یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اتحاد فدائیان خلق: اعدام زینب سکانوند را محکوم می کنیم


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۲ مهر ۱٣۹۷ -  ۴ اکتبر ۲۰۱٨


بر اساس اخبار «وب سایت حقوق بشر در ایران» بامداد سه شنبه ۱۰ مهر، زینب سکانوند لکران متهم به قتل همسر ، همراه با دو زندانی دیگردر زندان ارومیه، با اجرای حکم قصاص، اعدام شدند.
زینب از اسفند ماه ۱٣۹۰ در سن ۱۷ سالگی به اتهام قتل همسرش بازداشت شده ونزدیک به ۷ سال بود که در زندان بسر می برد. او که در ۱۵ سالگی ازدواج کرده بود، طی دو سال زندگی مشترک ، بکرات مورد خشونت های جسمی و روانی همسرش قرار گرفته بود.
بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل که قبلا راجع به خطر اعدام زینب سکانوند هشدار داده بود، وی در هنگام دستگیری بمدت یک ماه تحت شکنجه جسمی و روانی قرار گرفته بود تا به قتل همسرش اعتراف کرده و مسئولیت آن را بر عهده بگیرد. مطابق همین گزارش، او در مراحل اولیه تشکیل پرونده، تا زمان آخرین جلسه دادگاهش در سال ۱٣۹٣ ، دسترسی به وکیل مدافع نداشته است.
زینب سکانوند اولین زندانی نیست که با اتهام واهی و یا واقعی قتل در سنین نوجوانی( کودکی)، در ایران اعدام می شود. در قانون مجازات اسلامی در ایران که بر اساس «شریعت» تنظیم شده است، سن مجازات کیفری برای پسران ۱۵ و برای دختران ۹ سال می باشد! و این در حالیست که حکومت اسلامی از امضا کنندگان «کنوانسیون بین المللی حقوق کودک» که در آن سن مجازات کیفری ۱٨سال تعیین شده است ، می باشد.
سرگذشت درد ناک زینب ، زندگی و اعدام او تنها یک نمونه از سرگذشت و زندگی هزاران زنی میباشد که در ایران هر روزه مورد خشونت های جسمی و روانی در عرصه خانواده و جامعه قرار میگیرند. هر چند ،خشونت بر علیه زنان قبل از استقرار حکومت اسلامی نیز در ایران وجود داشته اما این حکومت جنایت کار و بخصوص زن ستیز، طی ۴۰سال حیات ننگین خود، با تدوین و تصویب قوانین اسلامی ، تبعیض و خشونت را علیه زنان نهادینه کرده است. طی چند دهه اخیر ودر شرایطی که در بسیاری از کشور های جهان، بواسطه مبارزات فمینستها ،فعالین حقوق زنان، جامعه مدنی و دولتها، قوانین بسیاری در مبارزه با خشونت بر علیه زنان تصویب شده و در جهت کاهش این ناهنجاری اجتماعی تلاش می شود، در ایران اما خشونتهای حکومتی بر علیه زنان عملا باعث شده است که خشونت هایی که درعرصه خانواده بر زنان اعمال می شود،نیز ابعاد وحشتناک و کم سابقهای پیدا کنند.

حکم اعدام پاسخی است غیر انسانی و خشونت بار به جرائم اجتماعی و باید اعدام از احکام قضائی برای همیشه حذف شود.
ما احکام ضد بشری دستگاه قضائی اسلامی و اعدام‌های فله‌ای را محکوم می‌کنیم و از همه جریانات سیاسی، آزادیخواهان و بشردوستان و فعالین حقوق بشر می‌خواهیم که برای لغو حکم اعدام در ایران و خارج کردن این حربه مرگبار از دستان این رژیم قرون وسطائی مبارزه خود را دو چندان کنند.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
۱۱ مهر ۱٣۹۷ - ٣ اکتبر ۲۰۱٨


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست