشی را در ایران نمایندگی میکند که بسیار انسانی و پیشرو است و می رود تا کل جامعه را در مخالف کامل با این جنایت دولتی بسیج کند.

یکبار دیگر همه شما را فرامی خوانیم که با گسترش مبارزه علیه اعدام در ایران و کوتاه کردن دست آدمکش جمهوری اسلامی از زندگی و حیات مردم راه را برای برچیدن بساط اعدام در سطح دنیا هموارتر کنیم. اعدام قتل عمد دولتی است و باید در همه جای جهان بدون هیچ استثنا و اما و اگری به آن پایان داده شود.

کمیته بین المللی علیه اعدام
۱۴ مهر ۱۳۹۷- ۶ اکتبر ۲۰۱۸ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست