یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

شاپرک شجری زاده از ایران خارج شد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۰ تير ۱٣۹۷ -  ۱۱ ژوئيه ۲۰۱٨


کمپین حقوق بشر در ایران خبر داد شاپرک شجری‌زاده، یکی از زنانی که در محلی عمومی در اعتراض به حجاب اجباری، روسری خود را از سر برداشت و به دو سال حبس تعزیری و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم شد، پیش از صدور حکم ایران را ترک کرده است.

شجری‌زاده در حساب اینستاگرام خود حکمی را که به اتهام «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» در شعبه ۱۰۸۹ دادگاه کیفری استان تهران توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شده است را رد کرد.

هادی قائمی مدیر کمپین گفت: «مقامات ایرانی با نقض شدید تعهدات بین‌المللی خود در مورد آزادی ابراز عقیده استبداد فرهنگی خود را به نماش می‌گذارند.»

او اضافه کرد: «هر حکمی که برای اعتراض مسالمت‌آمیز صادر شود، سواستفاده از قدرت است که باید توسط جامعه بین‌المللی محکوم شود.»

شجری‌زاده در ویدیوی که مسیح علی‌نژاد، به وجود آورنده کمپین چهارشنبه‌های سفید بر ضد حجاب اجباری در صفحه توییتر خود منتشر کرد، گفت که او کشور را ترک کرده است،‌ او گفته است احساس می‌کند مقامات «پرونده سازی» بر علیه او کرده‌اند و «در ایران احساس امنیت نمی‌کند.»

نسرین ستوده وکیل سرشناس حقوق بشر ایرانی که وکیل شجری‌زاده است، که خود به عهده داشتن وکالت معترضین به حجاب اجباری در زندان است، بازداشت‌های اخیر را «آشکارسازی خضونت علیه زنان» عنوان کرد.

شجری‌زاده که بارها بازداشت شده، نخستین بار در بهمن ۱۳۹۶ روسری خود در محله قیطریه تهران برداشت و آن را به صورت پرچم تکان داد، و در پس از آن در ۱۸ اردیبهشت در شهر کاشان بازداشت شد.

شجری‌زاده و دیگر زنانی که حجاب خود را در محل‌های عمومی در سراسر ایران برداشتند به عنوان دختران خیابان انقلاب شناخته می‌شوند.

دو تن از این زنان در حال حاضر با احکام زندان رو به رو هستند. نرگس حسینی دانشجوی ۳۲ ساله جامعه‌شناسی در تاریخ ۱۶ اسفند به ۲۴ ماه زندان-۲۱ ماه آن به صورت تعلیقی- و مریم شریعتمداری دانشجوی ۳۲ ساله علوم کامپیوتر در تهران، به یک سال حبس محکوم شدند.

زنان ایرانی برعلیه حجاب اجباری که مدت کوتاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به اشکال مختلفی اجرا شد، اعتراض کرده‌اند. اعتراض‌ها سال ۱۳۹۷ پس از آنکه ویدا موحد، مادر ۳۱ ساله، در تاریخ ۶ دی ۱۳۹۶ برروی جعبه پست برق در خیابان انقلاب ایستاد و روسری خود را همانن یک پرچم تکان داد، مورد توجه مجامع بین‌المللی قرار گرفت.

گفتنی است شاپرک شجری زاده حدود یک ماه پیش از ایران خارج شده، اما این موضوع را اخیرا اعلام کرده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست