یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب چپ ایران (فدائیان خلق): در دفاع از خواسته های کارگران اعتصابی فولاد اهواز


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٣ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱٣ ژوئن ۲۰۱٨


کارگران گروه ملی فولاد اهواز پانزدهمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. ماموران سرکوبگر جمهوری اسلامی در روزهای ٢٠ و ٢١ خرداد به تجمع اعتراضی کارگران فولاد اهواز حمله کردند و آنان را که به خاطر تعویق سه ماهه‌ی حق بیمه و دستمزد های خود و در اعتراض به دستگیری همکارنشان، در مقابل استانداری خوزستان در اهواز اجتماع کرده بودند، به شکل وحشیانه‌ای مورد ضرب و شتم قرار دادند و ده ها تن دیگر از تظاهرکنندگان را نیز بازداشت نمودند. بر اساس اخبار منتشر شده تا کنون شمار کارگران بازداشتی به ٦٥ تن رسیده است.

کارخانه‌ی فولاد اهواز یکی از کلیدی ترین مجتمع های صنعتی ایران است که در سال ٤٢ با هدف تولید بخشی از میلگرد و تیرآهن مورد نیاز کشور تاسیس گردید. این مجتمع که بالغ بر ٣ هزار کارگر دارد، تا قبل از سال ٨٨ که خصوصی شد و به مَه‌آفرید امیر خسروی یا همان اختلاس گر ٣ هزار میلیاردی معروف سپرده شد، مشکل چندانی نداشت. این مجتمع پس از بازداشت و محکومیت مَه‌آفرید امیرخسروی، در سال ١٣٩٠ باردیگر تحت مالکیت بانک ملی ایران قرار گرفت. گروه ملی فولاد اهواز در آبان ١٣٩٦ به عبدالرضا موسوی یکی از سرمایه داران بزرگ واگذار شد. در این دوره از بین بردن حقوق کارگران که از زمان خصوصی شدن شروع شده بود، تشدید شد. خودداری کارفرما از پرداخت دستمزد کارگران و پرداخت حق بیمه‌ی آنان موجب یک رشته اعتصابات و اعتراضات شد. در اسفند سال گذشته کارگران توانستند پس از یکدوره مبارزه، به دستمزدهای معوقه‌ی دوماهه‌ی پایان سال خود، دست یابند. توقف دوباره‌ی دستمزدها طی سه ماه گذشته، موجب یک رشته اعتصابات و اعتراضات دیگر شد که اکنون بیش از دو هفته است، ادامه دارد. در اثر این اعتراضات و ایستادگی متحدانه‌ی کارگران، مقامات استانداری وعده‌ی پرداخت دستمزدهای معوقه و رسیدگی به سایر خواسته های کارگران را تا قبل از عید فطر دادهاند. پس گرفتن کارخانه از عبدالرضا موسوی یکی دیگر از خواسته های اصلی کارگران بود که ظاهرا با آن موافقت شده و گفته می شود کارخانه دوباره به بانک ملی سپرده شده است و ٥٠‌ میلیارد تومان اعتبار نیز، برای خرید مواد اولیه‌ی کارخانه و فعال کردن خطوط تولید، اختصاص داده شده است. تا کنون کارگران موفق شده اند به اکثر خواسته هایشان برسند. اما بنا به عملکرد مقامات، نباید به این وعده ها اکتفا نمود. ضروری است تا دستیابی کامل به خواسته ها، آزادی بی قید و شرط کلیهی کارگران بازداشت شده و تضمین امنیت قضایی و شغلی بازداشت شدگان، اعتصاب ادامه یابد. در حال حاضر این یگانه تضمینی است که برای آن ها وجود دارد.

کارگران فولاد با اعتراض و اعتصاب و با همبستگی توانستند کارفرمایان و حکومت را وادار به عقب نشینی کنند. در سال گذشته تنها در استان خوزستان حداقل ٣٠٠ اعتصاب و تجمع کارگری و صدها اعتراض از جانب سایر اقشار و گروههای اجتماعی دیگر صورت گرفته است. امسال نیز شمار اعتراضات و اعتصابات رو به افزایش نهاده است و بسیاری از آن‌ها به خیابان ها کشیده می شود و تداوم می یابد. حکومت به دلیل عملکرد ضد مردمی و سرکوبگرانه اش، در حالی که قادر به حل مشکلات و بحران‌ها نیست، از هر سو در محاصره‌ی اعتراضات بی سابقه‌ی اقشار مختلف مردم قرار دارد. همین گستردگی اعتراضات و تشدید بحران های مختلف، سرکوب اعتراضات را به سبک و سیاق گذشته دشوار نموده است. اهمیت دارد این اعتراضات با استفاده از شرایط جدید سازمان یابد و همسو شوند. به هر میزان این حرکات سازمانیابی شوند، به همان میزان نیز امکان سرکوب و خاموش کردن صدای اعتراض ان‌ها دشوارتر می شود. اکنون زمانی است که کارگران باید تلاش کنند با تشکیل اتحادیه ها و سندیکاها، مبارزاتشان را ارتقا دهند و با تکیه بر آن‌ها از حق و حقوق شان دفاع کنند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از اعتصاب و مطالبات بر حق کارگران گروه ملی فولاد اهواز حمایت کرده، ایستادگی آن‌ها را تحسین می کند. ما اطمینان داریم ادامه‌ی مبارزه‌ی متحد کارگران به پیروزی کامل فرا می روید. حزب ما پایمال کردن حقوق و سرکوب و زندانی کردن کارگران را محکوم نموده و از سایر گروههای اجتماعی و مردم اهواز دعوت می کند از خواست‌های کارگران فولاد حمایت کرده و برای آزادی کارگران زندانی از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از جریانات سیاسی و مردمی به ویژه احزاب و سازمان‌ها و فعالان چپ که همواره در سنگر دفاع از کارگران و زحمتکشان قرار دارند، می خواهد به هر شکل و در هر سطح که می توانند صدای دادخواهی کارگران گروه ملی فولاد اهواز را پرطنین تر کنند و خواستار آزادی بی قید و شرط همه بازداشت شدگان شوند.

هیات سیاسی اجرائی
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
٢۳ خرداد ١٣٩٧ - ۱۳ ژوئن ۲۰۱۸ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست