یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آتش‌سوزی انبار صندوق‌های رای در عراق - نخست وزیر: توطئه است!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۱ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱۱ ژوئن ۲۰۱٨حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق آتش‌سوزی در انبار صندوق‌های رأی در این کشور را «توطئه‌ای» علیه دموکراسی در عراق خواند.
بادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سوزاندن مخازن رأی توطئه‌ای است برای آسیب زدن به ملت و دموکراسی آن. ما تمام اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و با مشتی آهنین به آنان که امنیت این ملت و شهروندان آن را تضعیف می‌کنند پاسخ می‌دهیم.»
نخست‌وزیر عراق افزود کارشناسان بررسی این موضوع را آغاز کرده و گزارش مفصلی در این باره ارائه خواهند کرد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد آتش به یکی از چهار مخزن نگهداری آرا سرایت کرده و صندوق‌های رأی موجود در این مخزن بلافاصله به مکان دیگری منتقل شده است. گرچه مقداری از مدارک و تجهیزات الکترونیکی موجود در این انبار آتش گرفته است اما قاسم الاعرجی وزیر کشور عراق نیز گفت:‌ «حتی یک صندوق رأی نیز نسوخته است.»

این آتش‌سوزی در محل وزارت تجارت عراق رخ داده که کمسیون مستقل انتخابات عراق صندوق‌های رای منطقه الرصافه بغداد را در آن نگهداری می‌کرد. نیمی از صندوق‌های رأی بغداد در این محل نگهداری می‌شد.
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه اعلام کرده بود بازرسی‌های دولت نشان می‌دهد در انتخابات اخیر تخلفات گسترده صورت گرفته است و شورای مستقل برگزاری انتخابات را مسئول آن دانسته بود.

روز جمعه مجلس عراق به بازشماری دستی کل آرا رأی داد. شورای برگزاری انتخابات از ماشین‌های شمارش آرا استفاده کرده بود. همچنین به موجب این قانون چند قاضی جای هیأت مدیره این شورا را خواهند گرفت.
به گزارش خبرگزاری رویترز بازشماری آرا ممکن است به تضعیف جایگاه مقتدی صدر بیانجامد که حزب تحت حمایت او موسوم به ساعرون در انتخابات اخیر اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور را از آن خود کردند. انتخابات عراق که پیش از این نیز تردیدهایی در مورد نتایج آن ابراز شده بود با آتش‌سوزی اخیر با چالش‌هایی بیشتر روبرو شده است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست