یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

واکنش‌های جهانی به دیدار ترامپ و کیم جونگ اون


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۲ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱۲ ژوئن ۲۰۱٨واکنش‌های جهانی به دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ ادامه دارد. واکنش‌هایی که عموما از برگزاری این دیدار استقبال کرده‌اند، هرچند برخی از کشورها با احتیاط نسبت به آن واکنش نشان دادند.

به گزارش یورو نیوز، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از نخستین کسانی بود که در این رابطه صحبت کرد. لاورف نفس برگزاری این دیدار را مثبت خواند. هرچند او با احتیاط از این موضوع استقبال کرد و گفت: «من هم مثل شما خبرنگاران از تلویزیون شاهد این دیدار بودم و اظهارات دو طرف را شنیدم اما هنوز سند امضا شده را ندیدم.»

بوریس جانسون هم در بیانیه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا در این خصوص منتشر کرد از دیدار ترامپ و کیم استقبال کرد.
سخنگوی ترزا می هم در گفتگو با خبرنگاران این دیدار را مثبت ارزیابی کرد و افزود: «ما از دیدار سازنده آقای ترامپ و کیم جونگ اون استقبال می‌کنیم. این یک گام مهم در مسیر ثبات منطقه است. البته کارهای زیادی باید انجام شود و ما امیدورایم آقای کیم به مذاکرات با حسن نیت و در جهت تایید کامل خلع سلاح هسته‌ای برگشت ناپذیر ادامه دهد.»

در همین حال شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هم اعلام کرد از سند توافق آمریکا و کره شمالی حمایت می‌کند.
آبه روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «مایلیم هر تلاشی که از دستمان بر می‌آید با همکاری نزدیک با ایالت متحده آمریکا،‌ کره‌ جنوبی، چین، روسیه و جامعه بین‌المللی در راستای حل مسائل مختلف کنونی درباره کره شمالی انجام دهیم.»
نخست وزیر ژاپن همچنین اضافه کرد: «این حقیقت که کیم جونگ اون تعهدش را از طریق امضای سندی برای خلع سلاح هسته‌ای کامل تایید کرده است، گامی رو به جلو برای راه‌حل جامع درباره مسائل مختلف است و ما از آن استقبال می‌کنیم.»

وانگ یی وزیر امور خارجه چین هم دیگر مقامی بود که از این ملاقات استقبال کرد. وزیر خارجه چین این دیدار را دقیقا همان هدفی دانست که چین به دنبالش بوده است.
ژنگ شامگ سخنگوی وزارت خارجه چین هم در کنفرانس خبری خود اظهار داشت: «باید لغو تحریم‌های کره شمالی در دستور کار قرار بگیرد.»

بنژامن گریوو سخنگوی دولت فرانسه هم در یک نشست مطبوعاتی از اینکه کسانی که تا چندی پیش در توییتر به هم ناسزا می‌گفتند، حالا پای میز مذاکره نشسته‌اند را مایه خرسندی دانست. گریوو همچنین گفت: «این یک رویداد برجسته است و امیدواریم باعث صلح و ثبات در شبه جزیره کره بشود. پیونگ یانگ، باید اقدام به نابودی کامل و برگشت ناپذیر برنامه هسته ای اش نماید. این همان چیزی است که در جی ۷ هم یاداوری شد.»
سخنگوی دولت فرانسه همچنین بر لزوم هوشیاری جامعه جهانی در خصوص این موضوع تاکید کرد و افزود: «این آغاز روندی است که فرانسه حتما در آن مشارکت خواهد کرد. جامعه جهانی هم باید با دقت روند مربوط به صلح و ثبات در منطقه را پی بگیرد.»

از سوی دیگر مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی هم تاکید کرد: «این یک توافق تاریخی است که به شکسته شدن باقی‌مانده‌های جنگ سرد روی زمین کمک کرد. کشورش قصد دارد از اجرای کامل آخرین توافقات که کیم جونگ اون و ترامپ امروز به امضا رساندند اطمینان حاصل کند.» این همچنین تاکید کرد «ما متعهد شدیم تا تاریخ جدیدی را با کره شمالی بنویسیم. مسیری که در آن صلح و همکاری میان سئول و پیونگ یانگ خواهد بود.»

دیدار مهم و تاریخی کیم جونگ اون و دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن در سنگاپور برگزار شد و طرفین با امضای سندی از ادامه گفتگوها و مذاکرات خبر دادند.
 

مفاد سند امضا شده میان آمریکا و کره شمالی چیست؟
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پایان دیدار تاریخی خود در سنگاپور روز سه‌شنبه یک سند امضا کردند.

مقدمه این سند که حاوی چهار بند است تصریح می‌کند که رئیس‌جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی تبادل نظری جامع، ژرف و صمیمانه درباره برقراری روابط دوجانبه تازه و ایجاد صلح پایدار در شبه جزیره کره داشته‌اند.

بندهای این سند عبارتند از:‌
۱. جمهوری خلق کره و ایالات متحده متعهد می‌شوند تا روابط دوجانبه تازه‌ای برقرار کنند که همساز با خواست مردم دو کشور برای صلح و شکوفایی باشد.

۲. ایالات متحده و جمهوری خلق کره به طور مشترک تلاش خواهند کرد تا صلحی پایدار و با ثبات در شبه‌جزیره کره برقرار کنند.

۳. جمهوری خلق کره با تصدیق بیانیه ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ میلادی به هسته‌ای‌ زدایی کامل از شبه‌جزیره کره متعهد می‌شود.

۴. ایالات متحده و جمهوری خلق کره متعهد می‌شوند موارد باقی مانده مربوط به اسرای جنگی و مفقودین در جنگ را ازجمله با بازگرداندن شماری که تا کنون شناسایی شده‌اند حل و فصل کنند.

همچنین آمریکا و کره شمالی متعهد شدند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مذاکراتی را به رهبری مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و مقام بلند پایه کره شمالی ادامه دهند تا نتایج دیدار سران دو کشور را اجرایی کنند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون همچنین متعهد شدند برای توسعه روابط تازه آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره و پشتیبانی از صلح، شکوفایی و امنیت در شبه‌جزیره کره و جهان همکاری کنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست