یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

"پس پرده"های یک سناریو پرمخاطره - ایرج فرزاد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۴ مهر ۱٣۹۷ -  ۶ اکتبر ۲۰۱٨


مراسم یادبود رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی در کلن آلمان، ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۸، “پس پرده” یک نمایش و سناریو بود که دستکم از سال ۲۰۱۵ بروی صحنه رفته و نوشته شده بود.
JACK PETSCH خبرنگار بخش “پنتاگون” در AL- MONITOR عنوان گزارش خود(دوم اکتبر ۲۰۱۸) را چنین تعریف کرده است:
“یک گروه کرد ایرانی بعنوان لابی کنگره و دولت ترامپ ثبت شد”
این گروه که به نام “حزب کومه له کردستان شرقی” خود را به پنتاگون شناسانده است، همان سازمان زحمتکشان تحت رهبری عبدالله مهتدی است.
“گزارش” خبربگار پنتاگون، سابقه تلاشهای مهتدی و هجری (دبیر کل حزب دمکرات کردستان) برای کاندید کردن خود در نقشه های “رژیم چینج” را به سال ۲۰۱۵ برمیگرداند، زمانی که مهتدی را “دیده اند” که با سناتورهای حزب جمهوری خواه TED CRUZ و LOUIE GOHMERT از ایالت تکزاس، DANA ROHRABACHER و ED ROYCE از کالیفرنیا و این آخری رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، عکس یادگاری گرفته است؛ و مصطفی هجری هم در “جریان سفر تابستانی” به آمریکا تمایل عمیق خود را به آن برنامه ها بویژه پس از خروج یکجانبه ترامپ از “برجام” به اطلاع مقامات آمریکائی رسانده بود. “صلاح بایزیدی”، از “اعضاء رهبری حزب کومه له” صراحتا تاکید کرده است که تلاش سازمان متبوع او برای جلب حمایت نهادهای “رژیم چینج” تماما “داوطلبانه” و به اختیار خود آنها است.
اما وقتی ما نمایش این “پس پرده” ها را در “مراسم یادبود” روز ۲۲ سپتامبر در کلن دیدیم و به “سخنرانی” عبدالله مهتدی گوش دادیم، مستمعین، و سخنرانان شیفته و شیدایِ سخنان و موضع “کاک عبدالله” ، در مقام ستایش و تمجید و تکریم برآمدند. انگار به چشم خود و جامعه و مردم ایران خاک میپاشیدند. یا از سر “ساده اندیشی” و یا خامی سیاسی، متوجه نشدند که در پیش پرده واقعی تر، “حزب” متبوع “کاک”ها مهتدی و هجری , به عناصر و مهره های رژیم چینج و سپردن تعهد در جهت تبدیل شدن به ابزار “سناریو سیاه”، فی الحال به مرحله اجرائی در آمده بودند؟ متوجه نشدند که انگار “کاک عبدالله” رگ خواب مستمعین ساده اندیش اهداف پنهان خویش را یافته است، که داشت بر اهمیت بنا نهادن “یک نهاد، یک مرکز و یک محل” برای پشتیبانی “سراسری” از “کردها” و ” اقلیت های قومی عرب، بلوچ .. و دیگر اقلیت های مذهبی”، تاکید میکرد؟ انگار او به قدرت و جاذبه افسون کننده “بازوی پیشمرگ کردها"، و “کارائی” تحریک و بسیج تعصّبات و جهالت و پیشداوریهای قومی و مذهبی “برای عبور از جمهوری اسلامی” در ذهن مخاطبین خود، بیش از حد واقف و آگاه بود!
انتظار از کسانی که خود را “دمکراسی خواه” و مدافع “مدنیت” جامعه ایران و مبارزات “مدنی” مردم ایران مینامند، و عمل کردن به گفته ها و ادعاهایشان؛ بیشتر از این شلختگی سیاسی بود که از خود به نمایش در آوردند. این حدّ از “خامی” سیاسی و این حدّ از بی مسئولیتی سیاسی در قبال نقشه ها و سناریوهای پیچیده پنتاگون و دوائر رژیم چینج سیا و وزارت خارجه آمریکا از جانب مستمعین خاموش؛ و “همدلی” با سخنان “کاک عبدالله”، براستی شگفت انگیز و باور نکردنی است.
زندگی و سرنوشت مدنیت جامعه ایران را بازیچه فرض نکنید دوستان عزیز!
گزارش JACK PETSCH را همزمان که به بیعت خود با سخنان “کاک عبدالله” در مراسم ۲۲ سپتامبر کلن، به دقت و وسواس دوباره گوش میدهید، بخوانید. تصور نمیکنم بخاطر “گاف” بزرگی که دادید، و بخاطر آن لاقیدی و لاابالیگری سیاسی که از خود بروز دادید، شبها راحت بخوابید.

لینک گزارش Jack Petsch:
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2018/10/kurdish-rebels-anti-iran-lobbying.html

این نشد دوستان نازنین! قدری تامل “نجبگان” گرامی! اندکی احساس مسئولیت در برابر خطر فروپاشی شیرازه مدنی جامعه ایران!

۵ اکنبر ۲۰۱۸
iraj.farzad@gmail.com


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست