یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در اعتصاب عمومی کردستان، حداقل ۱۶ نفر دستگیر شده اند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۲ شهريور ۱٣۹۷ -  ۱٣ سپتامبر ۲۰۱٨


در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد، روز چهارشنبه ۲۱ شهریور، چندین شهر در استان‌‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی صحنه اعتصاب عمومی بود. این اعتصاب و شرایط امنیتی حاکم نهایتا به بازداشت تعدادی از فعالان مدنی در شهرهای سنندج، مریوان، اشنویه، سردشت و روانسر منتهی شد. نیروهای امنیتی برای مقابله با اعتصاب از طریق علامت‌گذاری مغازه‌های بسته که به نوعی تهدید تعبیر می‌شد اقدام کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مناطق کردنشین که به‌خصوص پس از اعدام‌های مورد اشاره و سپس بمباران مقر دو حزب کردی در منطقه اقلیم کردستان شرایط امنیتی را تجربه می‌کند، در ۴۸ ساعت گذشته صحنه بازداشت تعداد زیادی از فعالین مدنی یا سیاسی این مناطق بوده است.

روز چهارشنبه، خالد حسینی فعال کارگری که طی روز سه‌شنبه توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود، همراه با مظفر صالح‌نیا و مختار زارعی که روز چهارشنبه در این شهر بازداشت شدند، پس از صدور قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند.

اسامی بازداشت شدگان روز چهارشنبه در شهر مریوان «مسلم بهرامی»، «سوران دانشور»، «آرام فتحی»، “محمد ازکات”، “دلیر روشن”، “احمد تبیره”، “نیشروان رضایی”، “نوشیروان خوشنظر”، “آرام امانی”، “احسن پرتوی” گزارش شده است.

“رشید ناصرزاده” اهل شهر اشنویه دیگر بازداشت شده در این روز است که ساعاتی پس از بازداشت با تودیع قرار آزاد شد.

«جعفر رسول‌پور» طی روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور در شهر سردشت و «باقر صفری» شهروند ۶۰ ساله نیز روز چهارشنبه در شهر روانسر کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، در پی اعدام سه زندانی سیاسی کرد به نام‌های “رامین حسین پناهی”، “لقمان مرادی” و “زانیار مرادی” برخی احزاب اپوزیسیون کرد با صدور اطلاعیه‌ای از اعتصاب در منطقه کردستان عراق طی روزهای آینده در اعتراض به اجرای این حکم خبر دادند.

طی روز گذشته اهالی بسیاری از شهرهای کردنشین ایران نیز در اعتراض به اعدام این سه زندانی سیاسی کرد و همچنین هدف موشک قرار دادن مقر احزاب اپوزوسیون کردستان توسط سپاه پاسداران در روزهای اخیر دست به اعتصاب عمومی زدند. نیروهای امنیتی نیز در واکنش به این اقدام ضمن بازداشت گسترده فعالین و شهروندان معترض اقدام به تهدید و نشانه‌گذاری روی مغازه‌های بسته معترضین جهت شناسایی در روزهای آتی کرده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست