یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعلام کمپین سنگهای سکندری در ایران


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۵ تير ۱٣۹۷ -  ۶ ژوئيه ۲۰۱٨این عکس یک سنگ سکندری است، سنگهایی که اکنون در ٢١ کشور اروپایی در مقابل منازل نصب شده و در آلمان در ١٢٦٥ کمون، صدها سنگ سکندری را میتوانیم ببینیم. سنگهایی که قرار است افراد با دیدن آنها سکندری خورده و بنشینند و ببینند در این محل که چنین سنگی نصب شده در یک تاریخ معین این فرد و یا این افراد زندگی میکردند و در تاریخ معینی دستگیر و سپس به قتل رسیده اند. این سنگها در مورد قربانیان نازیسم در آلمان هستند.

در آلمان هنرمندی به نام گونتر دمینگ با نصب سنگهایی برنز که در آن اسم و تاریخ دستگیری و اعدام هزاران قربانی نازیسم حک شده، میخواهد به دنیا نشان دهد که ابعاد این فاجعه چقدر بوده و چه کسانی قربانیان فاشیسم هیتلری بوده اند و همچنین او میگوید "کسی فراموش میشود که نامش از خاطره ها برود" و این هنرمند با نصب سنگهای سکندری کمک کرده و کمک میکند که این اسامی جاودان شوند.

ما میخواهیم در ایران بعد از جمهوری اسلامی ایران بر اساس همین الگو در مقابل منازل کسانی که به دست حکومت اسلامی ایران اعدام شده اند، چنین سنگهایی را نصب کنیم. برای نشان دادن ابعاد هولوکاست اسلامی و همچنین ابعاد مقاومتی که مردم در مقابل این حکومت داشتند و بویژه در روزها وسالهای اول به قدرت رسیدن حکومت اسلامی که هزاران نفر در دهه شصت و در سالهای ١٣٦٠ و ١٣٦٧بدست این رژیم به قتل رسیدند.

من با صحبتی که امروز با گونتر دمینگ داشتم، ایشان از این ایده استقبال کرد و بزودی در مورد چگونگی اجرای برخی اقدامات شما را مطلع خواهیم کرد.

فراخوان من از هم اکنون به مادران و خواهران و همسران و فرزندان جانباختگان در ایران اینست که دست بکار شوید. در مقابل منازلی که این عزیزان در آنجا زندگی کرده اند، با یک تلفن دستی فیلم کوتاهی تهیه کنید، با ذکر اسامی و تاریخ دستگیری و اعدام و این فیلم را برای ما بفرستید و یا خودتان آنرا علنی کنید.

از این طریق اولا ما اسامی را خواهیم داشت و در صحبت با هنرمند مبتکر این ایده خواهیم کوشید این سنگها را در اینجا درست و آماده کنیم و به محض سرنگونی حکومت اسلامی آنها را در سراسر ایران نصب خواهیم کرد.
با پیوستن به این کمپین میتوانید ببینید که در محله شما چه کسانی اعدام شده اند، با خانواده این عزیزان میتوانید تماس بگیرید و جنبشی را برای گرامیداشت یاد این عزیزان در ایران دامن بزنید.

این ادای احترام به انسانهای عزیزی است که در راه دفاع از حرمت و حقوق انسانی جان باخته اند . در عین حال ما از این طریق میخواهیم ابعاد فاجعه را در مقابل کل جامعه ایران و دنیا قرار دهیم.

مینا احدی
٥ ژوئیه ٢٠١٨

گفتگوی مینا احدی با محمود احمدی در برنامه رو در رو در مورد این کمپین
www.youtube.com


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست