یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تنش آبی به ۲۱ شهر مازندران رسید


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۰ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱۰ ژوئن ۲۰۱٨


مدیرعامل شرکت آبفای شهری مازندران گفت که هم اکنون ۲۱ شهر این خطه شمال کشور به دلیل کاهش میزان بارندگی با تنش آبی مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ذبیح الله ذاکری روز یکشنبه در یک نشست خبری، حفر ۱۷ حلقه چاه جدید، ایجاد یک باب مخزن با ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب و ساخت ۵ ایستگاه جدید پمپاژ و مدیریت مصرف را از راهکارهای مهم برای غلبه بر تنش آبی در شهرهای مازندران اعلام کرد.
وی مرمت فرسودگی خطوط انتقال آب و کاهش هدررفت را از دیگر فعالیت های این شرکت برای کاهش تنش آبی در این خطه شمال کشور اعلام کرد.
کاهش مجموع بارندگی در مازندران با وجود افزایش نسبی بارش بهاری در سالجاری طبق گزارش شرکت آب منطقه ای کاهش ۶۲ درصدی روان آب و ۵۰ درصدی آبگیری سدها را در این خطه شمال کشور به دنبال داشته است.
بنا بر این گزارش از مهر ماه ۹۶ تا ٣۱ اردیبهشت امسال که هشت ماه از سال زراعی را شامل می شود ۴۲۶ میلمتر باران در استان مازندران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد و نسبت به دوره آماری ٣۰ ساله ۱۶.۵ درصد کاهش داشته است.
به گفته ذاکری بیشترین تنش آبی مناطق شهری مازندران مربوط به شهرستان های ساری، قائمشهر، نکاء، بابل، گلوگاه و بهشهر است.
این مسوول آب در مازندران اتکاء ٨٨ درصد از تامین آب شهری به منابع و ذخایر زیرزمینی و پایین بودن قیمت آب را از چالش های مهم آب در شهرهای این استان برشمرد.
وی قیمت تولید هر متر مکعب آب را برای شهرنشینان حدود ۱۵ هزار ریال اعلام کرد و اظهار داشت که در شرایط فعلی برای هر متر مکعب آب شرب مصرفی، مشترکان ٣ هزار ریال هزینه می پردازند.
به گفته وی در دولت تدبیر و امید با ایجاد زیرساخت های مناسب حدود ٣ درصد تامین منابع آب از ذخایر زیرزمینی کاهش یافت.

هدررفت ۲٨ درصدی آب
مدیرعامل آبفای شهری مازندران گفت که هم اکنون ۲٨ درصد از آب استحصالی حوزه آبفای شهری این استان به دلیل فرسودگی خطوط انتقال به هدر می رود.
وی پیش بینی کرد با اجرای طرح های بهسازی خطوط انتقال آب تا پایان برنامه ششم توسعه میزان هدر رفت آب مناطق شهری در این استان به ۲۰ درصد برسد.
ذاکری افزود: حدود یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر ازخطوط انتقال آب شهری در این خطه شمال کشور به دلیل فرسودگی نیاز به بازسازی دارد.
وی اضافه کرد: برای اجرای این طرح حدود ٣ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیازاست و حداکثر توان برای اجرای این طرح نیز حدود ۱۰۰ کیلومتر در سال است.
به گفته وی با این روند حداقل ۱۷ سال برای مرمت خطوط انتقال آب فرسوده در مناطق شهری مازندران زمان نیاز است.
مازندران ۵٨ شهر دارد که طبق آمار از جمعیت ٣ میلیون و ۲٨٣ هزار نفری آن حدود یک میلیون و ۹۵۴ هزار نفر معادل ۶۲ درصد از جمعیت استانی تحت پوشش آبفای شهری قرار دارند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست