یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ائتلاف به رهبری عربستان عملیات بازپس‌گیری بندر حدیده یمن را آغاز کرد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٣ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱٣ ژوئن ۲۰۱٨بقایای یک کشتی سوخته در بندر حدیده که تحت کنترل حوثی‌ها است. عکس از رویترز

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی،‌ روز سه‌شنبه اعلام کرد که عملیات بازپس‌گیری بندر حدیده یمن از حوثی‌ها را آغاز می‌کند.
به گفته مقامات ائتلاف در سه سال گذشته این بزرگترین عملیات نظامی است که علیه حوثی‌ها انجام می‌شود.

به گزارش یورو نیوز، از سال ۲۰۱۵ تا اکنون این نخستین بار است که نیروهای این ائتلاف که حامی رئیس‌جمهوری در تبعید یمن است تلاش می‌کنند شهری چون حدیده را باز پس بگیرند، بندری کلیدی که حوثی‌ها به شدت از آن دفاع می‌کنند.

امارات عربی متحده نیز اعلام کرد این آخرین ساعاتی است که حوثی‌ها می‌توانند خروج بی قید و شرط خود از بندر حدیده را تضمین کنند. انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات همچنین گفت بناست این بندر پس از بازپسگیری به کار خود ادامه بدهد و از جامعه بین‌الملل خواست به حوثی‌ها فشار بیاورند تا این بندر را بدون مین‌گذاری تخلیه کنند.

نیروهای زمینی امارات از دامنه‌های جنوب شرقی به سمت این شهر رفته‌اند تا حوثی‌ها را در صنعا تحت فشار بگذارند و با محدود کردن دسترسی آنها به پشتیبانی از راه حدیده آنها را به پای میز مذاکره بکشانند.

عربستان می‌گوید حوثی‌ها از این بندر برای وارد کردن تسلیحات ایرانی، به‌ویژه موشک و حمله به تأسیسات سعودی بهره می‌برند. از سوی دیگر عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی‌ها هشدار داد که در صورت حمله به حدیده این گروه نفتکش‌های مهاجمان را هدف قرار خواهد داد.

سازمان ملل اعلام کرده است که برای اجتناب از این حمله عمده با مقامات ائتلاف و حوثی‌ها وارد گفتگویی جدی شده است. چراکه این حمله ‌‌می‌تواند بحران انسانی یمن،‌ یعنی جدی‌ترین بحران انسانی کنونی در جهان را وخیمتر کند.

این منطقه ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و در بدترین حالت ممکن است تا ۲۵۰ هزار تن از آنان در اثر چنین نبردی جان ببازند. و همچنین میلیون‌ها نفر دیگر که با خطر بیماری و گرسنگی روبرو هستند از دریافت هرگونه کمک محروم بمانند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست