یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب کمونیست کارگری: اعتصاب رانندگان به ۲۸۲ شهر گسترش یافت


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۲ مهر ۱٣۹۷ -  ۴ اکتبر ۲۰۱٨


روز ١١ مهر دامنه اعتصاب سراسری رانندگان کامیون به ٢٨٢ شهر رسید. دست اندرکاران حکومت در اراک پلاک بسیاری از کامیونهای اعتصابی را کنده اند اما با وجود این هیچ راننده ای حاضر به بار زدن نشده است. رژیم با صحنه سازی های مختلف سعی میکند نشان دهد که در جاهایی اعتصاب شکسته شده است، اما رانندگان کامیون با گذاشتن عکس و فیلم نشان میدهند که این شایعات بی پایه است و در مورد آن به همکارانشان هشدار میدهند. اکنون در میان کارگران و در همه جا از اعتصاب رانندگان سخن گفته میشود و مردم با آنها همراهی نشان میدهند. این اعتصاب در سطح جهانی نیز در رسانه های مختلفی انعکاس یافته است. دست اندرکاران حکومت هیاهوی زیادی بر سر اینکه لاستیک در اختیار رانندگان گذاشته شده است براه انداخته اند اما عملا خبری از آن نیست. اخبار لحظه به لحظه این اعتصاب در گروههای تلگرامی رانندگان کامیون انعکاس می یابد و حرف آنها اینست که تا خواستهایشان پاسخ نگیرد به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. این اعتصاب از اول مهرماه شروع شده است.

رانندگان کامیون خواستهای اعتراضی خود را در هفده بند اعلام کرده اند. اساس اعتراض رانندگان به درآمدها و حقوقهای زیر خط فقر است. رانندگان به فساد و چپاول در سیستم حمل و نقل، عوارض سنگین اتوبانها، قیمتهای سرسام آور قطعات یدکی، رشوه خواری ماموران راهنمایی و رانندگی، تعیین کمیسیونهای کمر شکن توسط شرکتهای حمل و نقل، اختلاس و یکه تازی پایانه های حمل و نقل و رشوه گیری و زیر میزی و یکه تازی دلالان و واسطه ها اعتراض دارند. کل سیستم فاسد موجود باعث شده است که رانندگان علیرغم کار سخت و زیان آور از درآمدی بسیار پایین و زیر خط فقر در شرایط گرانی فزاینده برخوردار شوند.

رژیم اسلامی در هراس از گسترش دامنه اعتصاب قدرتمند رانندگان کامیون به سایر بخش های جامعه، به سرکوب و تهدید و دستگیری متوسل شده است. تا کنون ١٥٠ نفر از رانندگان بازداشت شده اند. اما رانندگان اعلام کرده اند که با قدرت اعتصابشان، همکاران خود را آزاد خواهند کرد. رانندگان با نصب بنرهایی بر روی کامیونهای خود و شعار "درد ما درد شماست، از ما حمایت کنید"، از بخش های مختلف جامعه خواستار پشتیبانی شده اند. اعتصاب رانندگان تاکنون از حمایت وسیع بخش های مختلف مردم برخوردار شده است. در برخی مناطق اهالی محل همراه با رانندگان مانع حرکت تریلی های حامل بار و اسکورت های دولتی شده اند.

حزب کمونیست کارگری همگان را به حمایت وسیع از اعتراضات و خواستهای رانندگان کامیون فرا میخواند. تمامی رانندگان دستگیر شده باید فورا آزاد شوند.

حزب کمونیست کارگری ایران
١٠ مهر ۱۳۹۷، ٢ اکتبر ۲۰۱۸ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست