یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حزب چپ ایران (فدائیان خلق): انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و کشتار مردم فلسطین را محکوم می کنیم!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۴ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۴ می ۲۰۱٨


دولت ترامپ امروز با نقض قطعنامه های سازمان ملل و زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی آمریکا، سفارت خود را به اورشلیم منتقل کرد و مقامات این دولت همراه با کابینه‍ی دست راستی اسرائیل، این انتقال را جشن گرفتند. همزمان با آن، ده ها هزار فلسطینی در منطقه‍ی مرزی غزه در اعتراض به انتقال سفارت، دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات بار دیگر توسط ارتش اسرائیل به خون کشیده شد. طبق آمار منتشر شده در جریان شلیک به تظاهرکنندگان حداقل ۵۲ تن کشته و بیش از ۲۲۰۰ تن زخمی شده‌اند که ۷۷۰ تن از آن ها مستقیما مورد اصابت گلوله‍ی تفنگداران ارتش اسرائیل قرار گرفته اند. هم چنین ارتش اسرائیل اهدافی را در غزه بمباران کرده است.

تظاهرات غزه از یک ماه‌ و نیم پیش آغاز شده است و تا امروز ۵۴ تن کشته و هزاران تن زخمی شده اند. برگزار کنندگان این تظاهرات اعلام کرده اند، اعتراضات حود را تا ۲۵ اردیبهشت، روز تشکیل دولت اسرائیل و نیز هفته‌های آینده ادامه خواهند داد. فلسطینی ها سالروز تشکیل اسرائیل را «یوم النکبه» می‌دانند.

مقامات ارشد فلسطین اقدام دولت آمریکا در انتقال سفارت خود به اورشلیم (قدس) را « آخرین میخ بر تابوت روند صلح» دانسته اند و شورای قانونگذاری فلسطین نیز با انتشار بیانیه ای «سکوت جامعه‍ی بین‌المللی در برابر زیر پا گذاشته شدن حقوق ملت فلسطین» را مورد انتقاد قرار داده است.

انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم مغایر با قطعنامه های سازمان ملل و تعرض آشکار به حقوق مردم فلسطین است. رئیس جمهور آمریکا با این اقدام به تنش های بیشتر در منطقه دامن زده است و بر ادامه‍ی اشغال سرزمین های فلسطینی توسط دولت اسرائیل عملا صحه گذاشته و دسترسی به صلح از طریق مذاکره و توافق طرفین منازعه را دشوارتر کرده است.

ما بار دیگر کشتار جنایتکارانه‍ی دولت اسرائیل را شدیدا محکوم کرده و همبستگی عمیق خود را با مردم فلسطین اعلام می کنیم. ما تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل در کنار هم را، هم چنان بهترین راه حل برای دستیابی به صلحی پایدار می دانیم. ما در عین تاکید بر حمایت از تلاش های دولت خودمختار برای صلح و ایجاد دولت ملی در سرزمین فلسطین، از جامعه بین المللی می خواهیم تا دولت اسرائیل را با تدابیر لازم وادار کنند به مذاکره برای صلح تن داده و به مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ باز گردد.

هیات سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲ آپریل ۲۰۱۸ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست