یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

راهپیمایی بزرگ جدائی‌طلبان کاتالونیا یک سال پس از همه پرسی استقلال


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۰ شهريور ۱٣۹۷ -  ۱۱ سپتامبر ۲۰۱٨صدها هزار نفر از جدایی‌طلبان کاتالونیا روز سه‌شنبه یازدهم سپتامبر برای اولین بار از زمان همه‌پرسی جدایی این منطقه از اسپانیا در خیابان‌های بارسلون حاضر شدند و «روز کاتالونیا» را جشن گرفتند.

کارلس پوجدمون و کیم تورا از رهبران کاتالونیا که پس از برگزاری همه پرسی سال گذشته از سوی دولت مرکزی از مقام خود برکنار و از کشور خارج شدند، از مردم این منطقه خواستند تا با شرکت در راهپیمایی، نشان دهند که همچنان مایل به جدایی از اسپانیا هستند.

کیم تورا روز دوشنبه در یک پیام تلویزیونی گفت: «دولت ما برای به واقعیت رساندن جمهوری (کاتالونیا) متعهد شده است.»
حامیان استقلال کاتالونیا در سال‌های اخیر در روز ملی «دیادا»، سالروز شکست استقلال طلبان این منطقه در سال ۱۷۱۴ راهپیمایی برگزار می‌کنند.

به گزارش یورو نیوز، ارتش کاتالونیا که ابتدا در حمایت از امپراطوری هابسبورگ برای به دست آوردن تخت پادشاهی اسپانیا می‌جنگید نهایتا در تاریخ یازده سپتامبر سال ۱۷۱۴ در مقابل ارتش فیلیپ پنجم، پادشاه اسپانیا در محاصره بارسلون شکست خورد. بدین صورت بود که این منطقه نظام قانون اساسی مستقل خود را از دست داد.

بیست و هفتم سپتامبر سال گذشته میلادی، دولت کاتالونیا همه پرسی استقلال این منطقه از کشور اسپانیا را تحت فشار شدید دولت مرکزی و حضور نیروهای پلیس و ضد شورش اسپانیا برگزار کرد اما مادرید این همه‌پرسی را مخالف قانون اساسی اعلام کرده و نتایج آن باطل خواند.

دادگاه عالی اسپانیا، کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا را به همراه ۱۳ نفر از یاران و همکاران وی احضار کرد تا در خصوص برگزاری همه‌پرسی استقلال و جدایی‌طلبی شهادت دهند اما وی که به بلژیک سفر کرده بود به کشور بازنگشت.

نکته کلیدی در رویداد امسال جشن «دیادا»، روبان‌های زردی است که به نشانه ۹ سیاستمدار و فعال جدایی طلب کاتالونیا که در زندان به سر می‌برند، در جای جای شهر دیده می‌شود.

آخرین نظرسنجی که در ماه ژوئیه در این منطقه صورت گرفت نشان می‌دهد که ۴۶/۷ درصد مردم کاتالونیا مایل به جدایی از اسپانیا هستند و ۴۴/۹ درصد آنها هیچ تمایلی برای استقلال از دولت مرکزی ندارند.

کاتالونیا یک پنجم تولید داخلی اقتصاد اسپانیا را تامین می‌کند و منطقه‌ای خودمختاری است که قوانین آموزش و بهداشت مستقل و همچنین نیروی پلیس مستقل از دولت مرکزی دارد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست