یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کودار: پروژه حل دموکراتیک کودار و پژاک، افق امیدبخش خلق‌های ایران است


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۷ تير ۱٣۹۷ -  ٨ ژوئيه ۲۰۱٨


ایران با بحران‌های نابودگر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روبرو گشته و به حد انفجار رسیده است. زیرا ملت‌های ایران این وضعیت را تحمل نمی‌کنند و نظام آن هم همچو گذشته توان ادامه وضعیت خود را ندارد و ناچار به ایجاد تغییر برای چاره‌یابی است. کوردستان هم در قالب بحرانهای داخلی و خارجی کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق و در پی اهداف قدرت‌های جهانی به مرکز جنگ جهانی سوم مبدل شده است. لذا می‌طلبد که در این بحبوحه بسیار سرنوشت‌ساز پروژه‌ای جامع و دموکراتیک برای چاره‌یابی ارایه گردد که هدف جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان ـ کودارـ توجه به حل بدون جنگ و ویرانگری در ایران و کوردستان است.

در سالهای اخیر، کوردستان میدان تاخت و تاز اشغال‌گرانی چون ترکیه و داعش قرار گرفته و می‌رود که خطر این جنگ منطقه‌ای پس از سوریه، دامن‌ ایران را هم بگیرد. این درحالیست که نظام محافظه‌کار ایران پس از گذشت چهار دهه ملت‌ها را با مخاطرات جهانی و بحران‌های تحمل‌ناپذیر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی روبرو ساخته است و با توجه به منش تنش‌زایی و رفتار خشونت‌طلبانه و ملیتاریستی تاکنون، توان حل این مسایل را از خود نشان نداده. اخیرا، در ادامه تظاهرات دی‌ماه سال ۹۶ مردم ایران و بازار به خیابان آمدند ولی نظام به سرکوب تظاهرات دست زد؛ بحران اقتصادی در کنار بحران‌های سیاسی و اجتماعی به اوج رسیده ولی دولت و نظام تنها هدف خود را جنگ علیه خارج و داخل عنوان می‌کنند. تظاهرات دیگر برگشت‌ناپذیر و سرکوب‌ناشدنی است. همانطور که مشاهده می‌گردد، هیچ قدرت دخالت‌گر خارجی و هیچ‌یک از نیروهای اپوزیسیون داخلی و خارجی ایران، برنامه و پروژه‌ای مشخص برای چاره‌یابی بدون‌جنگ و ویرانگری ندارند. قدرت‌های جهانی بیش از پیش متوجه این ضعف‌ها و خلأهای ایران شده‌اند و تلاش آنها حادترساختن بحران کنونی ایران است. کودار پیشتر هم هشدار داده بود که مسایل برجام و یا برنامه موشکی مسایل ساخته و پرداخته قدرت‌ها و خود ایران است و به ملت‌ها ربطی ندارد. مسایل آزادی ملت‌ها و دموکراتیزاسیون تنها مسایل اولویت‌دار هستند. امروزه سیاست فشار و براندازی علیه نظام ایران اعمال می‌گردد و این نظام محافظه‌کار هم در مقابل تن به چاره‌یابی دموکراتیک نمی‌دهد که نمی‌گذارد تهدیدها به فرصت دموکراتیک مبدل شوند. حتی راه برای سوریه‌ای شدن ایران باز گشته است. از سوی دیگر نظام کنونی ایران به برخوردهای سیاسی غیرقابل‌قبول علیه ملت‌های داخل همچو کورد، آذری، بلوچ، عرب و ... ادامه می‌دهد که در این میان، مسئله کورد حادتر و جهانی‌تر است و می‌تواند هم خاورمیانه، هم ایران و هم کوردستان را از طوفان جنگ جاری درامان بدارد.

می‌طلبد که در بحبوحه جنگ جهانی سوم، مسایل ملت‌های ایران و شرق کوردستان چاره‌یابی شود. کودار عملا و عینا تنها سیستمی است که دارای پروژه و برنامه مدرن تحت عنوان کنفدرالیسم و ملت دموکراتیک است و حتی فراتر از دیگران توان دفاع نظامی مشروع و برحق از جامعه را دارد. پروژه دموکراتیک نمایانگر شفاف تهدیدها و فرصت‌ها و دربرگیرنده پروژه برای «مردم و خیابان» و مخاطب‌قراردادن طرف‌های خواستار حل است. مطالبات خود کودار هم در قالب پیشنهادات و چند بعد بنیادین مطرح گشته. در این راستا، هدف کودار از ارایه پروژه برای دموکراتیزه‌کردن ایران و شرق کوردستان، که طبیعی‌ترین و منطقی‌ترین است، پروژه دموکراتیک بدون تبعیض و تمایز میان ملت‌ها و حتی در عرصه سیاسی میان طرف‌های داخلی ـ خارجی و یا ایرانی ـ کوردستانی است. آزادی زنان و ملت‌ها را بنیان قرار داده و برای احیای جامعه است. اتحاد ملت کورد و اپوزیسیون، احزاب و سازمان‌های مدنی کوردی را خواستار است تا در ایران نقش سیاسی ـ‌ دموکراتیک ایفا کنند. میان هیچ موجودیت سیاسی، ملی، دینی و نژادی تبعیض قایل نمی‌شود و حتی در احیای جامعه سهیم می‌دارد. جامعه ایران و شرق کوردستان بیش از پیش به آزادی نزدیک شده‌اند و کودار از ازدست‌رفتن فرصت کنونی جلوگیری می‌کند. ارایه پروژه جامع کودار و پژاک هم نشانه نیت پاک در اقدام سیاسی ـ دموکراتیک است و همگان را به وظایف سیاسی، اخلاقی و روشنگری در چارچوب ملت دموکراتیک فرامی‌خواند. کودار در همین راستا به زودی پروژه دموکراتیک خود را بصورت رسمی برای افکار عمومی و مخاطب‌قراردادن طرف‌های حل، اعلان خواهد کرد. باشد که ایران و کوردستانی آزاد و دموکراتیک با رنج و تلاش خلق‌ها احیا شود.

جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان ـ کودار
۱۷ تیرماه ۱٣۹۷


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست