یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب چپ ایران (فدائیان خلق): اعلام آمادگی متقابل، پاسخ مناسب به مذاکره ی بی قید و شرط


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱٣ مرداد ۱٣۹۷ -  ۴ اوت ۲۰۱٨


دونالد ترامپ در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد که آماده است بدون پیش شرط و از موضع برابر با مقامات ایرانی دیدار کند. پیش از این "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره با ایران، ۱۲ شرط را تعیین کرده بود. اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره بدون پیش شرط با مقامات ایران، امکان دیپلماتیکی را فراهم آورده است تا مناسبات ایران و امریکا را از مسیر بی چشم انداز کنونی به مجرائی برای کاهش تنش ها هدایت کرد. سران حکومت ایران تا کنون از مذاکره با دولت ترامپ سرباز زده اند. دستاویز دیپلماتیک آن ها در گریز از مذاکره با امریکا، اعلام خروج یکجانبه امریکا از برجام توسط ترامپ و پیش شرط های ۱۲ گانه پمپئو بود.
اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره‍ی بدون قید و شرط این پرسش را برمی انگیزد که آیا این رویکردی واقعی است یا کوششی برای تغییر افکار عمومی به نفع خود و انزوای جمهوری اسلامی نزد دیگر  قدرت های معترض به خروج امریکا از برجام. اقدام پمپئو، تنها ساعاتی پس از اعلام ترامپ که ضمن حمایت از او، شروطی کلی را برای مذاکره پیش کشید، به تردیدها در این باره دامن می زند. قطع نظر از نیات ترامپ و دولت او، پاسخ مناسب به اعلام آمادگی ترامپ، اعلام آمادگی متقابل برای مذاکره‍ی بدون قید و شرط است.

اگرچه تا کنون حسن روحانی در مورد دعوت به مذاکره بدون پیش شرط ترامپ سخنی برزبان نرانده، ولی اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر اینکه "مذاکره شرایط و الزاماتی دارد که تا کنون در گفتار و رفتار آقای ترامپ و همکارانش نشانه ای از آن دیده نشده است" به معنی پاسخ منفی دولت روحانی به پیشنهاد ترامپ تلقی شده است. به علاوه گشوده ماندن میدان برای تاخت و تاز کسانی چون فرمانده‍ی سپاه، می رود تا این امکان دیپلماتیک را نه تنها منتفی بلکه به موجبی برای تشدید تنش و تخاصم تبدیل کند.
دور اول تحریم‌ها چند روز دیگر و دور دوم تحریم ها، شامل صدور نفت ایران، از ۳ ماه دیگر شروع خواهد شد. تحریم های اقتصادی تا کنون ضربات کاری به اقتصاد کشور و به زندگی کارگران، زحمتکشان و لایه های میانی جامعه زده است. بی تردید شروع دور اول و دوم تحریم تحریم های اقتصادی دولت ترامپ و پیشبرد سرسختانه آن ها، اقتصاد کشور ما را فلج و در وضعیت فوق العاده دشواری قرار خواهد داد.

جمهوری اسلامی چهار دهه است که با تلفیق دین و دولت و صدور انقلاب اسلامی، مناسبات ایران با جهان را تخریب نموده و منافع مردم کشور را نادیده گرفته است. این حکومت همواره با ماجراجوئی خطر درگیری نظامی را افزایش داده است. عادی سازی مناسبات ایران با جهان و برقراری رابطه با همه کشورها در گرو عقب نشینی جمهوری اسلامی از سیاست خارجی تنش‌زا و ماجراجویانه تاکنونی است. در حال حاضر نیز با روی کار آمدن ترامپ، محاصره اقتصادی ایران تشدید و خطر جنگ افزایش یافته است. راه حل پایه ای برای برون رفت از وضعیت فعلی به رسمیت شناختن حقوق و آزادی های مردم ایران و استقرار حکومتی دموکراتیک به جای جمهوری اسلامی است.
اما در حال حاضر با دعوت ترامپ، فرصت مناسبی برای مذاکره بدون پیش شرط و از موضع برابر پیش آمده است. فرصت گفتگو و مذاکره نباید از دست رفته و به مانند گذشته در بدترین شرایط تصمیم به مصالحه گرفته شود. جمهوری اسلامی با پاسخ منفی به ترامپ و امتناع از مذاکره، کشور ما را به سوی تحریم های کمرشکن، فلج  شدن اقتصاد کشور، افزایش تورم، فقر و بیکاری، راه افتادن سیل جدید مهاجرت و تشدید بحران های موجود سوق می دهد. تحریم ، زندگی گروه های وسیعی از مردم را به فلاکت بیشتری می کشاند.
به نظر ما باید برای مذاکره بدون پیش شرط با ترامپ اعلام آمادگی کرد. دیدار و مذاکره به نفع منافع ملی و مردم کشور ما است. ما از سازمان ها و فعالین سیاسی می خواهیم علیه امتناع سران حکومت ایران از مذاکره مستقیم با امریکا برای پایان دادن به اختلافات و عادی سازی روابط دو کشور و بخصوص تهدید فرمانده سپاه موضع بگیرند و پیآمدهای فاجعه بار آن را افشا کنند.

هیئت سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۱۲ مرداد ۱۳۹۷ (۳ اوت ۲۰۱۸) 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست