یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب کمونیست کارگری: کشتار فجیع مردم فلسطین را محکوم میکنیم


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۶ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۶ می ۲۰۱٨


در روز گذشته بار دیگر شاهد موج قتل عام فجیع مردم فلسطین توسط ارتش و پلیس تا دندان مسلح اسرائیل بودیم. ارتش اسرائیل دیروز ١٤ ماه مه (۲۴ اردیبهشت) بیرحمانه به تظاهرات فلسطینیان در منطقه غزه در اعتراض به گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم یورش برد و شروع به شلیک کرد. بنا به گزارشها حدود ٣٠٠٠ نفر زخمی شده و ٦٠ نفر کشته شده اند. این یک جنایت آشکار علیه بشریت است و باید توسط همه مردم دنیا محکوم شود. متاسفانه حضور و دخالت جریانات اسلامی در منطقه باعث میشود که بسیاری از مردم نسبت به رنج مردم فلسطین بی توجه باشند و بسیاری تصور میکنند که فقط تروریسم اسلامی عامل ایجاد فضای تنش و کشاکش و کشتار در این منطقه است.

مساله فلسطین حدود یک قرن است که به زخمی بر پیشانی بشریت تبدیل شده است. حدود سه میلیون نفر فلسطینی در این دنیا نه کشور و نه کاشانه ای دارند و در یک باریکه کوچک مدام مورد هجوم ارتش و پلیس جنایتکار اسرائیل قرار میگیرند و از زمین و هوا گلوله باران میشوند. از سوی دیگر جریانات و نیروهای ارتجاعی و تروریست اسلامی از این جنگ و جنایت مداوم برای سربازگیری و تبلیغ حقانیت خویش در میان مردم استفاده میکنند. انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم که به تصمیم ترامپ صورت گرفت، گام تازه ای در جهت تشدید تنش در منطقه، همدستی آشکار با نتنیاهو و دولت اسرائیل در کشتار مردم فلسطین و عامل مهمی در عقب راندن حق مردم فلسطین به داشتن یک کشور مستقل و متساوی الحقوق است و باید از جانب همه مردم دنیا محکوم شود.

برخلاف آنچه بنظر میرسد اساس مساله فلسطین به کشاکش مذهبی میان مردم مسلمان و یهودی مربوط نمیشود. بلکه اساس مساله به کشاکش دولتها و قدرتهای ارتجاعی سرمایه داری در منطقه و در دنیا مربوط میشود و این دولتها و این قدرتها هستند که با دامن زدن به نفرت و کینه مذهبی امر و سیاست خویش را به پیش میبرند. مردم متمدن دنیا بارها اعلام کرده اند که راه حل مساله فلسطین در قدم اول ایجاد دو دولت مستقل فلسطین و اسرائیل در کنار یکدیگر است. یک جبهه وسیع و انسانی در فلسطین و در اسرائیل از همزیستی میان مردم فلسطین و اسرائیل حمایت میکنند و بارها اعلام کرده اند که از جنگ و کشتار و کینه و نفرت قومی و مذهبی خسته شده اند و از این کشاکش بیزارند. راه حل مساله فلسطین دقیقا همینجاست.

مساله فلسطین تنها به فلسطین محدود نمیشود. این مساله در عین حال به تقویت ارتجاع اسلامی در دنیا کمک کرده و به آن خوراک میدهد. جمهوری اسلامی و کل ارتجاع اسلامی یک پای اصلی این کشاکش خونین و ضد انسانی است و از آن تغذیه میکند. سرنگونی جمهوری اسلامی با انقلاب مردم ایران و برپایی یک جامعه و دولت انسانی در ایران میتواند به بحران فلسطین نیز به طریقی انسانی پایان دهد و باعث شود که جبهه راست و فاشیستی مقابل نیز موضوعیت و پایه وجودی خود را از دست بدهد و از صحنه سیاست منطقه خارج شود.

بشریت متمدن باید بدون هیچ تردیدی کشتار مردم فلسطین توسط دولت اسرائیل را محکوم کند و در عین حال فعالانه علیه ارتجاع اسلامی که کینه و نفرت قومی و مذهبی علیه مردم اسرائیل را دامن میزند و مردم غیر نظامی را هدف کشتار و ترور خویش قرارمیدهد، به میدان بیاید. دفاع از مردم فلسطین جز با دفاع از حقوق انسانی هم مردم فلسطین و هم مردم اسرائیل ممکن نیست. اعمال فشار همه جانبه بشریت آزادیخواه بر دولت های اسرائیل و آمریکا و وادار کردن این جریانات در برسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی عامل مهمی در کاهش تنش در منطقه و سرکوب هرروزه مردم فلسطین است! قلب ما با مردم زخم خورده و بازماندگان این قتل عام هولناک است.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵ مه ۲۰۱۸


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست