یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کره ی شمالی آمریکا را به لغو دیدار با ترامپ تهدید کرد


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۶ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۶ می ۲۰۱٨کره ی شمالی روز چهارشنبه در اعتراض به برگزاری مانور نظامی مشترک آمریکا و کره ی جنوبی، نشست مقامات عالیرتبه ی سئول و پیونگ یانگ برای گفتگو بر سر موضوعات نظامی را لغو و اعلام کرد که چنانچه اقدامات تحریک‌آمیز کنونی ادامه یابد، ممکن است برنامه ی دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در ماه آینده نیز لغو شود.

به گزارش یورو نیوز، قرار بود نشست روز چهارشنبه در سطح وزرای دو کشور و با هدف پایان دادن به جنگ دو کره و آغاز روند غیرهسته‌ای شدن کامل این شبه جزیره برگزار شود.
کره ی شمالی به برگزاری رزمایش «مکس تاندر» معترض است که در آن جنگنده‌های رادارگریز و همچنین بمب‌افکن‌های ب-۵۲ آمریکا نیز مشارکت دارند. پیونگ یانگ برگزاری این رزمایش را اقدامی تحریک‌آمیز و برخلاف روند دیپلماتیک بهبود روابط توصیف کرده است.
خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این رزمایش که ما را هدف قرار داده و هم اکنون در سرتاسر کره ی جنوبی در حال اجراست، یک چالش جدی برای اعلامیه پیونگ یانگ و یک تحریک نظامی عمدی علیه پیشرفتهای سیاسی در شبه جزیره ی کره است.»
در ادامه ی بیانیه آمده است: «آمریکا باید به جای توسل به نمایشی احمقانه که ممکن است روند خوبی را که با تلاش‌های زیاد بوجود آمده تغییر دهد، برای ایجاد فضایی توام با احترام متقابل و اعتماد تلاش کند.»

به گفته ی پنتاگون رزمایش «مکس تاندر» در پایگاه هوایی گوانگجو در کره ی جنوبی برگزار می‌شود و شیوه ی برگزاری آن نیز مشابه سالهای گذشته است. سال گذشته در این رزمایش ۱۵۰۰ نفر از پرسنل نیروی هوایی آمریکا و کره ی جنوبی به اضافه طیف گسترده‌ای از تجهیزات نظامی دو کشور از جمله جنگنده‌های اف-۱۶ شرکت داده شدند.
هدر نائرت سخنگوی وزرات خارجه آمریکا گفت: «کیم جونگ اون پیش از این اعلام کرده بود که ضرورت‌ها و سودمندی‌های ادامه ی تمرینات نظامی مشترک آمریکا و کره ی جنوبی را درک کرده است... ما از سوی این دولت یا دولت کره ی جنوبی چیزی که نشان دهنده ی عدم تمایل به ادامه ی این تمرینات یا عدم تمایل به ادامه ی برنامه‌ریزی‌ها برای دیدار ماه آینده ی رئیس جمهور ترامپ و کیم جونگ اون باشد، نشنیده‌ایم.»
اشاره خانم نائرت به سخنان رئیس دفتر امنیت ملی کره ی جنوبی پس از دیدار با کیم جونگ اون در اوایل ماه مارس بود که گفته بود رهبر کره ی شمالی این را درک کرده است که با وجود گرم شدن روابط میان کشورها، رزمایش مشترک و «روتین» آمریکا و کره جنوبی ادامه می‌یابد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که آمریکا بیانیه جدید کره ی شمالی را بررسی خواهد کرد و «همکاری نزدیک با متحدانش را ادامه خواهد داد».
لغو نشست ۱۲ ژوئن سنگاپور، یعنی اولین نشستی که قرار بود میان رهبران دو کشور آمریکا و کره ی شمالی برگزار شود، می‌تواند شکست بزرگی برای دونالد ترامپ محسوب شود که خود را در آستانه دستیابی به بزرگترین موفقیت سیاسی دوران ریاست جمهوریش می‌دانست.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست