یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعتصاب سراسری رانندگان و کامیونداران به حمایت گسترده نیازمند است - رحمان حسین زاده


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱٣ مهر ۱٣۹۷ -  ۵ اکتبر ۲۰۱٨


در دومین هفته اعتصاب سراسری و قدرتمند رانندگان کامیون و کامیونداران بسر می بریم. به همه شرکت کنندگان، فعالین و سازماندهدگان این اعتصاب بزرگ درود میفرستیم. نبردی بزرگ و یک صف آرایی تعیین کننده در سراسر کشور مستقیما بین رانندگان و کامیونداران زحمتکش و جمهوری اسلامی در جریان است. کل هیئت حاکمه جمهوری اسلامی ترسان و نگران برای مقابله و به شکست کشاندن این اعتصاب سراسری و گسترده بسیج شده اند. ترفندهای دولت روحانی و بازداشتهای وسیع رانندگان، شگردها و اقدامات سپاه پاسداران برای شکستن اعتصاب، تهدیدهای قوه قضائیه به اعدام و مجازاتهای سنگین از جانب رئیس جانی این دستگاه مخوف، نشانه های ترس و نگرانی و عجز نظام سیاه و ضربه پذیر جمهوری اسلامی است. در مقابل تهدید و بازداشت و توطئه های جمهوری اسلامی، عزم و اراده کم نظیر و متحد و همبسته رانندگان و کامیونداران در نزدیک به ۳۰۰ شهر ایران و در پایانه ها و محورهای اصلی صنعت حمل و نقل ، گسترش هر روزه اعتصاب و ابتکارات جدید،عمق حق طلبی و مبارزه جویی این بخش مهم اردوی کار ایران را نشان میدهد. واقعیت اینست نگاهها به حاصل این اعتصاب و نبرد بزرگ خیره شده است. پیروزی و یا ناکامی این اعتصاب، پیروزی و یا ناکامی کل اردوی کار ایران و جنبش حق طلب مردم ایران محسوب میشود. نباید بگذاریم، جمهوری اسلامی هم طبقه ایها و همسرنوشتان ما را درصنعت حمل و نقل به عقب نشینی وادار کند. لذا صف وسیع مردم حق طلب و اردوی کار ایران برای به پیروزی رساندن اعتصاب سراسری و بزرگ رانندگان و کامیونداران باید آستینها را بالا بزنیم.

حمایتهای تاکنونی کافی نیست!؟
این اعتصاب قدرتمند تاکنون با حمایتهایی در داخل کشور و در سطح بین المللی روبروشده و به اطلاع عموم رسیده است. قدر حمایتهای تاکنونی را باید دانست و میدانیم. اما کافی نیست. درست همانطور که جمهوری اسلامی و صف دشمنان این اعتصاب با همه قدرت برای ناکام کردنش بسیج شده اند، ما هم، صف مردم حق طلب، طبقه کارگر و بخشهای مختلف اردوی کار ایران برای به پیروزی رساندن اعتصابمان میتوان و باید حمایت عملی و موثر و مبتکرانه را گسترش دهیم. در اقدامی قابل توجه چند تشکل و نهاد کارگری در داخل کشوراعلامیه مشترک حمایتی را منتشر کرده اند، اما فورا این سئوال مطرح میشود، چرا شاهد اقدام حمایتی مشترک و موثرتر دیگر نهادها و کانونهای مدافع حقوق کارگر، نهادها و کانونهای مبارز و حق طلب در دیگر جنبشهای اجتماعی رادیکال و بخشهای معترض جامعه نیستیم. مهمتر از حمایت رشته ها و مراکز کارگری وسیع، به ویژه مراکز کلیدی کارگری خبری نیست!. جای حمایت موثر جنبش معلمان، پرستاران و بازنشستگان، زنان، دانشجویان ونسل جوان خالی است!. نیروهای چپ و کمونیست مشترکا هنوز اقدامات موثر را در داخل و خارج کشور در دستور نگذاشته اند!. کسب حمایتهای گسترده ازسازمانهای کارگری در سطح جهان، از احزاب و سازمانهای مترقی و چپ در ابعاد تاثیرگذار کانالیزه و جاری نشده است. در همه این عرصه هایی که اشاره شد، میتوان و باید جنبید و کاری کرد. ظرفیتهای وسیع حمایت و قدرتمند کردن اعتصاب سراسری رانندگان کامیون را تقویت کرد. نباید فرصت را از دست داد. انتظار و فراخوان ما اینست رهبران و فعالین بخشهای مختلف جنبش کارگری و دیگر جنبشهای رادیکال اجتماعی در داخل، نهادها و تشکلهای کارگری و حق طلب، به هرنحوی که میتوانند، حمایت موثر و مشترک از اعتصاب کامیونداران و رانندگان را سازمان دهند. نیروهای چپ و کمونیست و نهادها و کانونهای مدافع حقوق کارگر در داخل و خارج کشور اقدامات و ابتکارات مشترک لازم را گسترش دهیم و ما به سهم خود برای ایجاد تحرک لازم در این زمینه میکوشیم.
سخن آخر اینکه، علاوه بر موثربودن این حمایتها، اما شرط اصلی پیروزی اعتصاب بزرگ رانندگان کامیون و کامیونداران، اولا در گرو گسترش این اعتصاب به دیگر شهرها و پایانه ها و محورهایی است که هنوز به اعتصاب نپیوسته اند. ثانیا و مهمتر حفظ اتحاد و انسجام و همبستگی کل رانندگان و کامیونداران اعتصابی است. ایجاد و محکم کردن اتحاد و تشکل در صفوف اعتصاب جاری کلید مسئله است. رهبران و فعالین اعتصاب در بطن این نبرد جاری میتوانند پرچمدارایجاد شوراهای رانندگان و کامیونداران در سطح پایه و سراسری در این رشته مهم اردوی کار باشند. با اتکا به قدرت اتحاد و تشکل پایدار، تحقق خواسته های خود و آزادی فوری همه همکاران دستگیرشده را میتوانند ممکن سازند.

پیروز باد اعتصاب قدرتمند رانندگان و کامیونداران سراسر کشور


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست