یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فاز جدید ترور مخالفان در خارج از کشور و ضرورت مقابله - قادر وریا


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۱ مهر ۱٣۹۷ -  ٣ اکتبر ۲۰۱٨


طی چند سال اخیر، علاوه بر ترور و بمبگذاری و موشکباران علیه فعالان و قرارگاههای احزاب کردستان ایران واقع در اقلیم کردستان که متاسفانه شهادت و زخمی شدن دهها تن از مبارزان وابسته به حزب دمکرات کردستان و احزاب و سازمانهای دیگر را در پی داشته است، چندین عملیات و فعالیت تروریستی در کشورهای اروپایی توسط عوامل رژیم جمهوری اسلامی و نهادها و اشخاص ظاهرا در هیآت دیپلماتیک، صورت گرفته است. متاسفانه برخی از این فعالیتها موفقیت آمیز بودهاند و جان تنی چند از مخالفان در تبعید این رژیم را گرفتهاند. خوشبختانه شماری از آنها هم توسط پلیس و دستگاههای امنیتی برخی کشورها از جمله هلند فرانسه، بلژیک و آلمان، رصد و برملا شده و دستگیری شماری از مجریان و دست اندرکاران این رشته فعالیتهای تروریستی را- که وابستگی آنها به سفارت و نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران انکار ناپذیر است- در پی داشته است. در کشور هلند در عرض ٢-٣ سال گذشته دو تن توسط تروریستهای وابسته به این رژیم از پای در آمدهاند: ١- علی معتمد، در دسامبر ٢٠١٥ و ٢- احمد مولا ابوناهض «مشهور به احمد نیسی» ٨ نوامبر ٢٠١٧. اخیرا نیز ویدیوی یکی از فعالین سیاسی بلوچ ، بشدت زخمی و مصدوم به نام   محمد رضا نارویی در شبکههای اجتماعی پخش شده است که مدعی است، طبق نقشه طرحریزی شده به محلی مورد نظرمهاجمان، کشانده شده و با اسلحه و چاقو مورد هجوم اوباشان وابسته به جمهوری اسلامی قرار گرفته است که نهایتا توانسته است از مرگ رهایی یابد.

اما اخباری که در مورد نقشه بمبگذاری تروریستهای وابسته به این رژیم در مراسم سالانه تابستان گذشته سازمان مجاهدین خلق ایران، منتشر و به رسانهها درز کرده است، نشان از وسعت طرح و همدستی و شرکت سفارتخانهها و کنسولگریهای جمهوری اسلامی در چند کشور اروپایی دارد. تردیدی نیست که چنین نقشههایی، تنها با برنامهریزی وهماهنگی در بالاترین سطوح دولتی و حکومتی امکان پذیر است. اخراج یا دستگیری برخی وابستههای به ظاهر دیپلماتیک رژیم ایران توسط پلیس چند کشور اروپایی و استرداد آنها به کشور مربوطه، همچنین صدوردستور تعطیلی شماری از مراکز وابسته به جمهوری اسلامی در این کشورها به دلیل مشارکت در فعالیتهای تروریستی، همه اینها در کنار تهدیدات پی در پی فرماندهان سپاه پاسداران و مقامات امنیتی و دستگاههای جاسوسی و سرکوبگر رژیم علیه مخالفانشان درهر محل و نقطهای که باشند، همگی حاکی از فعال شدن دوباره تروریسم دولتی جمهوری اسلامی علیه مخالفان این رژیم در خارج از کشور می باشند.

چنین به نظر میرسد، تروریسم دولتی رژیم ایران که با صدور حکم تاریخی دادگاه برلین در سال ١٣٧٦ و پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک آن، فعالیتهای خود در کشورهای اروپایی را موقتا متوقف کرده بود، چند سالی است دوباره فعال گشته است. این واقعیت باید هم برای بعضی از کشورهای اروپایی که در دهه ٩٠ میلادی جولانگه تروریستهای وا بسته به جمهوری اسلامی بودند، هم برای فعالان سیاسی ایرانی مقیم این کشورها، زنگ خطری جدی باشد. آنچه پیداست فاز جدید فعال شدن تروریسم دولتی جمهوری اسلامی و ترورهای اخیر امسال و سالهای اخیر، چه در کردستان عراق و چه در کشورهای اروپایی، چندان مورد توجه رسانههای فارسی زبان خارج از کشور قرار نگرفته است. به همان ترتیب، احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی و کنشگران و فعالین سیاسی و حقوق بشری خارج از کشور نیز، آنگونه که لازم است، به آن نپرداختهاند و پیشنهاد یا برنامهای جهت همکاری و اقدام مشترک به منظور افشای زوایا، اهداف وکارکرد فاز جدید تروریسم دولتی رژیم ایران و چگونگی رویارویی با آن مطرح نساختهاند. وقت آن فرا رسیده است به مدد تجارب برپایی کمیتههای ضد ترور در دهه ٩٠ میلادی و همکاری احزاب و سازمانهای اپوزیسیون و فعالان سیاسی و حقوق بشری دراین زمینه در آن دوره، یکبار دیگر دست به دست هم داده و اروپا و هر کشور و سرزمینی که جمهوری اسلامی قصد ترور مخالفانش در آنجا را دارد، به میدانی جهت افشای تروریسم دولتی رژیم ایران و فراخواندن نهادهای ذیربط و افکار عمومی مردم آن کشورها به مقابله با آن تبدیل سازیم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست