یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیانیه اتحاد برای دمکراسی در مورد خروج آمریکا از برجام


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۵ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۵ می ۲۰۱٨


* فرجام برجام، حاصل ناکارآمدی جمهوری اسلامی

خروج یک طرفه آمریکا از قرارداد برجام و اعمال مجدد تحریم های گسترده آن کشور علیه ایران، همراه با اوج گیری درگیری های نظامی بین ایران و إسرائیل ، آینده سیاسی و اقتصادی کشور ما را با خطرهای هولناکی مواجه کرده است. رژیم ایران که به دلیل فعالیت های پنهان هسته ای در گذشته از یکسو، و سیاست های ماجراجویانه منطقه ای از سوی دیگر، کشور ما را گرفتار شدیدترین تحریم های جهانی و خصومت کشورهای منطقه کرده است، اکنون نیز در صدد آن است که برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی خود در حل مشکلات خود آفریده، همچنان سیاست ایجاد بحران و تنش در منطقه و جهان را ادامه داده و استقلال و کیان و امنیت و سرنوشت ایران و إیرانیان را دستخوش امیال و آرزوهای جاه طلبانه و توسعه گرانه شیعی خود قرار دهد.

حکومت ایران همواره در روابط بین المللی خود منافع ملی کشور ما را فدای امیال ایدیولوژیک خود کرده و از جان و مال مردم ایران برای پیشبرد اهداف خود مایه گذاشته است. علاوه بر مشارکت موثر در نابودی کشور سوریه و جان سدها هزار تن از شهروندان این کشور، میلیاردها دلار از سرمایه ملی مردم ایران و جان هزاران سرباز و سپاهی صرف تأمین هزینه ها و قربانی دخالت ایران در درگیری های منطقه شده، و اکنون با تشدید درگیری های سپاه پاسداران با اسرائیل خطر گسترش یک جنگ تمام عیار بر کشور ما سایه افکنده است.

خروج آمریکا از برجام گرچه به دلیل فشارهای اقتصادی ناشی از بازگشت تحریم ها علیه مردم ایران تاسف بار و محکوم است، اما اساسا محصول ماجراجوئی های نابخردانه سران نظام اسلامی و اهداف فرقه ای و باندی محافلی است که چهل سال است حق حیات آزاد را از مردم ما سلب کرده و کشور را در معرض شدیدترین بحرانهای تاریخ معاصر خود قرار داده اند. به عبارت دیگر، اعمال تحریم های بین المللی که برای سالیان دراز زندگی مردم ایران را به شدت تحت تأثیر قرار داده و فشارهای اقتصادی سنگینی را بر مردم تحمیل کرده، در درجه اول محصول رفتارهای رژیم ایران در صحنه داخلی، منطقه ای و جهانی بوده است. اکنون نیز مسولیت بازگشت تحریم های بین المللی را باید در درجه اول متوجه رژیم ایران دانست.

بعد از توافق برجام، فضای جدیدی در سطح بین المللی برای ایران فراهم شده بود. رژیم ایران اگر واقعا منافع ملی و رفاه مردم ایران را مدنظر می داشت، می توانست به بهترین وجه از این فرصت استفاده کرده و قدم های مثبتی را برای پایان دادن به خصومت دیرینه با آمریکا بردارد، رویکرد سیاسی خود را نسبت به دولت اسرائیل تغییر دهد و همچنین به سیاست توسعه طلبانه خود در منطقه خاتمه دهد. مردم ایران هم با همین تصور و انتظار از برجام استقبال کردند. مردم خواهان بهبود وضع زندگی خود بودند، آنها در طلب آرامش و دوستی با مردم و همکاری با دیگر کشورها بودند و میخواستند گشایشی در فضای سیاسی و اجتماعی ایران ایجاد شود، جامعه مدنی رونقی بگیرد، دستگیری ها و سرکوبها کاهش یابند و نان بیشتری سر سفره آنها بیاید.

ولی حکومت اسلامی با تفاهم ایجاد شده در سطح بین المللی و استقبال و امید مردم ایران به برجام چه کرد؟ از همان فردای توافق برجام "دلواپسان حکومتی" کمر به قتل آن بستند، بیت رهبری و سپاه برای فلج کردن تعامل با جهان هم آوا شدند و بهترین بهانه را برای رئیس جمهور جدید امریکا که رویکرد متفاوتی با رویکرد اوباما را در سیاست خارجی اتخاذ کرده بود، فراهم اوردند تا بتواند خروج از برجام را عملی سازد.

مردم ازادی خواه ایران، کنشگران مدنی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی
رژیم جمهوری اسلامی همچنان که در طول چهار دهه حکومت تمامیت خواه و تشنج افرین و فاسدش بحران های ژرفی را بر همه عرصه های زندگی جمعی ایرانیان و نیز مناسبات خارجی کشور حاکم کرده، در ایجاد این یحران جدید نیز بی تقصیر نبوده است. تنها یک دولت ملی و دموکراتیک باورمند به منشور جهانی حقوق بشر و صلح و دموکراسی می تواند اعتماد جهانی را به صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی اش به دست آورد، سایه جنگ را از سر کشور ما بردارد و رفاه و آسایش مردم کشور ما را تأمین کند. جمهوری اسلامی فاقد چنین توانایی هایی است و سترونی و شکست آن در همه عرصه ها برای مردم ایران عیان شده است. تنها گذر از این نظام با حضور و مشارکت گسترده همه نیروهای دموکراسی خواه بر پایه مبارزات مدنی مسالمت آمیز می تواند کشور را از خطر فروپاشی نجات دهد و آینده ای انسانی و صلح آمیز را برای مردم ما رقم بزند.

اتحاد برای دموکراسی در ایران
۲۴ اردیبهشت ۱٣۹۷ - ۱۴می ۲۰۱٨ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست